Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera; zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej - powiedział w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z Andrzejem Dudą.
W środę odbywa się kolejna tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Przed południem w Pałacu Prezydenckim prezydenta spotkał się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga: liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią oraz prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
"Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej" - podkreślił w środę szef ludowców na konferencji prasowej po spotkaniu z głową państwa.
Kosiniak-Kamysz przekazał, że "prezydent nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wskazania kandydata na premiera". "To jest też bardzo ważne, bo jest wciąż ta szansa, żeby ten proces przejmowania władzy odbył się sprawnie i bez zbędnej zwłoki, bez zbędnego czekania na inne kroki konstytucyjne, które są bardzo precyzyjnie opisane" - podkreślił lider PSL.
"Wierzymy głęboko, że stanie się to wcześniej, a nie później, że większość parlamentarna, jeżeli dzisiaj się te konsultacje zakończą, będzie potwierdzona już przez wszystkie nasze ugrupowania, za chwilę przez Lewicę. I będziemy mogli spokojnie zacząć realizację naszego programu, bo do tego jesteśmy zdeterminowani i jesteśmy gotowi" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
"Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie, użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu" - powiedział Hołownia po spotkaniu.
Jak dodał, prezydent kilkukrotnie zapewniał, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie "nominowania danej osoby na premiera w pierwszym kroku". "Rozważa w tej chwili różne opcje i my też po przebiegu tej rozmowy wierzymy w deklaracje pana prezydenta" - dodał lider Polski 2050.
Hołownia zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też takich aspektów jak: kwestie bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej. "Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach. Myślę, że to była dobra rozmowa, pokazująca też ze strony pana prezydenta i taka deklaracja padła, wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski, z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga" - powiedział.
Politycy dopytywani o tematy rozmów z prezydentem Dudą wyjaśnili, że przede wszystkim pytał o większość, o to, czy rzeczywiście szef PO Donald Tusk jest kandydatem na premiera wszystkich ugrupowań tworzących tę większość. "Chciał uzyskać formalne zapewnienie, czy również nasze gremia polityczne podjęły decyzję w sprawie uczestniczenia w tej większości. Zapewniliśmy, że tak jest" - wyjaśnił Szymon Hołownia.
Dopytywany, przekazał, że podczas konsultacji rozmawiano również o konieczności jak najszybszego odblokowania pieniędzy z KPO. "My oczywiście jako ta nowa większość zrobimy wszystko, żeby te pieniądze jak najszybciej popłynęły" - dodał.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że była to rozmowa w dużej części odnosząca się do działań merytorycznych i współdziałania władz. "To jest kwestia dla nas niezwykle ważna, bo konstytucja zapewnia trójpodział władzy w Polsce, który trzeba wzmocnić, bo był zaburzony. Trzeba też realizować jedno z naczelnych zadań konstytucyjnych, czyli współdziałanie władz, szczególnie w ramach władzy wykonawczej, gdzie jest rząd i prezydent" - wskazał szef ludowców.
"Chcemy i jesteśmy zobowiązani współpracować i to też zadeklarowaliśmy panu prezydentom, że jest otwartość na współpracę, współdziałanie i też budowę wspólnoty narodowej" - podkreślił.
W środę w Pałacu Prezydenckim odbywa się kolejna tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. O godz. 13 do Pałacu Prezydenckiego przybyli współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Razem Adrian Zandberg i Magdalena Biejat. Na godz. 15.00 planowane jest spotkanie głowy państwa z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Jak relacjonowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, podczas wtorkowych konsultacji, PiS i KO przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
We wtorek liderzy KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy zapewnili o gotowości do tworzenia rządu; ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Zaapelowali też do prezydenta Andrzeja Dudy o jak najszybsze powierzenie misji tworzenia rządu oraz o jak najszybsze zwołanie posiedzenia nowego Sejmu.
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18. (PAP)
Autorzy: Aleksandra Kiełczykowska, Edyta Roś, Adrian Kowarzyk, Sławomir Radtke