poniedziałek, 30 września 2024 12:29

Liga NBA - wielki mecz Sochana, pobił rekord Gortata

Jeremy Sochan rozegrał swój najlepszy mecz w NBA fot. Facebook/Jeremy Sochan Fans

Jeremy Sochan ustanowił rekord kariery. zdobywając 33 punkty, ale jego zespół San Antonio Spurs przegrał 13. mecz z rzędu w lidze NBA. Tym razem koszykarze z Teksasu ulegli u siebie ekipie Atlanta Hawks 135:137.

Sochan tradycyjnie wyszedł do gry w pierwszej piątce. Przebywał na parkiecie 36 minut i miał świetną skuteczność. Trafił 12 z 14 rzutów z gry (w tym 3/3 za trzy punkty) oraz wszystkie sześć rzutów wolnych. Jego statystyki uzupełnia osiem zbiórek, sześć asyst i przechwyt. Zanotował pięć strat i popełnił pięć fauli. Jego poprzedni rekord kariery, ustanowiony w styczniu, wynosił 30 punktów.

W czwartek 20-letni reprezentant Polski był też blisko doprowadzenia do dogrywki. Na cztery sekundy przed końcem meczu przechwycił piłkę, zaatakował kosz rywali, ale wpadając na Trae'a Younga popełnił przewinienie w ataku.

"Wiedziałem, że będzie próbował dostać się do kosza. Byłem ostatnim obrońcą i miałem do wyboru albo go sfaulować, albo spróbować złapać na szarży. Wybrałem to drugie i udało się" - powiedział Young.

25-letni rozgrywający "Jastrzębi" przyćmił świetny mecz Sochana. Young nie tylko popisał się skuteczną akcją w obronie, ale przede wszystkim zdobył aż 45 pkt i miał 14 asyst. Young w samej tylko czwartej kwarcie uzyskał 13 pkt.

Spurs kolejny raz w tym sezonie nie zdołali utrzymać prowadzenia. Wygrywali przez większość meczu, a osiem punktów przewagi mieli jeszcze na początku ostatniej części gry.

"Ostrogi" przegrały 13. mecz z rzędu i z bilansem 3-15 zajmują ostatnie miejsce w tabeli Konferencji Zachodniej. Po raz ostatni tak kiepski bilans Teksańczycy mieli 27 lat temu.

Sochan, zdobywając 33 punkty, poprawił najlepsze indywidualne osiągnięcie wieloletniego koszykarza tej ligi Marcina Gortata - 31 pkt.

Gortat to najbardziej doświadczony polski koszykarz w lidze NBA, który w rozgrywkach za oceanem występował przez 14 sezonów (Orlando Magic, Phoenix Suns, Washington Wizards, Los Angeles Clippers) i jako jedyny zagrał w finale play-off. Punktowy rekord ustanowił w swoim dziewiątym sezonie w lidze - 27 lutego 2014 roku w barwach Washington Wizards w meczu z Toronto Raptors (134:129) na wyjeździe.

Sochan, czwarty Polak w tej lidze - po Cezarym Trybańskim, Macieju Lampe i Gortacie, o dwa punkty więcej zdobył w drugim sezonie występów w amerykańsko-kanadyjskich rozgrywkach.

20-letni zawodnik San Antonio Spurs zdążył już poprawić kilka innych indywidualnych rekordów weterana Gortata, który karierę w NBA zakończył 6 lutego 2019 roku, tuż przed ukończeniem 35 lat. Lepsze ma także - rekord asyst (9 wobec 7) oraz średnią liczbę minut gry (26,7 - 25,7), średnie zdobywanych punktów (11,1 - 9,9), asyst (3,0 - 1,1), przechwytów (0,8 - 0,5), ale także strat (1,9 - 1,2).