Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 10:28
Reklama KD Market
Reklama

O możliwościach studiowania w  Polsce

O możliwościach studiowania w  Polsce

Targi uczelniane w Chicago

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, zorganizowała w Chicago targi uczelniane z udziałem przedstawicieli jedenastu polskich szkół wyższych – z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim oraz Akademią Medyczną w Poznaniu na czele. Młodzież polonijna i rodzice, którzy 3 i 4 lutego przyszli do Centrum Kopernikowskiego, mieli okazję osobiście zapoznać się z kierunkami studiów oraz warunkami finansowymi i możliwościami stypendialnymi oferowanymi przez uczelnie studentom zagranicznym.

– Jesteśmy zadowoleni z tych wydarzeń, które tutaj się odbywały we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Zaskoczyła nas duża frekwencja na targach z udziałem polskich uczelni, które zorganizowaliśmy w Centrum Kopernikowskim. Z osobistej możliwości zapoznania się z warunkami studiowania oraz uzyskania pomocy stypendialnej czy warunków zakwaterowania w Polsce skorzystało ponad 300 osób. Jak się spodziewaliśmy, zainteresowani są głównie rodzice, którzy przyprowadzają swoje pociechy i przekonują je troszeczkę do tego, że studiowanie w Polsce może być ich marzeniem i najlepszym wyjściem. Rodzice zadawali bardzo konkretne pytania. Dowiadywali się o programy studiów, programy stypendialne, sposoby rekrutacji, harmonogramy nauki, warunki zamieszkania. To były konkretne pytania. Widać, że wolą wielu rodziców polonijnej młodzieży w Chicago jest to, żeby ich dzieci studiowały w Polsce. Na pewno przemawia za tym walor ekonomiczny oraz prestiż polskich uczelni i akcenty rodzinne, ale jak to będzie skutkowało w praktyce, trudno jest dzisiaj powiedzieć. Nie mniej ziarenko zostało zasiane i mam nadzieję, że przyniesie owoce – podsumowała targi Zofia Sawicka, zastępca dyrektora NAWA. 

Takie wyjazdy na misje edukacyjne i naukowe są dobrą okazją do wymiany informacji i poznania się między sobą zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym. Ostatni, poniedziałkowy dzień targowej imprezy przeznaczony był właśnie na taki cel. Przedstawiciele polskich i amerykańskich uczelni i organizacji skupiających akademików polskiego pochodzenia z różnych amerykańskich uczelni przygotowali kilkuminutowe prezentacje. W panelu, który otworzyła konsul Malwina Garyga, wzięły udział: dr Paulina Langa z University of Illinois. Fundację „Polonium” reprezentowała dr Ala Santos. Obecna była Zuzanna Kiwerska z Fundacji Fulbrighta, Maja Stenkowska z Polish Cultural Institute w Nowym Jorku oraz Magdalena Kachnowicz z NAWA.

– Dzisiaj mieliśmy spotkanie dla naukowców ze strony amerykańskiej, którzy chcą współpracować z Polską, bądź już mają taką współpracę, albo chcą pojechać na staż badawczy do Polski. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, które były zainteresowane nawiązaniem takiej współpracy z polskimi uczelniami. Była to także okazja dla polskich uniwersytetów, żeby pomiędzy sobą zapoznać się z ofertami i posłuchać o programach Międzynarodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którą ja reprezentuję, żeby wiedzieć, jakie są możliwości finansowania tej współpracy – powiedziała Zofia Sawicka, szefowa polskiej delegacji.

O tym, że warto studiować w Polsce, mówili obecni na targowej imprezie studenci I roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, rodzeństwo Anna i Adam Ciecierscy.

– Ja przez całe moje życie chciałam być lekarzem. Mój tata jest lekarzem, który lata temu także ukończył tę uczelnię. Wraz z bratem wybraliśmy się więc do Warszawy i podjęliśmy się tego wyzwania, żeby razem studiować medycynę na WUM. Bardzo się cieszymy. Jak na razie wszystko idzie bardzo dobrze. Zaliczyliśmy pierwszy semestr. Jest dużo pracy, ale warto. Polecam, jak kończyć medycynę, to tylko i wyłącznie w Polsce, a najlepiej w Warszawie – przekonywała Anna, a z tą opinią w pełni zgodził się brat Adam. 

Powiedział nam, że to siostra była głównym inspiratorem wybrania takiej opcji. – Medycyna zawsze była obecna w naszym życiu, chociażby ze względu na tatę. Zawsze też oglądaliśmy nasz ulubiony serial „Na dobre i na złe”. W końcu się zdecydowałem i akurat tak się złożyło, że siostra ukończyła szkołę średnią i wybraliśmy się razem, żeby pójść w ślady ojca.

– Bardzo się cieszę, że pojechali razem, bo to jest jednak dosyć daleko. Pół świata trzeba przelecieć, żeby do nich dotrzeć, ale dzięki temu z mężem odwiedzamy teraz Polskę częściej. Ważne również jest to, że studiowanie medycyny w Polsce jest tańsze, ale i krótsze, bo tutaj, żeby zostać lekarzem, trzeba poświęcić 10 lat, a w Polsce 6 – powiedziała mama dwójki studentów, Krystyna Ciecierska.

– Miałam okazję na tych targach zaprezentować najstarszą i jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce i Europie, jaką jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Nasza uczelnia oferuje ponad 150 kierunków studiów w języku polskim i około 30 w języku angielskim. Oferta edukacyjna jest bardzo szeroka. Jestem przekonana, że każda osoba znajdzie coś dla siebie na naszej uczelni. Studia w języku polskim dla osób posiadających polskie obywatelstwo odbywają się bez opłat. Nauka w języku angielskim bez względu na obywatelstwo realizowana jest na zasadzie płatności. Są wyjątki dla osób nieposiadających polskiego obywatelstwa, które również mogą studiować za darmo. Po szczegóły zapraszam do działu rekrutacji lub na naszą stronę internetową: www.welcome.uj.edu.pl – powiedziała Olesya Bodnar, specjalistka Centrum Promocji i Komunikacji UJ, która wraz z Moniką Kołek z Collegium Medicum promowała swoją uczelnię.

Nie sposób tutaj zaprezentować zdawkowe chociażby informacje o poszczególnych ofertach, dlatego publikujemy jedynie nazwy uczelni uczestniczących w targach, aby zaprosić zainteresowanych uczniów i rodziców do skorzystania z możliwości pozyskania niezbędnych informacji za pośrednictwem Internetu. Swoje stoiska promocyjne obok wspomnianego już UJ miały: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi. Obecna była także przedstawicielka projektu „Study in Lublin” z Urzędu Miasta w Lublinie, która prezentowała ofertę innych lubelskich uczelni. 

Inauguracja targowej imprezy miała miejsce w piątkowy wieczór 2 lutego w Konsulacie Generalnym RP, gdzie delegację z Polski oraz polonijnych nauczycieli i studentów podejmował konsul generalny Paweł Zyzak. Dyplomata wyraził przekonanie, że jest to pierwsza impreza tego typu, ale z pewnością nie ostatnia. 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_2697

DSC_2697

DSC_2600

DSC_2600

DSC_1898-2

DSC_1898-2

DSC_1418-2

DSC_1418-2

DSC_1345

DSC_1345

DSC_1089-2

DSC_1089-2

DSC_2703

DSC_2703


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama