Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 08:24
Reklama KD Market
Reklama

Biało-czerwona na Daley Plaza – inauguracja chicagowskich obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce

Biało-czerwona na Daley Plaza – inauguracja chicagowskich obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce

Podniesieniem polskiej flagi na maszt na Daley Plaza rozpoczęły się w Chicago obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce, zorganizowane przez Konsulat Generalny RP przy współpracy z władzami miasta oraz Związkiem Klubów Polskich, celebrującym jubileusz 95. rocznicy założenia organizacji.

W sobotę, 30 września przed południem na centralnym placu chicagowskiej metropolii zebrała się spora grupa osób reprezentujących różne środowiska polonijne, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, konsul generalny RP Paweł Zyzak oraz konsulowie generalni Ukrainy Niemiec i Turcji – Serhiy Koledov, Christopher Fuchs i Engin Turesin, a także radna Ruth Cruz (30. okręg miejski), prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” Lidia Kordasz-Garniewicz oraz jej poprzedniczka Małgorzata Wilczyńska, prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Ryszard Owsiany i dyrektor zarządzająca muzeum Małgorzata Kot, a także żołnierze Gwardii Narodowej Illinois, major Tony Mcclain i kapitan Crystal Rodrigues, uczniowie Polskiej Szkoły im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej oraz prezesi i przedstawiciele kilku organizacji polonijnych.

Wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Moment wciągnięcia polskiej flagi na maszt poprzedziło odśpiewanie hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych.Przybyłych powitała prowadząca uroczystość Monica Lebensztejn oraz prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć, która mówiła o symbolice i znaczeniu dla Polaków uroczystości podniesienia polskiej flagi z okazji rozpoczęcia październikowych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego oraz 95. rocznicy utworzenia Związku Klubów Polskich.Pani prezes przypomniała historię obchodów. Zostały one ustanowione decyzją Kongresu USA w 1981 roku. Początkowo obchodzone były w sierpniu. Jednak dla uczczenia pamięci generałów Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, który 11 października 1779 roku zginął w bitwie pod Savannah, zostały przeniesione na październik. – Niech dzisiejszy dzień będzie początkiem celebracji polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych – powiedziała pani prezes, życząc wszystkim przyjemnego świętowania.

– To szczególny dzień, kiedy inaugurujemy Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Jako wicemarszałek Sejmu RP, ale przede wszystkim jako Polka, odczuwam ogromną dumę i radość, widząc biało-czerwoną flagę powiewającą w centrum Chicago. Ta flaga przypomina o roli Polaków i Polonii w życiu amerykańskiego społeczeństwa. Przypomina o udziale dziesiątków tysięcy naszych rodaków w rozwoju Chicago i całych Stanów Zjednoczonych. Kościuszko i Pułaski na stałe zapisali się na kartach naszej wspólnej historii. Ale to tylko dwa przykłady spośród setek tysięcy naszych rodaków, którzy mieli znaczący udział w rozwoju Stanów Zjednoczonych i naszych dwustronnych relacji – powiedziała wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, podkreślając, że Polacy w USA są najlepszymi ambasadorami Polski.

Jak podkreśliła, osiągnięcia i sukcesy Polonii przyczyniają się do utrwalenia obrazu Polski jako wiarygodnego partnera, a Polonia jest naturalnym największym sojusznikiem Polski w USA. Mówczyni podziękowała wszystkim, którzy przyczyniają się do promocji Polski w Stanach Zjednoczonych i rozwoju stosunków gospodarczych i politycznych pomiędzy obydwoma krajami. Dziękowała też za kultywowanie polskiego języka, historii, zwyczajów, wiary katolickiej i rocznic takich, jak chociażby uchwalenia Konstytucji 3 Maja i związanej z tym wydarzeniem parady oraz dniami pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

– Było to osobiście dla mnie bardzo ważne, żeby dotrzeć do Chicago, jednego z najbardziej polskich miast na świecie, aby wspólnie celebrować polskość tego wyjątkowego miejsca i wyrazić tę polskość między innymi poprzez podniesienie polskiej flagi, symbolu rozpoznawalności i jedności narodowej. Flagi, która jednoczy naszą wspólnotę, przypomina nam zawsze o wyjątkowej, pozytywnej sile Polaków, która sprawiła, że pomimo najtrudniejszych chwil, najokrutniejszych zbrodni dokonywanych systemowo przez najeźdźców i okupantów naród polski przeżył, trwa, rozwija się i ma swoje dziedzictwo, kulturę i zgodnie z chrześcijańskimi korzeniami naszej etyki szerzy miłość bliźniego – oświadczył Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O wkładzie Polaków w budowanie społeczeństwa amerykańskiego mówił także konsul generalny RP Paweł Zyzak. Głos zabrał również konsul generalny Ukrainy Serhiy Koledov. Wyraził wdzięczność polskiemu narodowi i Polsce za pomoc Ukrainie w walce z rosyjskim najeźdźcą. Powiedział, że Stany Zjednoczone i Polska zaoferowały Ukrainie pomocną dłoń i są największymi dostawcami środków obrony dla jego kraju i orędownikami sprawy ukraińskiej na arenie międzynarodowej.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła solistka zespołu Lira Singers Aleksandra Rafalo, śpiewając polskie pieśni narodowe. Solistce akompaniował na fortepianie John Vanish. Historię i osiągnięcia zespołu przypomniała jego twórczyni, Lucyna Migała. Na zakończenie uroczystości wystąpili tancerze kierowanego przez Karolinę Walkosz-Strzelec Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Podhalan w Ameryce Północnej „Siumni”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


IMG_9915

IMG_9915

IMG_9906

IMG_9906

IMG_9891

IMG_9891

IMG_9885

IMG_9885

IMG_9860

IMG_9860

IMG_9830

IMG_9830

IMG_9826

IMG_9826


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama