Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 09:46
Reklama KD Market

Konferencja NEXT – po raz czwarty inspiruje i motywuje młode pokolenie Polonii

Jak znaleźć drogę do sukcesu, zdobywać życiowe cele, motywować się w drodze do kariery i radzić sobie z przeciwnościami losu? To główne tematy czwartej konferencji „NEXT – Talks for the Future Generations”, adresowanej do polonijnej młodzieży. Wystąpienia mówców przykuły uwagę młodej publiczności, która słuchała z ogromnym przejęciem i zainteresowaniem.

Konferencja odbyła się 28 października w Trinity Christian College w Palos Heights (na południowych przedmieściach Chicago). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polish American Youth Council, którym kierują Alina Mikołajczyk i Katarzyna Sowacki oraz „Dziennik Związkowy”, z dyrektorem generalnym gazety Łukaszem Dudką.

Zamysłem inicjatywy jest pomoc dla młodego pokolenia w najpełniejszym wykorzystaniu jego potencjału i dokonania odpowiednich życiowych wyborów. Kilkuset uczniów polskich szkół nagradzało oklaskami mówców za ich porady oraz szczerość i prywatność wypowiedzi.

Dla większości młodych ludzi była to pierwsza okazja, aby posłuchać porad ludzi doświadczonych, którzy pracą, poświęceniem i często uporem w drodze do sukcesu osiągnęli życiowy sukces. Teraz chętnie dzielą się nabytą wiedzą i spostrzeżeniami, aby zaoszczędzić młodemu pokoleniu problemów, z którymi sami się zmagali. Konferencję swoją obecnością zaszczycili konsul RP w Chicago Paweł Zyzak i wicekonsul Agata Grochowska, Ewa Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz królowa i pierwsza dama dworu Parady 3 Maja.

Podczas imprezy wystąpiło siedmioro mówców. Były to osoby, których łączy polskie pochodzenie i które osiągnęły w Stanach Zjednoczonych sukces.

Paulina Kulka – była wiceprezes Legionu Młodych Polek, obecnie prowadząca własną firmę i pracująca dla Google.

Dr Aleksandra Gmurczyk, nefrolog w szpitalu Northwestern University, która wiosną tego roku oddała swoją nerkę nieznajomej osobie, ratując jej tym samym życie.

Agnieszka Baumert, prawniczka, absolwentka DePaul University, prowadzi własną firmę prawniczą.

Kinga Korpacz, broker nieruchomościowy i właścicielka firmy EXIT Realty Redefined, doradca kongresmena Raji Krishnamoorthi, a także skarbnik Mainstreet Organization of Realtors.

James Robaczewski, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego – PRCUA, najstarszej polonijnej organizacji ze 150-letnią historią, która założyła Muzeum Polskie w Ameryce.

Ewa Bomba-Warczak, neuronaukowiec (Neuroscientist) – absolwentka UIC i University of Wisconsin Madison, gdzie otrzymała prestiżową Jerzy E. Rose Award, pracuje na Northwestern University.

Tomasz Sobania, gość specjalny wydarzenia, 25-letni biegacz ekstremalny, planujący przebiec całe Stany Zjednoczone z Bostonu do Los Angeles.

Prelegenci w krótkich wystąpieniach przedstawiali swoje drogi do sukcesu, kładąc nacisk na determinację w dążeniu do celu. Przed rozpoczęciem wystąpień głos zabrał konsul RP w Chicago Paweł Zyzak. – Jestem pewny, że dzisiejsza konferencja będzie bardzo owocna, przyniesie inspiracje i motywacje dla was wszystkich tutaj zgromadzonych – wskazał.

Dr Aleksandra Gmurczyk zaapelowała do młodzieży, aby zawsze byli mili i uprzejmi nawet dla nieznajomych, to pomaga w życiu i w realizacji planów. Paulina Kulka zaznaczyła rolę rodziny, jako głównego czynnika motywującego w rozwoju.

Agnieszka Baumert zaznaczyła, że warto się poświęcić i ciężko pracować. – Nikt mnie ani mojemu mężowi nie pomagał. W drodze do kariery pomagałam mojej mamie sprzątać, opiekowałam się dziećmi. Skończyłam studia i teraz prowadzę z mężem firmę prawniczą – mówiła.

Kinga Korpacz z ogromną szczerością i otwartością opowiedziała o swojej trudnej młodości i zajściu w ciążę w liceum oraz o tym, jak pokonała przeszkody życiowe, aby osiągnąć sukcesy osobiste i zawodowe.

Jedynym mówcą urodzonym na Ziemi Washingtona, w piątym pokoleniu polskich emigrantów był James Robaczewski – Prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego. Jak stwierdził, jemu też nie było lekko, mozolnie szedł po drodze do kariery. Wytrwałość i cierpliwe dążenie do wytyczonego celu pozwoliły mu w wieku 59 lat stanąć na czele jednej z największych organizacji polonijnych poza granicami Polski, chociaż nie zna języka polskiego.

Sobotnie spotkanie odwiedził także Bohaterski Miś Wojtek. To żywa historia żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Niedźwiadek Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala. Kultywując te wspomnienia, Mateusz Rachwalski wcielił się w historycznego misia, odpowiadając na pytania młodzieży i cierpliwie pozując do zdjęć.

Konferencja odbyła się z inicjatywy „Dziennika Związkowego” i Polish American Youth Council, organizacji założonej z myślą o aktywizacji młodych Polaków w USA i pomocy w realizacji ich pomysłów. Młodzież z PAYC nie tylko przygotowała zaplecze konferencji, ale również ją poprowadziła, przy wsparciu Aliny Mikołajczyk, Katarzyny Sowacki i Łukasza Dudki.Patronat nad wydarzeniem objęły dwie instytucje: Konsulat Generalny RP w Chicago i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Wydarzenie odniosło ogromny sukces, który odzwierciedlały pytania do prelegentów po zakończeniu konferencji. Z braku czasu mówcy nie mogli odpowiedzieć na wszystkie nurtujące młodzież pytania. Organizatorzy już zapowiadają następną edycję. Piąte spotkanie młodzieży z ludźmi sukcesu ma być jeszcze bardziej rozbudowane i motywujące oraz obfitujące w niespodzianki.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka[email protected]


C77A2980

C77A2980

C77A2959

C77A2959

C77A2950

C77A2950

C77A2942

C77A2942

C77A2939

C77A2939

C77A2929

C77A2929

C77A2928

C77A2928

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama