Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:08
Reklama KD Market

Mniej morderstw, strzelanin i napadów w policyjnych statystykach za styczeń

fot. Chicago Police Department/Facebook

Policja chicagowska podsumowała statystyki za styczeń, z których wynika, że w porównaniu do 2023 roku w pierwszym miesiącu 2024 r. mniej było przestępstw kryminalnych, w tym morderstw, strzelanin i kradzieży samochodów. „Nadal kontynuujemy postępy poczynione w 2023 r., które obejmowały zmniejszenie liczby strzelanin i morderstw” – stwierdził komendant policji chicagowskiej Larry Snelling w opublikowanym oświadczeniu.

W całym Chicago w ubiegłym miesiącu doszło do 31 morderstw, a to o 26 proc. mniej niż w styczniu 2023 roku – podała policja podsumowując przestępczość w naszym mieście w pierwszym miesiącu 2024 roku. W porównaniu do Nowego Jorku, Los Angeles, Houston i Filadelfii, Chicago odnotowało największy procentowy spadek liczby zabójstw. W styczniu br. wskaźnik wykrywania sprawców morderstw wyniósł 64,5 proc. i jest najwyższy od 2019 r.

Z policyjnych statystyk wynika też 25-procentowy spadek liczby strzelanin w porównaniu do tego samego okresu 2023 r. Mniej było też ofiar przemocy z bronią palną. Policja odnotowała w styczniu 124 strzelaniny, w których ucierpiało 136 osób. Dla porównania wskaźniki te wynosiły odpowiednio 166 (strzelanin) i 187 (ofiar) w styczniu 2023 r. Wszystkie te liczby są najniższe od 2019 r.

Ubiegły rok był trzecim z rzędu, w którym policja zarekwirowała ponad 12 tys. sztuk broni palnej z chicagowskich ulic, a wysiłki te – jak podkreślono w komunikacie – nie zwalniają tempa. W styczniu funkcjonariusze odzyskali 948 sztuk broni palnej, czyli średnio ponad 30 sztuk każdego dnia w tym roku.

Ogólny wskaźnik przestępczości kryminalnej spadł o 21 proc. w porównaniu ze styczniem 2023 r. – wynika z danych Uniform Crime Reporting (UCR).
Ponadto o 16 proc. mniej było przestępstw z użyciem przemocy. Liczba przestępstw przeciwko mieniu spadła w styczniu w ujęciu rocznym o 22 proc., a kradzieży pojazdów o 41 proc.

Od początku roku do 31 stycznia odnotowano 72 zuchwałe kradzieże samochodów (vehicular hijackings), co stanowi spadek o 52 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Funkcjonariusze dokonali już w tym roku 146 aresztowań związanych z napadami na kierowców podczas kradzieży pojazdów, a w 35 przypadkach prawie połowę zatrzymanych stanowili nieletni.

Policja w swoim raporcie podsumowującym styczeń doniosła o 2-procentowym spadku przestępstw w chicagowskich środkach komunikacji publicznej. Jak podano, przestępstw z użyciem przemocy w CTA było 3 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r.

W styczniu szef Chicago Police Department (CPD), nadinspektor Larry Snelling rozpoczął spotkania z mieszkańcami organizowane przez Community Commission for Public Safety and Accountability (CCPSA). Ma to być platforma dla opinii publicznej do dzielenia się swoimi uwagami i problemami w zakresie bezpieczeństwa publicznego z policyjnymi władzami.

„Nadal kontynuujemy postępy poczynione w 2023 r., które obejmowały zmniejszenie liczby strzelanin i morderstw” – stwierdził komendant Snelling w opublikowanym oświadczeniu. „W tym roku nadal koncentrujemy się na zapewnieniu mieszkańcom Chicago większego poczucia bezpieczeństwa i wspieraniu tych, którzy zostali dotknięci przestępczością” – podkreślił szef CPD.

Departament stale poprawia wewnętrzną koordynację między wydziałami i wykorzystuje technologię w celu przyspieszenia dochodzeń w sprawie przestępstw.

Jak podkreślono w komunikacie, po zatrudnieniu prawie 700 rekrutów w ub. roku, kontynuowane są wysiłki mające na celu znalezienie nowego pokolenia funkcjonariuszy policji w Chicago. Departament CPD organizuje sesje przygotowawcze przed egzaminem pisemnym, który odbędzie się w marcu w kilku lokalizacjach City College. Więcej informacji na temat egzaminu można znaleźć na stronie: https://home.chicagopolice.org/bethechange/

Joanna Trzos
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama