Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 03:04
Reklama KD Market

Tom Startek laureatem prestiżowego Konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie”

Tom Startek laureatem prestiżowego Konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie”

VII edycja Konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie” była również okazją do celebrowania 20-lecia istnienia Związku Polaków w Kalabrii. Od czasu, kiedy konkurs uzyskał status międzynarodowy, każdego roku Polacy z aglomeracji chicagowskiej odbierają zaszczytne nagrody. W poprzednich latach byli to: Andrzej Zgiet – prezes Stowarzyszenia Emigracji Polskiej, Małgorzata Pawlusiewicz, Teatr Nasz, a w tym roku – Tom Startek. Od trzech lat uroczystościom towarzyszy „Dziennik Związkowy” – medialny sponsor wydarzenia.

Tom Startek – znany biznesmen i filantrop z Chicago – został laureatem pierwszego miejsca VII edycji prestiżowego Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie, w kategorii działalność gospodarczo-przedsiębiorcza.

Po odebraniu nagrody głęboko wzruszony mówił o radości z otrzymanego wyróżnienia, potrzebie wspierania różnych inicjatyw i patriotyzmie.– Oczywiście bardzo się cieszę. Kilka razy byłem we Włoszech, ale nigdy nie byłem w Rzymie. Tu mam okazję porozmawiać z ludźmi z Polonii z różnych krajów na świecie. Od czasu, kiedy mogłem pomagać, nasza firma pomagała wielu polskim imprezom, które potrzebowały wsparcia finansowego. Ze sponsorami zawsze naprawdę jest ciężko. Zaczęło się od Polskiego Festiwalu Filmowego w Chicago. Przyjechałem do Ameryki, a rok później ten festiwal się zaczął. Kiedy go oglądałem, byłem zadowolony, że coś takiego powstało i tak już zostanie do końca. Jest wiele innych organizacji, które potrzebują wsparcia, bo są świetni. Oprócz Teatru Nasz jest PaSO – Orkiestra Paderewskiego, która robi wyśmienitą robotę, jeśli chodzi o propagowanie polskiej kultury i muzyki wśród polskich dzieci, podobnie Agaty Paleczny Warsztaty Teatralne i wiele innych. Nie da się wszystkim pomóc, bo najpierw musimy wypracować profit, ale zawsze staramy się być dla nich. Niektórzy moi koledzy z Polski mówią, że my na emigracji jesteśmy częściej większymi patriotami, niż ludzie w Polsce – powiedział Tom Startek.

Konkurs Polak Roku we Włoszech i na Świecie odbył się 7 października 2023 roku w Domu Polskim, w Rzymie. Wzięli w nim udział przedstawiciele z Austrii, Niemiec, Meksyku, Polski, Włoch i Stanów Zjednoczonych.Katarzyna Gralińska, prezes Związku Polaków w Kalabrii, autorka Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie, jak również członek Kapituły konkursu, najserdeczniej powitała miłych gości: Piotra Chudego – wicekonsula Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, członków zwyczajnych i honorowych związku, kandydatów do nagrody, laureatów poprzednich edycji konkursu oraz towarzyszące im osoby.Dumnie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany w Domu Polskim przez Polonię z różnych zakątków świata na włoskiej ziemi.Małgorzata Jankowska – członek Zarządu Związku Polaków w Kalabrii zaprosiła do obejrzenia polskich tańców narodowych: jadownicka – krakowiaka wschodniego i tradycyjnego w wykonaniu Heleny Coviello o polsko-włoskich korzeniach i Ukraińca Yukhyma Bielikova, tancerzy z Zespołu Tanecznego Marysieńka z Wuppertal, na stałe mieszkających w Niemczech.

Prezes Katarzyna Gralińska podziękowała profesorowi Tomaszowi Grodzkiemu – Marszałkowi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Małgorzacie Kidawie-Błońskiej – Wicemarszałek Sejmu RP za objęcie wydarzenia patronatem honorowym.Bożena Kamińska – przewodnicząca tegorocznej Kapituły reprezentująca podczas gali konkursu profesora Tomasza Grodzkiego odczytała list marszałka adresowany do prezesa, zarządu i sympatyków Związku Polaków w Kalabrii, w którym znalazły się serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu 20-lecia działalności organizacji oraz podziękowania „za rozpowszechnianie polskiej kultury na Półwyspie Apenińskim oraz za wzmocnienie pozytywnego wizerunku Polaka przedsiębiorczego, odnoszącego sukcesy w różnych dziedzinach życia społecznego, artystycznego i naukowego”.

Profesor Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wyraził przekonanie, że „tegoroczny konkurs stanie się dla wszystkich inspiracją do dalszej pracy na rzecz środowisk polonijnych we Włoszech” i zapewnił Polonię i Polaków za granicą o patronacie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Przekazał uczestnikom Konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie” życzenia pomyślności i spełnienia zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.Katarzyna Gralińska przedstawiła obecnych podczas gali członków Kapituły: przewodniczącą Kapituły – dr Bożenę Kamińską, Magdalenę Ratajewską – sekretarza zarówno Kapituły, jak i Związku, Dorotę Fischer – dziennikarkę Radio PaloNews z Austrii, Barbarę Wojdę – prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Krystynę Olliffe – działaczkę oświatową w Wielkiej Brytanii, dr Ligię Henczel z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezesa Stowarzyszenia Polonia-Italia i laureatkę V edycji konkursu.Prezes Gralińska słowa podziękowania skierowała do sponsorów, wymieniając między innymi Mikołaja Winnickiego, prezesa Accademia dei Rampanti w Padwie; członka Kapituły, który od drugiej edycji sponsoruje unikatowe statuetki dla laureatów pierwszego miejsca.

