Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 16:47
Reklama KD Market

Projekcja filmu „Raport Pileckiego” w ramach festiwalu „Losy Polaków”

Projekcja filmu „Raport Pileckiego” w ramach festiwalu „Losy Polaków”

W siedzibie Związku Klubów Polskich miał miejsce pokaz filmu, nawiązujący do mrocznych momentów najnowszej historii Polski. Przejmujący swoim autentyzmem film fabularny „Raport Pileckiego” był jednym z ponad stu trzydziestu prac zgłoszonych do XIX Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków”.

Festiwal Polonijny „Losy Polaków”, po 3 latach nieobecności, w ubiegłym roku ponownie zawitał z pokazami filmowymi do Chicago. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 136 prac, ukazujących życie i losy Polaków w 30 krajach świata. Tematem wiodącym tegorocznej edycji była rola Polski i Polaków we współczesnym świecie i wpływ na dzieje innych narodów. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Polska – Europa – Polonia. Na jego czele stoi Ryszard Łączyński, będący dyrektorem ds. projektów w Fundacji. W tym roku Grand Prix, czyli nagrodę główną, przyznano Arturowi Owczarskiemu z USA za film „Cowboy Capital-Stolica Kowbojów”. „Figurant” Roberta Glińskiego został uznany za najlepszy film fabularny, a na drugim miejscu w tej kategorii znalazł się „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, który zaprezentowano w piątkowy wieczór zebranym w sali ZKP.

Gości na chicagowskim pokazie 17 listopada powitała prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć, dziękując przedstawicielom festiwalu za współpracę. Ryszard Łączyński w krótkim wystąpieniu nakreślił historię i cele festiwalu. Wręczył też Nagrodę Specjalną festiwalu, jaką przyznano Łucji Mirowskiej-Kopeć. Taką samą statuetkę odebrał w tym roku także minister Jan Dziedziczak. Po oficjalnych wystąpieniach w koncercie piosenek wojennych wystąpił duet Bogdan Szymańczak i Jacek Golbert.

Głównym punktem programu była projekcja filmu „Raport Pileckiego”. Kosztujący 39 mln zł film jest najdroższą produkcją w Polsce od 12 lat. Tylko więcej kosztowały produkcje: „Quo Vadis” (2001 – 76 140 000 zł), „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2006 – 48 000 000 zł) i „Bitwa pod Wiedniem” (2012 – 44 144 247 zł). „Raport Pileckiego” wszedł do polskich kin 1 września 2023 roku. Wcześniej, 25 maja, w 75. rocznicę mordu na ochotniku do Auschwitz, w waszyngtońskim Muzeum Ofiar Komunizmu odbył się pokaz przedpremierowy dla dyplomatów i przedstawicieli amerykańskiej Polonii. W Chicago film przedstawiono po raz pierwszy. Projekcja wywarła potężne wrażenie na widzach. Emocje nie pozwoliły na dyskusję. Łzy złości na bestialstwo przedstawione w filmie wywarły piętno na widzach.

Dzień później w sali Bazyliki św. Jacka, w ramach tegorocznego festiwalu, wręczono nagrodę czternastoletnimu Nikolasowi Pietranikowi z Wisconsin za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii młodzieżowej. Jego filmiki można oglądać na mediach społecznościowych. Następnie wyświetlony został film festiwalowy „Prorok”.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
[email protected]


C77A3613

C77A3613

C77A3609

C77A3609

C77A3604

C77A3604

C77A3601

C77A3601

C77A3598

C77A3598

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama