Dzień Martina Luthera Kinga (MLK Day) to święto federalne, obchodzone w trzeci poniedziałek stycznia z okazji urodzin czarnoskórego działacza wolnościowego, pastora kościoła baptystów, noblisty i laureata dwóch odznaczeń państwowych. W poniedziałek zamknięte są urzędy federalne, banki oraz szkoły.
Martin Luther King jest jedynym Amerykaninem nie będącym prezydentem Stanów Zjednoczonych, którego uhonorowano świętem państwowym, ustanowionym w 1986 roku. Przypada ono w każdy trzeci poniedziałek stycznia. W 1994 r. Kongres desygnował też to święto jako dzień pracy społecznej.
Martin Luther King urodził się 15 stycznia 1929 w Atlancie, gdzie dyskryminacja rasowa była znacznie dotkliwsza niż w północnej części Stanów Zjednoczonych. Sytuacja społeczna Stanów Zjednoczonych już od najmłodszych lat kształtowała Kinga jako przyszłego działacza na rzecz praw obywatelskich. Jako nastolatek udał się w podróż na północ, gdzie po raz pierwszy zetknął się z równouprawnieniem. Podróż ta wpłynęła na jego decyzję o zostaniu pastorem i podjęciu walki z segregacją rasową.
W 1964 r. King otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Zginął w Memphis w 1968 roku, gdzie wspierał akcję wyrównania płac białych i czarnych pracowników.
Został zastrzelony przez Jamesa E. Raya, przeciwnika równouprawnienia Afroamerykanów, skazanego później na 99 lat więzienia. W trakcie odbywania wyroku Ray zbiegł z więzienia, jednak został złapany po paru dniach. Utrzymywał, że to nie on zabił Kinga. Zmarł w więzieniu.
Po śmierci Martin Luther King został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi USA – Prezydenckim Medalem Wolności i Kongresowym Złotym Medalem.
(inf. wł.)