Magdalena Ratajewska – sekretarz Kapituły Konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie, jak i Związku Polaków w Kalabrii – prezentację nagrodzonych niespodziewanie rozpoczęła od pytań skierowanych do osób, które rekomendowały do nagrody bohaterów dorocznego wydarzenia.Podkreśliła, że członkowie Kapituły mieli wyjątkowo trudne zadanie, przyznając osobom zgłoszonym do nagrody właściwe im miejsce w danej kategorii z powodu ich licznych zasług.

Nagrodzeni zostali uhonorowani w sześciu kategoriach: działalność społeczna, działalność artystyczna, działalność kulturalna, działalność naukowo-edukacyjna, działalność gospodarczo-przedsiębiorcza oraz Polak z Wyboru.W kategoriach: społecznej, kulturalnej, naukowo-edukacyjnej oraz gospodarczo-przedsiębiorczej nie zostały przyznane drugie i trzecie miejsca.

Pierwsze miejsce w kategorii działalność społeczna przyznano Krystynie Połaskiej Auer, która aktywizuje środowisko polonijne w Austrii, gdzie charytatywnie prowadzi organizację Global Family zapewniającą wakacje dzieciom i rodzinom w potrzebie. Nagrodę wręczyła Barbara Wojda.Adam Turczyński – aktor, kompozytor i społecznik od wielu lat prowadzący w Wiedniu finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymał pierwsze miejsce w kategorii działalność artystyczna.

Drugie miejsce w tej kategorii otrzymała skrzypaczka Małgorzata Wójcik, natomiast trzecie nie zostało przyznane. Nagrody wręczyła przewodnicząca Kapituły konkursu, Bożena Kamińska.

W kategorii działalność kulturalna za szczególny wkład w promocję polskiej kultury w niemieckim środowisku emigracyjnym, za stworzenie jedynego do tej pory Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA, za poruszające artykuły o życiu Polonii laureatką I miejsca została Agata Lewandowski – redaktor kwartalnika Magazyn Polonia i osoba odpowiedzialna za stronę internetową Biura Polonii w Berlinie.

Drugie miejsce przypadło Darii Malinger z Gniezna, trzeciego nie przyznano. Nagrody wręczyła redaktor Dorota Fischer.

Za działalność naukowo-edukacyjną pierwsze miejsce otrzymał Sergiusz Leończyk – założyciel i pierwszy Prezes Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej Polonia Republiki Chakasji, autor pierwszego programu dla szkół polonijnych w Rosji „Dzieje ojczyste”, a także ponad stu artykułów naukowych, w tym monografii: „Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku”. Sergiusz Leończyk – redaktor kulturalno-oświatowego pisma „Rodacy” prowadzi aktywną działalność popularyzującą historię Syberii i diaspory polskiej w Rosji wśród mieszkańców Polski.Sergiuszowi Leończykowi nagrodę wręczyła Ligia Henczel.

Tom Startek został uhonorowany pierwszym miejscem w kategorii działalność gospodarczo-biznesowa. Urodził się w Polsce. W latach 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył firmę z siedzibą w Chicago. Od początku emigracji był mocno związany ze środowiskiem polonijnym. W 2018 r. został wybrany Wielkim Marszałkiem Parady Konstytucji Trzeciego Maja. Od początku Festiwalu Polskich Filmów w Ameryce jest jego głównym sponsorem, jak również wielu wydarzeń artystycznych. Kiedy dwa lata temu usłyszał, że biblioteka likwidowanego liceum zostanie zniszczona, jeśli nie znajdzie się chętny do wykupienia książek, wylicytował ją i umieścił w budynku firmy. Nagrodę Tomowi Startekowi wręczyła Krystyna Oliffe.

W kategorii Polak z Wyboru nagrody przyznała Katarzyna Gralińska.II miejsce zdobył Ruben Berroeta, III miejsce Helena Coviello.Laureatem pierwszego miejsca został Matthias Kneip – pisarz, publicysta i pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, odpowiedzialny między innymi za sekcję Polska w szkołach. Napisał wiele o Polsce, spośród których powszechnie znana jest książka zatytułowana „111 powodów, aby kochać Polskę. Wyznania niemieckiego pisarza”. Razem z niemiecką młodzieżą i nauczycielami odwiedza w Polsce miejsca pamięci narodowej i wyjaśnia zawiłości polskiej historii, stosunków polsko-niemieckich, polską tradycję i mentalność.

Po gali wręczenia nagród rozpoczął się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Małgorzaty Jankowskiej oraz gitarzystów Andrzeja Rutkowskiego i Jacka Pydyna.Z ogromnym entuzjazmem został przyjęty występ Adama Turczyńskiego – aktora, kompozytora i tegorocznego laureata pierwszego miejsca w kategorii działalność artystyczna.

Prezes Katarzyna Gralińska pogratulowała laureatom VII edycji międzynarodowego konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie” i zaprosiła do współpracy ze Związkiem Polaków w Kalabrii.

Pamiątkowe zdjęcia i uroczysta kolacja zakończyły galę.8 października Związek Polaków w Kalabrii z okazji 20-lecia istnienia wydał uroczystą kolację w restauracji Campo de’ Fiori “Da Carmine” w Rzymie, inaugurującą cykl miesięcznych spotkań.

„Dziennik Związkowy” jest sponsorem medialnym międzynarodowego Konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie” i od trzech lat towarzyszy nagradzanym tam Polakom z aglomeracji chicagowskiej.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


m_DAR_6949

m_DAR_6949

m_DAR_6947

m_DAR_6947

m_DAR_6937

m_DAR_6937

m_DAR_6942

m_DAR_6942

m_DAR_6935

m_DAR_6935

m_DAR_6934

m_DAR_6934

m_DAR_6929

m_DAR_6929

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama