Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia, CEP) już po raz dwudziesty trzeci zorganizowała obchody Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Northeastern Illinois University w Chicago. W tym roku podczas uroczystej akademii uhonorowano wyróżniającego się pedagoga.
Tegoroczna akademia odbyła się w środę, 8 listopada w Alumni Hall w siedzibie Student Union w Northeastern Illinois University, przy 5500 N. St. Louis Ave., w Chicago. Pierwsza po pandemii COVID-19 ceremonia miała nieco skromniejszy wymiar niż w poprzednich latach. Przyznano tylko jedną nagrodę w dziedzinie Nauczyciel Roku (Educator of the Year). Jednak, jak zapewniają organizatorzy, w roku przyszłym przewidywany jest powrót do pełnowymiarowej skali wydarzenia wraz ze stypendiami dla wyróżniających się uczniów i studentów.
Przybyłych gości powitała profesor Lidia Filus, szef katedry matematyki na NEIU, a zarazem prezes RNP. Głos zabrał także profesor literatury i kultury amerykańskiej Tim Libretti. Hymny polski i amerykański zaśpiewała Gabriela Kupiec – utalentowana młoda wokalistka i skrzypaczka. W części artystycznej imprezy wykonała dwa patriotyczne utwory: Polonez Ogińskiego i Mazura.
Poetka Joanna Radwańska-Wiliams przeczytała kilkanaście swoich wierszy. Ta nietuzinkowa literatka urodzona w Warszawie przez 25 lat pracowała na chińskich uniwersytetach. Podczas swoich licznych podróży po państwach środkowej i wschodniej Azji napisała wiele wierszy, które przedstawiła podczas środowej uroczystości, w tym nagrodzony poemat „Confuciuss Temple in Qufu”. Nie zabrakło także wierszy związanych z Polską i rodzinnymi stronami autorki. Utwory takie jak „Rybienko Leśne” czy „Kolebka moich snów” świadczą o głębokim przywiązaniu poetki do rodzinnych stron.
Ceremonię wręczenia wyróżnienia w kategorii Nauczyciel Roku (Educator of the Year) prowadziła prof. Lidia Filus. Laureatką tegorocznej nagrody została Anna Kupiec – wykładowczyni matematyki na Northeastern Illinois University. Nic w tym dziwnego skoro nawet jej uczniowie wyrażają się o niej z wielkim poważaniem. Oto niektóre z opinii: „Profesor Kupiec jest niesamowitą osobą i nauczycielem. Nienawidziłem matematyki. Zmieniłem moje zdanie na temat tego przedmiotu”. „Ona zachęca i opiekuje się. To anioł, który sprawił, że polubiłem matematykę”.
Środową uroczystość odwiedził bardzo popularny ostatnio w polonijnym środowisku bohaterski Miś Wojtek. To żywa historia żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Niedźwiadek Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala. Kultywując tą historię, Mateusz Rachwalski wciela się w historycznego misia, odwiedzając imprezy, bale, akademie, odpowiada na pytania zaciekawionej młodzieży i cierpliwie pozuje do zdjęć.
Po części oficjalnej gości zaproszono na typowo polski, smaczny poczęstunek – kanapki, naleśniki i domowe wypieki. Był to także czas na spotkania i rozmowy towarzyskie. Atmosfera była tak miła, że spotkanie przedłużyło się o ponad godzinę.
Warto przypomnieć, że stanowa uczelnia NEIU współpracuje z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ze Szkołą Główną Handlową, Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem Jagiellońskim.
Rada Nauczycieli Polonijnych (RNP), Council of Educators in Polonia (CEP) − działa od 1930 roku. Jest ona najstarszą polonijną edukacyjną organizacją charytatywną. RNP-CEP propaguje polskość wśród młodzieży akademickiej. Organizuje między innymi konkursy literackie z nagrodami, poświęcone wielkim Polakom.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
[email protected]