Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 04:25
Reklama KD Market
Reklama

Prestiżowe wyróżnienia na bankiecie wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej (PODCAST)

Prestiżowe wyróżnienia na bankiecie wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej (PODCAST)

Doroczny, 53. Bankiet Dziedzictwa Narodowego, organizowany przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, odbył się w niedzielę, 22 października. Podczas uroczystości tradycyjnie zostały wręczone Nagrody Polsko-Amerykańskiego Dziedzictwa. Wręczono też nowo ustanowioną Nagrodę im. Charlesa Rozmarka. W październiku Polonia amerykańska obchodzi Miesiąc Dziedzictwa Polskiego (Polish American Heritage Month).

Relację dźwiękową przygotował Andrzej Baraniak. Na Podcast „Dziennika Związkowego” zaprasza Joanna Trzos

Do restauracji Allegra Banquets w podchicagowskim Schiller Park przybyli liczni goście. W uroczystości wzięli udział reprezentanci organizacji polonijnych, Maria Pappas – skarbnik powiatu Cook (Cook County Treasurer) oraz inni przedstawiciele lokalnych władz, sędziowie, radni miejscy i kandydaci na ważne urzędy w wyborach w 2024 roku.Flagi narodowe Rzeczpospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wprowadzili ułani z historycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Hymny narodowe obu państw zaśpiewał nagrodzony tego wieczoru chór Collegium Cantorum Polonia. Bożenna Haszlakiewicz i Chris Bożek czuwali nad przebiegiem wstępnej fazy bankietu rozpoczynającej galę.

Uroczysty bankiet oficjalnie zainaugurował Michael Niedziński – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois. Życzenia z okazji uroczystych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego i gratulacje wyróżnionym przekazali Frank Spula – prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak.

Prezes ZNP i KPA, Frank Spula z dumą mówił o osiągnięciach Polaków w polonijnym, jak i amerykańskim środowisku. Wyraził ogromne uznanie dla wydziału na stan Illinois KPA za znaczący wkład pracy wniesiony do krajowego KPA, o czym jest doskonale poinformowany jako prezes tej ostatniej organizacji.

Konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak podkreślił duże znaczenie obchodów Miesiąca Dziedzictwa Narodowego. – Doroczny Bankiet Dziedzictwa Narodowego, organizowany przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej jest doskonałym przypomnieniem historii, twórczości i sukcesów Polonii oraz odgrywa istotną rolę w zachowaniu i promowaniu bogatego dziedzictwa Polonii amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych i Illinois – wskazał konsul.Po pieśni „Modlitwa o pokój”, z muzyką Norberta Blacha i do słów Mirosława Hanusiewicza, w wykonaniu chóru Collegium Cantorum Polonia, prezes Michael Niedziński wspólnie z asystującymi mu Bożenną Haszlakiewicz i Chrisem Bożkiem rozpoczęli galę wręczenia Nagród Dziedzictwa w siedmiu kategoriach.

Nagroda Dziedzictwa (Heritage Award) została przyznana Fundacji Kopernikowskiej z Chicago (Copernicus Foundation), organizatorowi wydarzeń kulturalnych, w tym największego polonijnego festynu Taste of Polonia.

Nagrodę Artystyczną (Artistic Award) otrzymał Collegium Cantorum Polonia Choir – polsko-amerykański chór dorosłych, młodzieży i dzieci pod dyrekcją Arkadiusza Góreckiego. Nagrodę za działalność na niwie kultury i sztuki odebrali Eliza Kasjan Górecki i Arkadiusz Górecki.

Nagrodą Biznesową (Business Award) zostali uhonorowani Piotr i Sylwia Wójtowicz za świetną przedsiębiorczość. Piotr Wójtowicz, właściciel i prezes świetnie prosperującej firmy Darpet, również wspiera organizacje polonijne.

Nagroda Kulturalna (Cultural Award) z powodu nieobecności Krzysztofa Kamyszewa, założyciela i organizatora dorocznego Polskiego Festiwalu Filmowego w Chicago, nie została odebrana.

Nagroda Filantropijna (Philanthropic Award) przypadła w udziale Bogdanowi Bosakowi, właścicielowi Chicago Metal Supply & Fabrication, który prowadzi też działalność charytatywną i wspiera działalność wielu organizacji.

W 2023 roku Nagrodą Prezydenta (President’s Award) zostały wyjątkowo nagrodzone dwie osoby: Paul Kawa, dyrektor z Biura Skarbnika Powiatu Cook (Human Resources Director at Cook County Treasurer’s Office) oraz Alicja Otap, redaktor naczelna „Dziennika Związkowego”.

Gratulując Paulowi Kawie, jego przełożona, skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, wygłosiła porywające i inspirujące przemówienie. Zawierało ono historię życiową laureata, jej głównego zastępcy, Paula Kawy, którego zna od dziecka, bo jest synem gospodyni domowej pani skarbnik. Była to wzruszająca opowieść o dzielnej polskiej imigrantce i samotnej matce, która codziennie przyprowadzała ze sobą do pracy swojego synka, a ten – dzięki jej poświęceniu oraz wsparciu Marii Pappas – zdobył wykształcenie konieczne w realizowaniu kariery zawodowej oraz osiągnięciu sukcesów w życiu osobistym.

Redaktor naczelna Alicja Otap otrzymaną nagrodę dedykowała całemu zespołowi „Dziennika Związkowego”. – Jestem bardzo wzruszona i bardzo wdzięczna Kongresowi Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois za zaszczytne wyróżnienie. Przyjęłam tę nagrodę nie tylko we własnym imieniu, ale również w imieniu całego zespołu „Dziennika Związkowego”: redakcji, współpracowników, reporterów i wszystkich innych działów: działu reklamy, działu ogłoszeń albowiem praca całego kolektywu; wszystkich tych państwa, którzy pracują w naszej gazecie, składa się na to wielkie dzieło, jakim jest „Dziennik Związkowy”, żeby najskuteczniej mógł służyć Polonii, a Polonii nasza gazeta służy już 115 lat. 116 urodziny będzie miała w styczniu – powiedziała redaktor Otap.

Po raz pierwszy podczas tegorocznej gali wręczania nagród wręczono nową nagrodę wydziału stanowego KPA – Nagrodę im. Charlesa Rozmarka (Charles Rozmarek Award) za wybitne osiągnięcia i wzorową godną naśladowania postawę życiową. Wyróżnienie zostało ustanowione w 2023 roku.Pierwszą laureatką Nagrody im. Charlesa Rozmarka została kapitan Zofia Biernadska, która po wydostaniu się z niewoli syberyjskich łagrów, przeszła szlak bojowy 2. Korpusu: od rzeki Sangro, poprzez Monte Cassino, Ankonę, aż do Bolonii.Nagrodę w jej imieniu odebrał syn, George Biernadski, który przeczytał list-podziękowanie od 100-letniej matki. O tej nagrodzie będziemy więcej pisać w następnych wydaniach naszej gazety.Za ogromne zaangażowanie w prowadzenie ponad trzy lata audycji radiowej „Głos Kongresu” (Voice of Congress) Walter Bochenek został uhonorowany nagrodą-niespodzianką, która do chwili wręczenia była utrzymywana w ścisłej tajemnicy.Chór Collegium Cantorum Polonia wystąpił wielokrotnie tego wieczoru, również z Andrzejem Rosiewiczem, który jest legendą polskiej estrady.Modlitwę przed posiłkiem odmówił ksiądz biskup Andrzej Wypych.Okolicznościowy toast wzniósł James J. Robaczewski – prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America, PRCUA).Po uroczystym obiedzie ponownie wystąpił Andrzej Rosiewicz, któremu tym razem towarzyszyli tancerze z Polonii.Prezes Michael Niedziński, podsumowując świetnie przygotowane przez wydział stanowy KPA doroczne wydarzenie, był usatysfakcjonowany jego przebiegiem i poziomem, a także miłą atmosferą.– Październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polskiego (Polish American Heritage Month). Jest to moment refleksji nad naszą kulturą i naszym wkładem w historię Stanów Zjednoczonych. Bankiet Dziedzictwa przez nas organizowany jest kulminacyjnym punktem obchodów Miesiąca Dziedzictwa. Staramy się zintegrować różne organizacje polonijne, aby zapoznały się z osobami, które mają wpływ na nasze życie, czy są to organizacje, czy indywidualne osoby. Jak każda impreza, tak i ta wymagała wielu kompromisów, koordynacji różnych opinii. Udało nam się wszystko pogodzić. Liczę na to, że powtórzymy sukces w następnym roku – tak podsumował najważniejsze wydarzenie wydziału stanowego KPA prezes Michael Niedziński.Bankiet prowadzili Elżbieta Sawczuk – dyrektor marketingu Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce oraz Andrzej Krukowski – aktor i dyrektor artystyczny Teatru Nasz.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


m_DAR_7206

m_DAR_7206

m_DAR_7151

m_DAR_7151

m_DAR_7053

m_DAR_7053

m_DAR_7197

m_DAR_7197

m_DAR_6990

m_DAR_6990

m_DAR_6980

m_DAR_6980

m_DAR_7216

m_DAR_7216


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama