Kierowcy, którzy od dziewięciu miesięcy zmagają się z korkami wskutek remontu autostrady Kennedy’ego mogą odetchnąć z ulgą – przynajmniej do wiosny. Zakończyła się pierwsza faza remontu głównego odcinka tej najważniejszej drogi ekspresowej w Chicago. Do wtorku rano wszystkie pasy ruchu w stronę miasta mają być otwarte.
Wszystkie pasy autostrady Kennedy’ego we wtorek, 12 grudnia mają być otwarte dla ruchu po raz pierwszy od blisko dziewięciu miesięcy – według komunikatu prasowego Departamentu Transportu Illinois (Illinois Department of Transportation, IDOT).
Otwarcie wszystkich pasów i zjazdów do ostatni krok kończącej się pierwszej fazy tego trzyletniego, opiewającego na 150 mln dolarów projektu. Pierwsza faza rozpoczęła się w marcu br. i koncentrowała się na pasach w stronę miasta.
Prace obejmowały odnowę nawierzchni, remonty 22 obiektów mostowych, nowe oświetlenie i oznakowania oraz malowanie na odcinku między Ohio Street a połączeniem z autostradą Edens w pobliżu Montrose Avenue.
Ponowne otwarcie Kennedy odbywało się stopniowo od czwartku, 7 grudnia. We wtorek, 12 grudnia do godzin porannego szczytu ciężki sprzęt i blokady mają zniknąć z wszystkich pasów w stronę miasta. Pasy ekspresowe mają powrócić do swojej dawnej funkcji i być uruchamiane w obie strony według potrzeb.
Prace remontowe zostaną wznowione wiosną przyszłego roku w ramach drugiej fazy projektu. Będzie ona obejmować pasy ekspresowe. Mają być one zamknięte do jesieni. Dodatkowo mogą być zamknięte główne pasy w obu kierunkach na wysokości tunelu Hubbard’s Cave między ulicami Ohio i Lake.
W trzeciej fazie (od wiosny do jesieni 2025 r.) pasy ekspresowe będą otwarte w kierunku z miasta, a zamykane będą kolejno po dwa pasy autostrady w tym kierunku. Konieczne mogą być nocne zmiany lub/i zamknięcia pasów oraz ramp.
Zdaniem IDOT, na czas prac remontowych kierowcy powinni spodziewać się znacznych opóźnień i planować dodatkowy czas na podróże.
Autostrada Kennedy’ego została oficjalnie otwarta w listopadzie 1960 r. Według IDOT, jej ostatni remont miał miejsce w 1994 r.
Jak zapewnia IDOT, „projekt poprawi bezpieczeństwo, płynność ruchu i niezawodność dla ponad 275 tys. kierowców, którzy codziennie korzystają z tej autostrady”.
(jm)