poniedziałek, 30 września 2024 23:17

El. MME - trzecie zwycięstwo Polski, Estonia rozgromiona

Polscy młodzieżowcy odnieśli trzecie zwycięstwo fot. Facebook/Łączy nas piłka

Młodzieżowa reprezentacja Polski wygrała w Stalowej Woli z Estonią 5:0 (3:0) w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy U-21. Bramki zdobyli: Michał Rakoczy, Nicola Zalewski, Filip Szymczak (dwie) i Tomasz Pieńko.

Dla biało-czerwonych było to trzecie zwycięstwo w tych eliminacjach, we wcześniejszych spotkaniach pokonali Kosowo 3:0 w Płocku i Estonię 1:0 w Tallinnie. W meczach tych drużynę prowadził obecny selekcjoner pierwszej reprezentacji Michał Probierz. Funkcję po nim przejął Adam Majewski, który w roli trenera zadebiutował w czwartkowym towarzyskim meczu ze Słowacją zremisowanym 2:2.

Na stadionie w Stalowej Woli Polacy szybko objęli prowadzenie. W 8. minucie Nicola Zalewski podał do Michała Rakoczego, a ten precyzyjnym strzałem w róg umieścił piłkę w siatce. To był trzeci gol pomocnika Cracovii w tych eliminacjach.

W 22. min było już 2:0. Ten gol padł po efektownej indywidualnej akcji Zalewskiego. Zawodnik AS Roma, który ma na swoim koncie 12 występów w pierwszej reprezentacji, tym razem został skierowany do młodzieżówki.

Pod koniec pierwszej połowy na 3:0 podwyższył Filip Szymczak dobijając strzał Kajetana Szmyta. Pomocnik Warty, już w doliczonym czasie gry, nie zdołał wykorzystać rzutu karnego. Jego strzał obronił Kaur Kivila, a dobitka była niecelna.

Po przerwie Polacy wciąż posiadali ogromną przewagę. W 57. min Szymczak, po prostopadłym podaniu od Rakoczego, zdobył swoją drugą bramkę w meczu.

Kolejne trafienie zaliczył Tomasz Pieńko, pokonując bramkarza rywali minutę po tym, jak pojawił się na boisku zastępując Rakoczego. Pieńko zaliczył bardzo udane wejście, bo chwilę później wywalczył rzut karny. Szymon Włodarczyk strzelając z 11. metra posłał jednak piłkę obok słupka.

Polska prowadzi w tabeli grupy D. Kolejne spotkanie rozegra 17 listopada z Izraelem w Łodzi.

Bezpośrednio z eliminacji na ME awansuje dziewięciu zwycięzców grup oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Pozostałe sześć drużyn, które zajmą drugie pozycje, utworzy trzy pary barażowe. Ich zwycięzcy także wystąpią w finałach.

Gospodarzem turnieju w 2025 roku będzie Słowacja.