Chicagowska policja i straż pożarna są podzielone w sprawie propozycji podniesienia obowiązkowego wieku emerytalnego dla funkcjonariuszy. Aktualny obowiązkowy wiek emerytalny to 63 lata dla policjantów i strażaków. Radni zajmują się obecnie projektem, który zakłada, że funkcjonariusze przechodziliby na emeryturę jako 65-latkowie.
Radny Chris Taliaferro (29 okręg), który przewodniczy miejskiej komisji ds. policji i straży pożarnej (City Council Committee on Police and Fire), powiedział, że ostatnia propozycja zakłada podniesienie obowiązkowego wieku emerytalnego z obecnych 63 do 65 lat dla funkcjonariuszy chicagowskiej policji i straży pożarnej.
Przewodniczący policyjnego związku zawodowego (Fraternal Order of Police, FOP) John Catanzara, powiedział, że FOP opowiada się za podniesieniem wieku emerytalnego funkcjonariuszy, bo w szeregach Chicago Police Department potrzebni są doświadczeni funkcjonariusze, którzy mogą przekazać swoją wiedzę młodszym kolegom.
„Oni nie chcą odchodzić (red. na emeryturę)” – powiedział Catanzara – „Jeśli będą mieć możliwość pozostania, wielu z nich z niej skorzysta”.
Jednak dowódca ds. operacji specjalnych chicagowskiej straży pożarnej (Chicago Fire Department, CFD) porucznik Jamar Sullivan stwierdził, że zmiana ta oznaczałaby „starzenie się departamentu”, co sprawiłby, że młodsi strażacy mieliby mniejsze szanse na awans.
Zdaniem Sullivana podniesienie wieku emerytalnego zwiększa ryzyko odniesienia obrażeń u starszych strażaków. Nie przedstawił żadnych badań potwierdzających jego tezę.
„Zanim podejmiemy decyzję, myślę, że powinniśmy się upewnić, że jest to absolutnie najlepsze rozwiązanie” – powiedział Sullivan.
Podczas gdy większość radnych biorących udział w posiedzeniu komisji w poniedziałek, 5 lutego opowiedziała się za zmianą, radny Nick Sposato (38 okręg) argumentował, że podniesienie wieku emerytalnego to „okropny pomysł” dla straży pożarnej.
„Myślę, że to okropny pomysł, z całą pewnością dla straży pożarnej. Nie znam policji tak dobrze” – ocenił Sposato, który sam jest weteranem straży pożarnej. „To praca dla młodych ludzi” – powiedział. „Musisz być gotowy do działania”.
Sposato zaznaczył, że poprze podniesienie wieku emerytalnego tylko wtedy, gdy propozycja uzyska zgodę policji i strażaków.
Podczas poniedziałkowego (5 lutego) posiedzenia miejskiej komisji ds. policji i straży pożarnej nie przeprowadzono głosowania w tej sprawie. Dyskusja na ten temat ma być kontynuowana w późniejszym terminie.
Niektórzy przeciwnicy podniesienia wieku emerytalnego funkcjonariuszy opowiadają się za jego obniżeniem do 60 lat. Zwolennicy sugerują, że podniesienie wieku może pomóc zachować wiedzę instytucjonalną i utrzymać poziom zatrudnienia w szeregach chicagowskiej policji i straży pożarnej.
Joanna Trzos
[email protected]