Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 10:42
Reklama KD Market

Northwestern Medicine wprowadza oznaczenie płci "X"

Northwestern Medicine wprowadza oznaczenie płci "X"
fot. Northwestern Medicine/Facebook

Sieć  opieki zdrowotnej Northwestern Medicine będzie teraz zezwalać pacjentom na używanie litery X w dokumentach dotyczących ich płci, jeśli nie chcą być identyfikowani jako mężczyzna lub kobieta.

Liderzy Northwestern stwierdzili, że był to całoroczny proces, który wymagał współpracy setek pracowników w celu ustalenia niebinarnej płci.

„Osoby te czują się zauważone, dostrzegają zmianę w świecie medycznym i akceptację” – powiedziała Becca Sebree, koordynatorka programu Gender Pathways w Northwestern Medicine.

Sebree stwierdziła, że oznaczenie płci jako X radykalnie zmienia rodzaj opieki, jaką otrzymują pacjenci. Jeden z lekarzy opisał sytuację kobiety idącej do gabinetu lekarskiego, a lekarze, pielęgniarki i personel medyczny traktują ją, jakby była mężczyzną. Lekarz stwierdził, że właśnie tak jest w przypadku osób, które identyfikują się jako ktoś inny niż mężczyzna i kobieta.

„W dużej mierze chodzi o to, jak pacjent chce być traktowany podczas rozmowy. Jak chcą, aby ich historia medyczna i problemy były odnotowane w ich karcie” – dodała Sebree.

„Stwierdziliśmy, że istnieją setki, jeśli nie tysiące różnych testów klinicznych, które zależą od płci i/lub płci danej osoby” – powiedziała dr Lauren Beach.

Beach zaznaczyła, że pierwszy raz mogła zaznaczyć swoją nieblnarność w formularzu zdrowotnym zaledwie dwa lata temu. W tym roku poprowadziła szkolenie dla dostawców usług medycznych w zakresie leczenia tych, którzy identyfikują się poza binarnym podziałem na mężczyznę i kobietę, i rozumieją złożoności sytuacji, gdy dokumentacja prawna pacjenta jest inna.

„To pomaga ludziom zrozumieć różnice między płcią prawną wpisaną w prawie jazdy lub akcie urodzenia a anatomią” – wyjaśniła.

Obecnie w Illinois nie ma opcji oznaczenia płci "X" na prawie jazdy, więc osoby takie, jak dr Beach mają tam wpisaną płeć żeńską, ale w formularzach zdrowotnych zaznaczają dane niebinarne.

„Trudno jest przekonać ludzi, aby zaczęli inaczej myśleć, jeśli nie stanowi to dla nich osobistego wyzwania, a także, jeśli nie postrzegają świata w odmienny sposób” – podkreśliła.

To kolejny powód, że trzeba upewnić się, iż potrzeby pacjenta są spisane na piśmie.

„Konieczne jest udokumentowanie. Dużo trudniej jest coś wymazać, kiedy jest już zapisane” – powiedziała Sebree.

(DC)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama