Od 2014 roku nowojorskie Stowarzyszenie „Pamięć” (wcześniej Portal Pamięć) rozpoczęło rozpowszechniać w Ameryce akcję IPN „Zapal Światło Wolności”. Wzywa społeczność polonijną do jej kontynuowania także w tym roku.
Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do apelu, jaki w następstwie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wystosował w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. Wezwał Amerykanów do wystawienia w oknach domów świec na znak solidarności z ciemiężonymi Polakami.
Stowarzyszenie „Pamięć” przypomina, że gest solidarności wobec Polaków żyjących w stanie wojennym zademonstrowały wówczas całe rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił również papież Jan Paweł II.
W tym roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, stowarzyszenie zaprasza do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności” wszystkie polonijne szkoły, parafie, organizacje i instytucje.
„Zachęcamy, aby 13 grudnia o godz. 19.30 ‘Światło Wolności’ zapłonęło w wielu oknach jako wyraz naszej pamięci o ofiarach stanu wojennego. Zapalenie ‘Światła Wolności’ będzie także świadectwem naszej wdzięczności osobom i rodzinom, które nie zawahały się znosić represji i prześladowań” – głosi przesłane PAP wezwania sygnowane przez Grzegorza Tymińskiego – szefa Stowarzyszenia „Pamięć”.
Zwraca się też on o przesyłanie zdjęć z zapalenia “Światła Wolności” w celu stworzenia wspólnej galerii. Mają one być opublikowane w polskich i polonijnych mediach.
Stan wojenny wprowadzono na terenie całego kraju w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. decyzją komunistycznych władz wojskowych gen. Jaruzelskiego. Celem było zniszczenie wielomilionowego ruchu społecznego – “Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu osób.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)