W środę zakończyła się ostatnia tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Politycy Konfederacji - Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler opuścili Pałac Prezydencki.
Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Spotkania odbywają się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.
Jako ostatni z prezydentem rozmawiali przedstawiciele Konfederacji. Ugrupowanie reprezentowali - prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen, prezes Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun oraz posłowie nowej kadencji Sejmu - Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler.
Prezydentowi w konsultacjach towarzyszyli szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, ministrowie Małgorzata Paprocka oraz Wojciech Kolarski, a także szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.
Wcześniej, o godz. 13 w konsultacjach udział wzięli politycy Lewicy - współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Razem Adrian Zandberg i Magdalena Biejat, senator-elekt, szef Unii Pracy Waldemar Witkowski oraz przewodniczący PPS, senator Wojciech Konieczny.
O godz. 11 odbyło się spotkanie z przedstawicielami KW Trzecia Droga: liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią oraz prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Konsultacje prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie rozpoczęły się we wtorek. Pierwszymi, z którymi rozmawiał prezydent byli we wtorek politycy PiS - premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek.
Później Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej: szefem PO i kandydatem opozycji na premiera Donaldem Tuskiem, a także Barbarą Nowacką (Inicjatywa Polska), Adamem Szłapką (Nowoczesna), Urszulą Zielińską (Zieloni) oraz Marcinem Kierwińskim (PO).
Jak relacjonowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, podczas wtorkowych konsultacji, PiS i KO przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
We wtorek liderzy KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy zapewnili o gotowości do tworzenia rządu; ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Zaapelowali też do prezydenta Andrzeja Dudy o jak najszybsze powierzenie misji tworzenia rządu oraz o jak najszybsze zwołanie posiedzenia nowego Sejmu.
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska, Olga Łozińska