Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 17:16
Reklama KD Market

Święto polskiego dziedzictwa kulturowego na chicagowskiej uczelni. Anna Kupiec uhonorowana tytułem „Nauczyciela Roku”

Święto polskiego dziedzictwa kulturowego na chicagowskiej uczelni. Anna Kupiec uhonorowana tytułem „Nauczyciela Roku”

Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia, CEP) już po raz dwudziesty trzeci zorganizowała obchody Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Northeastern Illinois University w Chicago. W tym roku podczas uroczystej akademii uhonorowano wyróżniającego się pedagoga.

Tegoroczna akademia odbyła się w środę, 8 listopada w Alumni Hall w siedzibie Student Union w Northeastern Illinois University, przy 5500 N. St. Louis Ave., w Chicago. Pierwsza po pandemii COVID-19 ceremonia miała nieco skromniejszy wymiar niż w poprzednich latach. Przyznano tylko jedną nagrodę w dziedzinie Nauczyciel Roku (Educator of the Year). Jednak, jak zapewniają organizatorzy, w roku przyszłym przewidywany jest powrót do pełnowymiarowej skali wydarzenia wraz ze stypendiami dla wyróżniających się uczniów i studentów.

Przybyłych gości powitała profesor Lidia Filus, szef katedry matematyki na NEIU, a zarazem prezes RNP. Głos zabrał także profesor literatury i kultury amerykańskiej Tim Libretti. Hymny polski i amerykański zaśpiewała Gabriela Kupiec – utalentowana młoda wokalistka i skrzypaczka. W części artystycznej imprezy wykonała dwa patriotyczne utwory: Polonez Ogińskiego i Mazura.

Poetka Joanna Radwańska-Wiliams przeczytała kilkanaście swoich wierszy. Ta nietuzinkowa literatka urodzona w Warszawie przez 25 lat pracowała na chińskich uniwersytetach. Podczas swoich licznych podróży po państwach środkowej i wschodniej Azji napisała wiele wierszy, które przedstawiła podczas środowej uroczystości, w tym nagrodzony poemat „Confuciuss Temple in Qufu”. Nie zabrakło także wierszy związanych z Polską i rodzinnymi stronami autorki. Utwory takie jak „Rybienko Leśne” czy „Kolebka moich snów” świadczą o głębokim przywiązaniu poetki do rodzinnych stron.

Ceremonię wręczenia wyróżnienia w kategorii Nauczyciel Roku (Educator of the Year) prowadziła prof. Lidia Filus. Laureatką tegorocznej nagrody została Anna Kupiec – wykładowczyni matematyki na Northeastern Illinois University. Nic w tym dziwnego skoro nawet jej uczniowie wyrażają się o niej z wielkim poważaniem. Oto niektóre z opinii: „Profesor Kupiec jest niesamowitą osobą i nauczycielem. Nienawidziłem matematyki. Zmieniłem moje zdanie na temat tego przedmiotu”. „Ona zachęca i opiekuje się. To anioł, który sprawił, że polubiłem matematykę”.

Środową uroczystość odwiedził bardzo popularny ostatnio w polonijnym środowisku bohaterski Miś Wojtek. To żywa historia żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Niedźwiadek Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala. Kultywując tą historię, Mateusz Rachwalski wciela się w historycznego misia, odwiedzając imprezy, bale, akademie, odpowiada na pytania zaciekawionej młodzieży i cierpliwie pozuje do zdjęć.

Po części oficjalnej gości zaproszono na typowo polski, smaczny poczęstunek – kanapki, naleśniki i domowe wypieki. Był to także czas na spotkania i rozmowy towarzyskie. Atmosfera była tak miła, że spotkanie przedłużyło się o ponad godzinę.

Warto przypomnieć, że stanowa uczelnia NEIU współpracuje z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ze Szkołą Główną Handlową, Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem Jagiellońskim.

Rada Nauczycieli Polonijnych (RNP), Council of Educators in Polonia (CEP) − działa od 1930 roku. Jest ona najstarszą polonijną edukacyjną organizacją charytatywną. RNP-CEP propaguje polskość wśród młodzieży akademickiej. Organizuje między innymi konkursy literackie z nagrodami, poświęcone wielkim Polakom.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
[email protected]


DSC01440

DSC01440

DSC01433

DSC01433

DSC01427

DSC01427

DSC01424

DSC01424

C77A3250

C77A3250

C77A3247

C77A3247

C77A3245

C77A3245

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama