Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:19
Reklama KD Market

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych na razie utrzymał w mocy zakaz broni szturmowej w Illinois

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych na razie utrzymał w mocy zakaz broni szturmowej w Illinois

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych utrzymał w mocy obowiązujący w stanie Illinois zakaz niektórych rodzajów broni w stylu militarnym. W ubiegłym tygodniu już drugi raz w ciągu sześciu miesięcy sędziowie Sądu Najwyższego odmówili zablokowania tego zakazu.

Obrońcy prawa do posiadania broni oraz właściciel sklepu z bronią zwrócili się do Sądu Najwyższego po raz drugi o zablokowanie w trybie pilnym zakazu posiadania broni szturmowej w Illinois. Ich zdaniem, narusza on Drugą Poprawkę do Konstytucji dotyczącą prawa obywateli do posiadania broni. Wcześniej powodowie apelowali o to samo wiosną i również tamten wniosek został odrzucony przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

W sierpniu Sąd Najwyższy Illinois przegłosował utrzymanie w mocy stanowego zakazu niektórych rodzajów broni szturmowej. Odwrócił tym samym decyzję sądu niższej instancji, zgodnie z którą zakaz naruszał Drugą Poprawkę do Konstytucji gwarantującą obywatelom prawo do posiadania broni. Sędziowie Sądu Najwyższego Illinois uznali, że wcześniejsza decyzja sądu okręgowego była błędna.

Od podpisania w styczniu br. przez gubernatora Illinois J.B. Pritzkera ustawy pod nazwą „Protect Illinois Communities Act”, toczy się o nią batalia sądowa na różnych szczeblach. Prawo zabrania m.in. sprzedaży i posiadania broni szturmowej (semi-automatic weapons), w tym AR-15 i AK-47 i magazynków o dużej pojemności. Z prawa wyłączeni są członkowie Gwardii Narodowej i czynnej służby wojskowej.

Ustawa była odpowiedzią na masową strzelaninę podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park na północnych przedmieściach Chicago, w której zginęło siedem osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Uczestnicy parady zostali ostrzelani przez napastnika właśnie z broni szturmowej wyposażonej w magazynek wysokiej pojemności.

Przeciwnicy ustawy uważają, że przepisy naruszają prawo do posiadania i noszenia broni gwarantowane przez Drugą Poprawkę do Konstytucji. Zarzucają również, że prawo jest nierównomiernie stosowane, ponieważ osoby, które już posiadały półautomatyczną broń w dniu, kiedy weszło ono w życie, mogły ją zatrzymać, podczas gdy inni nie mogli już jej nabywać. Nowe prawo wymaga od dotychczasowych posiadaczy broni, aby zarejestrowali ją w policji stanowej do 1 stycznia 2024 r.

Wciąż ważą się losy pozostałych pozwów sądowych złożonych przeciwko zakazowi w sądzie federalnym. Kilka z nich zostało skonsolidowanych i oczekuje na rozpatrzenie w sądzie apelacyjnym.

Choć najnowsza decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych na razie pozostawia w mocy obowiązujące w Illinois przepisy, kwestia może ostateczności powrócić do sędziów tego sądu.
(jm)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama