Oferująca od 13 lat na terenie metropolii chicagowskiej usługi finansowe Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa 21 października uruchomiła siódmy, ale tym razem już własny, elegancki, wybudowany od podstaw oddział przy 2371 County Line Rd. w miejscowości Algonquin. Członkowie Rady Dyrektorów i władz wykonawczych Polish Slavic Federal Credit Union z Nowego Jorku z przewodniczącym Rady Krzysztofem Matyszczykiem i dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim na czele oraz burmistrz miasteczka Algonquin, Debby Sosine przecięli czerwoną wstęgę w obecności konsula generalnego Pawła Zyzaka, Michaela Fryzela, byłego przewodniczącego National Credit Union Administration oraz licznej grupy klientów i przedstawicieli organizacji polonijnych, rozpoczynając oficjalnie działalność najnowszej placówki PSFCU w stanie Illinois.
Witając gości, ceremonię otwarcia rozpoczął Mariusz Moryl, menadżer marketingu i reklamy Naszej Unii, a hymny Stanów Zjednoczonych i Polski zaśpiewała utalentowana wokalistka młodego pokolenia, Kaeyra Karolina Baran. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił ks. Zbigniew Zajchowski z kościoła pw. św. Małgorzaty Marii, który poświęcił siedzibę oddziału.
Witając liczne grono przybyłych na uroczystość gości i klientów, dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski podziękował Polonii za zaangażowanie i wsparcie rozwoju firmy, która od 13 lat jest związana ze środowiskiem chicagowskiej Polonii, nie tylko oferując wiele atrakcyjnych produktów finansowych, ale również dzieląc się zyskami poprzez fundowanie stypendiów dla młodzieży, wspieranie szkół, zespołów artystycznych, muzeów, kościołów i innych instytucji pożytku publicznego.
– Dzisiaj przypieczętowaliśmy naszą obecność w aglomeracji chicagowskiej, ponieważ otworzyliśmy siódmy oddział w Algonquin. Ten oddział tym się różni od poprzednich, że to już jest nasza własność. Nie wynajmujemy pomieszczenia, a pobudowaliśmy ten oddział z własnych środków od początku do końca i to najlepiej świadczy o tym, że mamy plany, aby zostać na zawsze w aglomeracji chicagowskiej. To nie jest ostatnia placówka Naszej Unii zarówno w stanie Illinois, jak i całym kraju. Tak naprawdę jest to 22 oddział PSFCU. Wkrótce będziemy otwierać 23 w stanie Connecticut, a w połowie przyszłego roku będziemy mieli swoje przedstawicielstwo w Polsce, co będzie miało duże znaczenie szczególnie dla tych osób, które przeprowadziły się do Polski, albo mają zamiar to zrobić. Jeżeli będą chciały osobiście cos załatwić, to zawsze łatwiej będzie z każdego zakątka Polski dotrzeć do Warszawy niż do Chicago czy Nowego Jorku – powiedział podczas otwarcia Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy tej największej poza granicami kraju polskiej instytucji finansowej.
Przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk, dziękując chicagowskiej Polonii za zapisywanie się w szeregi członkowskie i lokowanie swoich oszczędności na kontach w Naszej Unii oraz korzystanie z różnych form kredytowania, powiedział, że dzięki temu firma bardzo energicznie się rozwija.
– Nasza Unia rośnie jak na drożdżach, ale to tylko dzięki państwu, dzięki temu, że państwo są zaangażowani w Unię Kredytową, że przychodzą państwo do nas, zapisują się do nas i polecają znajomym. Dzisiaj jesteśmy świadkami takiego polonijnego święta, otwarcia naszego siódmego oddziału w Algonquin na terenie metropolii chicagowskiej. To piękne wydarzenie świadczące o tym, że możemy wspólnie robić piękne i wielkie rzeczy dla dobra Polonii i nas samych – powiedział Krzysztof Matyszczyk, podkreślając, że Chicago jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem o bardzo dużej perspektywie dalszego rozwoju. Jak wynika z badań firmy, tereny obejmujące Algonquin i przyległe miejscowości zamieszkuje około 30 tys. naszych rodaków. Podobnie jest w innych rejonach naszej metropolii, co dobrze rokuje na przyszłość w kwestii otwierania nowych oddziałów i zapisywania kolejnych tysięcy członków.
Gratulacje i życzenia pomyślnego rozwoju dla dobra firmy i całej Polonii przekazał gospodarzom konsul generalny w Chicago Paweł Zyzak, mówiąc między innymi o tym, że otwarcie kolejnego oddziału Naszej Unii w Wietrznym Mieście jest bardzo ważnym polonijnym wydarzeniem.
– To, co się tutaj dzieje, wyrasta poza przedsięwzięcie czysto biznesowe. PSFCU to nie tylko portfele, nie tylko konta. Unia to stypendia dla młodych ludzi. To jest olbrzymie wsparcie dla poszukiwania młodych liderów. Nie dalej jak za tydzień, wspólnie będziemy organizować w konsulacie imprezę dla studentów polonijnych. Unia wspiera to wydarzenie, wspiera nas, ale to nie tylko ten obszar, na którym wspólnie działamy. Na terenie poszczególnych placówek PSFCU organizowane są dyżury konsularne. Ostatnio na terenie niektórych oddziałów organizowane były także wybory. Jeżeli pan prezes pozwoli, to i tutaj zagościmy od czasu do czasu w środy i będziemy się dzielić z państwem naszymi usługami konsularnymi, a w maju przyszłego roku być może otworzymy punkt wyborczy. Proszę przyjąć gratulacje za to, co robicie i jak aktywnie się rozrastacie, jak godnie reprezentujecie Polonię, naród polski i państwo polskie – powiedział konsul generalny Paweł Zyzak.
Do życzeń i gratulacji dołączyła burmistrz Algonquin Debby Sosine, mówiąc, że jest szczęśliwa i zadowolona, że tak piękna placówka finansowa będzie służyła okolicznym mieszkańcom, przyczyniając się do promocji polskiej diaspory licznie zamieszkującej te tereny. Gratulacje przekazali przedstawiciele organizacji sponsorskich: prezes Związku Podhalan Stanisław Sarna, prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Muzeum Polskiego Ryszard Owsiany, prezes Fundacji Kopernikowskiej Mario Mikoda i Halina Żurawska ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich.
Część oficjalną ceremonii otwarcia zakończyło przecięcie biało-czerwonej wstęgi. W gronie przedstawicieli władz Naszej Unii, którzy dostąpili tego zaszczytu obok dyrektora wykonawczego Bogdana Chmielewskiego, byli obecni: przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk, I wiceprzewodniczący Franciszek Piwowarczyk, skarbnik Bogdan Ogórek, sekretarz Iwona Korga oraz dyrektorzy: Małgorzata Gradzki, Mariusz Śniarowski, Henryk Walentynowicz i Leszek Wojtkowski. Komisję Nadzorczą reprezentowali: przewodniczący Artur Dołęga, Leon Fuks i Piotr Nóżka, a władze Algonquin burmistrz Debby Sosine.
W części artystycznej w krótkim koncercie ponownie zaprezentowała się Kaeyra Karolina Baran oraz zespół folklorystyczny Teatru Pieśni i Tańca Wici pod kierownictwem choreograf Johanny Wawro. Uczestnicy zostali zaproszeni na degustację olbrzymiego tortu oraz poczęstunek. Nad częścią organizacyjną uroczystości czuwał menedżer firmy na stany Środkowego-Zachodu Robert Radkowski, którego wspomagały szefowe poszczególnych placówek i personel nowego oddziału.
O tym, że PSFCU jest czymś więcej niż bank, w którym można zdeponować swoje oszczędności lub wziąć pożyczkę na zakup domu lub samochodu może nie wszyscy wiedzą, a powinni, bo ze sztandarowej oferty skierowanej do młodych ludzi, jakim jest fundusz stypendialny, skorzystało do tej pory ponad 5 tys. młodych członków. Od paru lat na ten cel Unia przeznacza ponad pół miliona dolarów rocznie.
– Ten aspekt społeczny, gdy uczestniczymy w życiu Polonii czy to poprzez fundusz stypendialny, czy też wspierając najróżniejsze projekty szkolne, różne fundacje, parafie, szkoły i inne organizacje pożytku publicznego, jest dla nas bardzo ważny. Proces aplikowania o stypendia rozpocznie się już w grudniu. Ci młodzi ludzie otwierają u nas konta i nie zapominają o nas. Z czasem te konta są coraz bardziej używane. Ten program odnosi ogromny sukces i daję rękojmię, że w dorosłym życiu zwrócą się do nas po pożyczki i będą powierzać nam swoje oszczędności – powiedział Zbigniew Rogalski, prezes ds. operacyjnych PSFCU.
Oddział w Algonquin, który praktycznie został uruchomiony 3 tygodnie przed oficjalnym otwarciem, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkających w tej okolicy naszych rodaków.
– Oferujemy klientom wszystkie usługi bankowo-finansowe w naszym oddziale. Odnotowujemy bardzo duże zainteresowanie naszych rodaków. Jest ich w tym rejonie około kilkunastu tysięcy. Przyszło do nas bardzo dużo nowych klientów oraz dotychczasowych, którzy mają już konta w firmie, ale wygodniej jest im korzystać z naszego oddziału. Pracuje w nim 6 sympatycznych, mówiących po polsku pań. Oddział jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 przed południem do godziny 7 wieczorem, a w soboty od 9 rano do godziny 2 po południu. Serdecznie wszystkich zapraszamy – powiedziała menadżer placówki Magdalena Degorski.
Do nowej placówki PSFCU mieszczącej się pod adresem 2371 County Line Rd. w miejscowości Algonquin najlepiej dojechać autostradą nr 90 i zjechać w kierunku północnym w ulicę Randal. Obok banku przy dużym placu parkingowym zlokalizowane są duże polonijne delikatesy „Deli 4 You”, polska kwiaciarnia oraz inne biznesy.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP