Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 16:34
Reklama KD Market

Inauguracja działalności Stowarzyszenia Sędziów Polsko-Amerykańskich

Pamiątkowe zdjęcie zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polsko-Amerykańskich

Nowo założona organizacja ma ambitny program

19 września w Muzeum Polskim w Ameryce zaprzysiężono Stowarzyszenie Sędziów Polsko-Amerykańskich i jego kierownictwo. Na uroczystość inauguracji Polish-American Judges Association przybyło ponad stu adwokatów i sędziów, nie tylko polskiego pochodzenia.

Prezes Diann Karen Marsalek składa przysięgę
Zaprzysiężenie kierownictwa organizacji

Spotkanie rozpoczęła sędzia Diann K. Marsalek, przewodnicząca oddziału Pierwszego Municypalnego Sądu ds. wykroczeń drogowych, przywitaniem zebranych gości. Po bardzo krótkim wstępie głos zabrała sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois Aurelia Pucinski.

– Jeden na siedmiu mieszkańców powiatu Cook przyznaje się do swoich polskich korzeni. W przeciwieństwie do innych grup etnicznych nie jesteśmy dobrze reprezentowani w sądzie okręgowym naszego powiatu. Jednym z naszych celów będzie promowanie polsko-amerykańskich adwokatów w staraniu się o stanowiska sędziowskie – zaznaczyła.

Po przerwie przeznaczonej na poczęstunek i rozmowy w kuluarach przystąpiono do głównej części uroczystości. Przysięgę od kierownictwa organizacji odebrał Timothy C. Evans, główny sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Cook.

Prezesem nowo utworzonej organizacji została sędzia Diann Karen Marsalek, wiceprezesem sędzia Steven Kozicki, skarbnikiem sędzia James Pieczonka, a sekretarzami sędziowie Diane Pezanoski i Pamela Stratigakis. Grupę zarządu uzupełnia rada dyrektorów, w skład której wchodzi siedmiu sędziów.

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polsko-Amerykańskich, sędzia Diann Karen Marsalek, poproszona o naświetlenie charakteru działalności organizacji, powiedziała naszej gazecie: – Mamy bardzo dużą polską społeczność w Chicago. Lata temu mieliśmy dużo więcej sędziów o polskich korzeniach. My jako grupa zdecydowaliśmy powołać organizację, aby wspierać dążenia polonijnych adwokatów w walce o sędziowskie stanowiska. Chcemy także, aby Polacy przychodzący do sądu wiedzieli, że będą rozmawiać z sędzią o polskich korzeniach. Zamierzamy także informować polską społeczność, czego mogą się spodziewać w sądzie. Mamy już dokumenty w języku polskim i polskich tłumaczy. Zamierzamy także nawiązywać kontakty z młodzieżą, która w przyszłości chciałaby zostać adwokatami lub sędziami.

Zdaniem polskich sędziów, adwokatów i środowisk prawniczych, nowa organizacja na pewno odegra istotną rolę w promowaniu profesjonalizmu, etyki, prawa w społeczności polonijnej oraz w szerszym kontekście amerykańskim. Skupiając się na krzewieniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności zawodowych, konsultacjach prawnych, pomocy dla Polonii oraz wspieraniu młodszych kolegów, chce spełnić swoje założenia programowe i odegrać ważną rolę w polskiej grupie etnicznej w powiecie Cook.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama