Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 20:16
Reklama KD Market

Szarlotka z krucho-drożdżowym ciastem

Szarlotka z krucho-drożdżowym ciastem

Jesień to czas, gdy przyroda zmienia ubarwienie. Przeważają ciepłe odcienie złota, czerwieni i brązu. Może dlatego tak bardzo lubię, kiedy dom wypełnia się zapachem pieczonego ciasta i cynamonu. I chyba kwintesencją tego wszystkiego jest szarlotka. Tym razem otoczona ciastem krucho-drożdżowym.

Nie wiem, czy wiecie, ale szarlotka jest uważana za jedno z typowych polskich ciast. Nawet nie wiem dokładnie, dlaczego, bo prawie w każdym miejscu na ziemi, gdzie są  jabłka, to są również ciasta z tymi owocami. Ale u nas faktycznie jest tak, że wiele osób uwielbia to ciasto i jest ono nie tylko pieczone ot tak, ale również na różne święta.

Może to dlatego, że szarlotka to prawdziwa uczta dla podniebienia i duszy. To deser, który wspaniale wpisuje się w klimat jesieni, kiedy liście powoli spadają, a dni stają się coraz krótsze. Sięgnijcie po kilka świeżych jabłek i stwórzcie własną szarlotkę, żeby poczuć jesienną atmosferę. Smacznego!

Składniki:

Ciasto:3 szklanki mąki pszennej2 sticks masła (bardzo zimne)szczypta soli4 żółtka5 łyżek cukru4 łyżki kwaśnej gęstej śmietany2 łyżeczki suchych drożdży

Jabłka:4 lb kwaśnych jabłek (np. Granny Smith)½ szklanki cukru½ szklanki bardzo drobnej bułki tartej (można dać więcej)1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)

Lukier:2 łyżki kwaśnej gęstej śmietany1 szklanka cukru pudru

Czas przygotowania: 45 minCzas wyrastania: 15 minCzas pieczenia: 1 h

Porcje: ok. 16 kawałków

Sposób wykonania:

Jabłka umyj, obierz i zetrzyj na grubych oczkach tarki. Następnie włóż je do garnka, dodaj cukier i duś do momentu, gdy sok z jabłek nieco odparuje, a jabłka będą miękkie. Dodaj cynamon, wymieszaj i odstaw do przestudzenia.

Wszystkie składniki, poza masłem, wyjmij wcześniej na blat, żeby ogrzały się do temperatury pokojowej. Formę o wymiarach 9×13 cali wyłóż papierem do pieczenia.Do śmietany wsyp drożdże. Mieszaj, aż się rozpuszczą i odstaw na chwilę na bok.Żółtka utrzyj z cukrem, aż lekko zbieleją i powiększą swoją objętość. Zajmie to ok. 5 minut.Mąkę posiekaj z zimnym masłem oraz z solą, po czym dodaj utarte żółtka i drożdże ze śmietaną. Dla ułatwienia możesz to zrobić robotem.Zagnieć ciasto i podziel na 2 części (jedna może być nieco większa od drugiej).Stolnicę obficie podsyp mąką i rozwałkuj na niej większą część ciasta. Placek powinien być na tyle duży, żeby ciasto pokryło dno i boki formy (boki mniej więcej na wysokość 1 cala), ewentualny nadmiar na bokach można ściąć.Placek delikatnie przełóż do blaszki i wysyp tyle bułki tartej, aby pokryła równo całe dno i wyłóż podprażone jabłka (mogą być jeszcze lekko ciepłe).Rozwałkuj ciasto, aby utworzyło prostokąt z lekkim zapasem. Rozwałkowane ciasto ułóż na jabłkach, nadmiar wciskając między jabłka a blaszkę, tak aby boki z góry połączyły się z tymi z dołu. Wierzch nakłuj lekko widelcem.Ciasto nakryj ściereczką kuchenną i odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie nagrzej piekarnik do 355℉.Szarlotkę wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz ok. 50 minut do 1 godziny. Ciasto powinno mieć złoty kolor.Po upieczeniu ciasto od razu wyjmij z piekarnika, lekko przestudź, przygotowując w tym czasie lukier.Śmietanę podgrzej lekko. Ja to zrobiłam w mikrofalówce przez 15 sekund. Dodaj do cukru pudru i dokładnie wymieszaj. Gdy lukier jest gładki, od razu polej nim ciasto. Odstaw do całkowitego wystygnięcia szarlotki.

Kasia Marks

Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.Fot. arch. Kasi Marks


gazeta-krzywe.cdr

gazeta-krzywe.cdr

foto do wywiadu opcja 1

foto do wywiadu opcja 1

foto do wywiadu opcja 2

foto do wywiadu opcja 2

bogdan maliszewski zdjecie do notki BIO

bogdan maliszewski zdjecie do notki BIO

347_04

347_04

347_01

347_01

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama