Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 04:25
Reklama KD Market

Jak szukać informacji w sieci

Jak szukać informacji w sieci
fot. Pixabay.com

W noworocznym prezencie mam dla Państwa artykuł, który każdemu może ułatwić życie.

Internet to ogromne źródło informacji, które jest cennym narzędziem dla każdego, niezależnie od wieku. Dzięki niemu można dowiedzieć się wszystkiego w dowolnym temacie, od aktualnych wydarzeń po przepisy kulinarne. Jednak dla osób starszych, które nie są zaznajomione z technologią, poszukiwanie informacji w sieci bywa trudne lub dezorientujące.

Oto kilka wskazówek, które pomogą nieobeznanym w wyszukiwaniu informacji w sieci:

Wybierz odpowiednią wyszukiwarkę
Jeżeli masz podłączony do wi-fi domowy komputer czy tablet, albo smartphone, to cały świat stoi przed tobą otworem. Dostępnych jest wiele wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Bing i Yahoo. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Na przykład Google jest znana z szerokiego zakresu wyników, a Bing z łatwości obsługi.

Seniorom zaleca się wybór wyszukiwarki, która jest łatwa w obsłudze i ma przejrzysty interfejs. Google jest dobrym wyborem dla początkujących i nie tylko. Używam go od dekad.

Określ swoje zapytanie
Kiedy rozpoczynasz wyszukiwanie, ważne jest, aby jasno określić zapytanie. Możesz zadać pytanie pełnym zdaniem albo tylko wpisać kluczowe słowa. Google jest wyrozumiały wobec literówek i poprawia nam pisownię.

Warto wiedzieć, że nie musisz zadawać pytań po angielsku. Przeszukiwarka zrozumie język polski i wyświetli odpowiedzi w naszym języku. Uważaj tylko, bo wtedy odpowiedź może dotyczyć Polski.

Na przykład, pytasz „Jaka jest kwota wolna od podatku 2023”. Google odpowie – 30,000 zł. Lepiej wpisać: „Standard deduction 2023”, by odpowiedź dotyczyła USA.

Użyj operatorów wyszukiwania
Wpisujesz w Google interesujące cię frazy i dostajesz listę witryn z informacjami. Na tym kończą się umiejętności większości Internautów. Jeżeli chcesz być lepszy od swoich dzieci i wnuków, to zacznij stosować operatory wyszukiwania. Są to specjalne słowa lub znaki, które można użyć w wyszukiwarce, aby doprecyzować wyniki.

Oto kilka najpopularniejszych operatorów wyszukiwania w Google:

AND (i) – wyszukiwanie stron, które zawierają wszystkie słowa lub frazy podane w zapytaniu. Na przykład, zapytanie mięso AND fasola spowoduje wyświetlenie stron z przepisami zawierającymi te dwa składniki. Prawdę mówiąc, AND jest domyślny. Wpiszesz tylko mięso fasola, dostaniesz te same wyniki. Przykład drugi: laptop AND „ekran dotykowy” AND lekki’

OR (albo) – to operator dla „wątpiących”, który pozwoli odszukać strony, zawierające co najmniej jedno ze słów lub fraz podanych w zapytaniu. Na przykład, zapytanie katedra Lublin OR Lubin da ci odpowiedź, że Archikatedra Lubelska jest w Lublinie, a nie Lubinie.

 (minus) – wykluczy słowa lub frazy z wyników wyszukiwania. Pamiętaj, aby ów symbol był „dołączony” do docelowych fraz – inaczej Google go zignoruje. Przykład: najlepsze procesory AMD -Intel.

* (gwiazdka) – tzw. operator dzikiej karty, służy jako symbol wieloznaczny. Sygnalizuje wyszukiwarce, że powinna wypełnić puste miejsce dowolnym słowem lub słowami, które będą miały sens w kontekście danego zapytania. Przykład: najlepsze * dla utraty wagi.

„” (cudzysłów) – umożliwia znalezienie dokładnej frazy. Na przykład, zapytanie “Poradnik Sukces” przywiedzie cię do witryny Poradnika Sukces, podczas gdy komenda bez cudzysłowów dałaby ci listę różnych poradników i artykułów o sukcesie w życiu. Umieszczenie jednego wyszukiwanego słowa w cudzysłowie sprawia, że Google będzie starać się dopasować odpowiedź do dokładnej formy zapytania i wykluczy synonimy i słowa pokrewne.

~ (znak tidle – synonimy) – wyszukiwanie słów lub fraz, które są do siebie podobne. Na przykład, zapytanie “słodki ~ciasto” spowoduje wyświetlenie stron z wypiekami i deserami, które zawierają słowa “słodki” lub “ciastka”, “deser” itp.

site: – bardzo przydatny operator pozwala zawęzić wyniki wyszukiwania do strony internetowej podanej po dwukropku. Przykład: tax deductions 2023 site:irs.gov. Ta komenda da ci wyniki tylko z witryny IRS. tax deductions 2023 site:gov da nam wyniki tylko z rządowych stron.

intitle: – wyszukiwanie stron, w których słowo lub fraza znajduje się w tytule witryny. Na przykład, zapytanie intitle:poradnik spowoduje wyświetlenie stron, których tytuł zawiera słowo “poradnik”.

 (wielokropek) umożliwia wyszukiwanie w zakresie dat. Na przykład bitwa 1500…1600.

Filetype pozwoli znaleźć np. pliki PDF często publikowane na sieci. Szukasz np. broszury wydanej przez SSA na temat emerytury. Wpisujesz: emerytura filetype:pdf site:ssa.gov. Tak, SSA ma również broszury po polsku, trzeba je tylko umieć znaleźć.

Oceń wiarygodność informacji
Nie wszystkie informacje w Internecie są prawdziwe, dlatego ważne jest, aby ocenić ich wiarygodność. Zwróć uwagę na źródło i datę informacji. Czy jest to strona internetowa renomowanej organizacji albo instytucji rządowej?

Na przykład w dziedzinie medycyny respektowana jest Mayo Clinic. Chcesz dowiedzieć się, co ma ona do powiedzenia na temat alergii, to piszesz w Google allergy site:mayoclinic.org.

Sztuczna inteligencja z pomocą
Jeszcze bardziej zaawansowana metoda szukania informacji jest możliwa dzięki sztucznej inteligencji, która właśnie trafiła pod strzechy.

Pójdź do strony Bard firmy Google (https://bard.google.com/chat) albo Bing firmy Microsoft (https://www.bing.com) i zadaj im pytanie: Jak sztuczna inteligencja pomoże mi w znalezieniu informacji.

Szukanie informacji, to zaledwie początek. Spytaj Bard: Co możesz dla mnie zrobić? Odpowie:

· Mogę odpowiedzieć na twoje pytania w sposób wyczerpujący i informacyjny, nawet jeśli są otwarte, trudne lub dziwne. Mogę udzielać informacji na temat szerokiego zakresu tematów, od historii i nauki po bieżące wydarzenia i popkulturę.

· Mogę generować różne kreatywne formaty tekstowe, takie jak wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp. Postaram się spełnić wszystkie twoje wymagania.

· Mogę tłumaczyć języki, zarówno w zakresie języków naturalnych, jak i programowania.

· Mogę pisać różnego rodzaju kreatywne treści, takie jak wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp.

· Jeśli masz jakieś pytania lub prośby, daj mi znać.

Na rozgrzewkę, spytaj Barda, co myśli o zmianie rządu w Polsce. Odpowie ci na stronie tekstu napisanego piękną polszczyzną.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492

www.poradniksukces.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama