Akademia PaSO zainaugurowała w weekend 20 października jesienny sezon muzyczny. Pierwszymi występami były dwa recitale młodych, wybitnych polskich artystów.
Muzyka klasyczna ma niezwykle bogatą tradycję, trwającą przez wieki, a przy tym różnorodność, która zachwyca oraz ma głęboki oddźwięk emocjonalny. W przekroju wielu stuleci, w proces tworzenia dzieł muzycznych zaangażowanych było tysiące kompozytorów, wykonawców i miliony słuchaczy. Niektórzy są uznawani za reprezentantów określonych nurtów, inni za prekursorów nowych odkryć, a tylko garstka za mistrzów w swoich dziedzinach. I z takimi właśnie mistrzami była okazja się spotkać w nowej sali koncertowej PaSO Chicago przy 5400 North Lawler Avenue w Chicago.
W sobotę wystąpił młody wirtuoz fortepianu Michał Drewnowski. Ten wyśmienity pianista młodego pokolenia, to wychowanek Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Marka Drewnowskiego i Konserwatorium Muzycznego w Genewie. Jest laureatem wielu nagród, by chociaż wspomnieć: I nagrody na XIII Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. Bacewicz w Łodzi (1998), II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Masin w Sangemini (Włochy, 2000), II nagrody na Konkursie Pianistycznym A. GI. MUS. (Rzym, 2005).
Pianista rozpoczął swój sobotni recital utworami Fryderyka Chopina, mazurkami i walcami. Następnie zaprezentował „Menuet g-dur” Paderewskiego i „etiudę b-moll” Szymanowskiego. Na zakończenie występu czekała na melomanów spora niespodzianka. Michał Drewnowski pokusił się o zaprezentowanie „Sonaty b-moll opus 35 nr 2” Siergieja Rachmaninowa. Długi i ciężki do wykonania utwór jest zazwyczaj omijany przez pianistów. Po wykonaniu muzyka nagrodzono owacjami na stojąco w dowód uznania jego nieprzeciętnego kunsztu.
Jeszcze nie opadły emocje po sobotnim występie, a już w niedzielę w sali koncertowej pojawił się Mateusz Kowalski – jeden z najzdolniejszych gitarzystów młodego pokolenia, który miał już okazję zaprezentować swój talent muzyczny na największych, światowych scenach.
W pierwszej części koncertu znalazły się utwory: Marka Sokołowskiego, Mazurki Fryderyka Chopina, „Schafe können sicher weiden” Jana Sebastiana Bacha i oczywiście utwór Stanisława Szczepanowskiego, gitarzysty-wirtuoza nazywanego „królem gitary”, „Introduction and Variations on The Polish National Anthem”. Po przerwie Mateusz Kowalski zaprezentował utwory Feliksa Horeckiego, Marka Pasiecznego, Maurice Ravela i tańce rumuńskie Beli Bartoka. Przedstawiony przez Mateusza program mienił się różnorodnością stylistyczną, bogactwem dźwiękowym, doskonałym warsztatem i biegłością techniczną, połączoną z niesamowitą interpretacją. Artysta uraczył widownię jeszcze klasycznym bisem, co zważywszy na ogromny wysiłek podczas koncertu, uznać należy za ogromny wyraz szacunku w stronę publiczności.
Przed koncertami słowo wstępne wygłosiła Barbara Bilszta, która wraz z mężem Wojciechem Niewrzołem od dekad dbają o muzyczne wykształcenie młodzieży. Prowadzą zarazem orkiestrę symfoniczną i organizują koncerty muzyki poważnej. Ich pełna zapału praca została wynagrodzona zagranicznym wojażem. Grupa 20 studentów klasy skrzypiec i fortepianu Akademii Muzycznej Orkiestry Symfonicznej Paderewskiego w Chicago została zaproszona na występy w Australii z okazji Międzynarodowego Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, bohatera Polski, Australii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych. Wszyscy chętni do finansowego wsparcia wyjazdu młodych artystów mogą wpłacać datki na stronie: https://give.livingtree.com/c/from-windy-city-to-sydney-opera-house–a-kids-music-expedition?mibextid=Zxz2cZ .
W najbliższych tygodniach są przygotowywane następne występy z serii jesiennych koncertów. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie PaSO i Facebook.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka[email protected]