Członkowie działającego od 27 lat w Chicago Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Budowniczych Kontraktorów PACBA i goście w minioną sobotę bawili się na 26. charytatywnym balu swojej organizacji.
Uczestników wieczoru w eleganckiej sali bankietowej „O’Hare Tech Center” powitali prezes organizacji Krzysztof Hanusiak i prowadzący wieczór wiceprezes Bogdan Gromek, którzy przypomnieli najważniejsze osiągnięcia i zamierzenia organizacji zrzeszającej polonijnych budowlańców. Jedną z zasadniczych przesłanek funkcjonowania stowarzyszenia była potrzeba prowadzenia szkoleń z zakresu bezpieczeństwa prawa budowlanego, który to kierunek jest realizowany do chwili obecnej.
– Szkolenia robimy z inspektorami Federalnej Agencji Bezpieczeństwa Pracy OSHA. W głównej mierze dotyczą one zabezpieczeń podczas wykonywania prac, w czasie których jest najwięcej wypadków. Robimy seminaria, rozdajemy broszury i staramy się pomagać, bo wizyty inspektorów na miejscu budowy do przyjemnych i tanich nigdy nie należały i nie należą. Zazwyczaj niosą za sobą straty dla biznesu rzędu kilkunastu tysięcy dolarów. Ostatnio w maju gościliśmy na takim szkoleniu inspektorów, którzy sprawują opiekę nad naszym rejonem. W tym gronie są również polscy oficerowie, którzy nas uczą i doradzają, jak bezpiecznie prowadzić prace, żeby zapewnić bezwypadkową pracę i nie narazić się na bardzo dotkliwe mandaty. Chodzi o to, żeby na te seminaria przychodzić, bo jest okazja do spotkań z inspektorami na innym gruncie niż praca. Jeżeli czegoś nie jesteśmy pewni, czy dobrze zabezpieczyliśmy front pracy, to zawsze można do oficerów zadzwonić i dowiedzieć się, jak z danej sytuacji wybrnąć – powiedział Bogdan Gromek.
Obok akcji szkoleniowej i pomocowej PACBA od początku powstania czynnie bierze udział w imprezach patriotycznych. Rydwany, którymi członkowie uczestniczyli w paradach trzeciomajowych nawiązywały do wydarzeń historycznych z dziejów państwa polskiego i były uznawane za najpiękniejsze. Złotymi zgłoskami w historii zapisał się udział PACBA w obchodach 400-lecia Jamestown, gdzie w 1608 roku wylądowała grupa pięciu rzemieślników z Polski, aby ratować tę angielską kolonię przed zagładą. Z tej okazji wybudowany został rydwan przedstawiający osadę z tartakiem, wytwórnią szkła i kuźnią prezentowany na Paradzie 3 Maja oraz na Festiwalu Polskim w Milwaukee.
Wydarzeniami towarzyskimi organizacji były kolejne bale, na których przez kilka lat występował kabaret złożony z członków organizacji. Warto pamiętać o tym, iż nie kto inny, ale właśnie budowlańcy, jako pierwsi w polonijnym towarzystwie wprowadzili zakaz palenia papierosów na sali balowej.
Kontraktorzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii działalności Fundacji „Dar Serca”, na potrzeby której wyremontowali, a raczej wybudowali dom w Schiller Park, w którym mieści się siedziba fundacji dysponująca kilkoma miejscami noclegowymi dla chorych dzieci z Polski. Stowarzyszenie do tej pory otacza opieką fundację, która pomaga dzieciom z Polski odzyskiwać zdrowie w amerykańskich szpitalach. W tym celu organizowane są turnieje golfowe i inne imprezy charytatywne, z których dochód jest przeznaczany dla „Daru Serca”.
– Zabawę mamy przednią. W czasie dzisiejszego balu wręczyliśmy piękne kwiaty naszym bardzo zasłużonym działaczkom – Krystynie Hryszko i Marcie Róg za całokształt wieloletniej pracy dla dobra organizacji. To między innymi dzięki ich mrówczej pracy nasza PACBA cały czas istnieje i działa. Chwała im za to – powiedział gospodarz balu Bogdan Gromek.
W programie artystycznym wieczoru w wiązance tańców polskich i amerykańskich zaprezentował się zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik”. Oczekiwanym momentem wieczoru było losowanie loterii fantowej z wieloma cennymi upominkami.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP