Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 10:32
Reklama KD Market

Z Piekar do sanktuarium w Merrillville. Uroczystość odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Piekarskiej

Z Piekar do sanktuarium w Merrillville. Uroczystość odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Piekarskiej

W Kaplicy Matki Bożej Fatimskiej znajdującej się w ogrodach Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej ojców salwatorianów w Merrillville w stanie Indiana odsłonięty został obraz Matki Boskiej Piekarskiej, który umieszczono w lewej nawie tej kaplicy.

W związku z tym wydarzeniem 10 września do Sanktuarium Maryjnego pielgrzymowali członkowie Związku Ślązaków w Ameryce Północnej, inicjatora sprowadzenia do Merrillville wizerunku patronki Śląska oraz liczna grupa naszych rodaków pochodzących z tego regionu Polski. Gościem honorowym uroczystości był konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak z małżonką Esterą i synem Piotrem, który wraz z prezesem organizacji Piotrem Brzękiem dostąpił zaszczytu odsłonięcia metalowej repliki cudownego obrazu z wizerunkiem Matki Boskiej Piekarskiej.

Akt odsłonięcia i poświęcenia obrazu oraz lewej nawy kaplicy, która od tej pory będzie nazywana Kaplicą Matki Boskiej Piekarskiej, poprzedziła uroczysta msza święta sprawowana w intencji pomysłodawców tego projektu oraz żyjących i zmarłych członków śląskiej organizacji w Chicago. Nabożeństwo w asyście kapelana związku ks. Łukasza Pyki, ks. Andrzeja Waszczuka i brata Piotra Bogawskiego celebrował kustosz Sanktuarium MBCz., ks. Mikołaj Markiewicz, który również wygłosił kazanie.

W duszpasterskim przesłaniu do wiernych ks. Mikołaj mówił o historii i losach cudownego obrazu Matki Bożej z Piekar Śląskich. Pochodzący prawdopodobnie z XV wieku oryginalny obraz MBP, ze względu na zagrożenia najazdami tatarskimi został w 1702 roku wywieziony do Opola, gdzie znajduje się do tej pory. Od tego czasu w Piekarach wisiała kopia znacząco różniąca się od pierwowzoru. Do tej pory sądzono, że właśnie tę kopię malarz Karol Zipser odnowił w 1795 roku.

Ostatnie ustalenia badaczy wskazują jednak, że artysta po nieudanym odnowieniu kopii namalował obraz od nowa i jest on o blisko 100 lat „młodszy”, niż sądzono. Został on w 1925 roku ozdobiony papieskimi koronami.

Początki kultu Matki Bożej w Piekarach Śląskich sięgają XVII wieku. Przed obrazem modlili się mieszkańcy Tarnowskich Gór z prośbą o uwolnienie ich od panującej wtedy zarazy. W 1680 roku na prośbę cesarza Leopolda obraz przywieziono do Pragi, gdzie również panowała zaraza. W 1683 roku przed obrazem modlił się Jan III Sobieski w drodze na odsiecz Wiedniowi, obleganemu przez wojska Kara Mustafy.

Mimo wywiezienia w 1702 roku obrazu do Opola pątnicy nadal przybywali do Piekar. Z czasem znajdująca się tam kopia zyskała miano Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja, gdzie znajduje się namalowany w 1795 roku przez Karola Zipsera obraz wraz z Kalwarią Piekarską, to najbardziej znane sanktuarium na Górnym Śląsku, które ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Śląska.

Dzięki Związkowi Ślązaków w Ameryce Północnej, a szczególnie jego prezesa Piotra Brzęka – który zainicjował myśl o stworzeniu takiego miejsca kultu na amerykańskiej ziemi – od 10 września wykonana przez artystę Leonarda Szczura metalowa replika Piekarskiej Madonny zdobi lewą nawę kaplicy, gdzie w centralnym punkcie znajduje się Figura Matki Bożej Fatimskiej.

– To jest dla nas, mieszkańców Śląska, wielki dzień. I to nie tylko dla tych żyjących w chicagowskiej aglomeracji, ale w całej Ameryce. Dzięki przychylności przełożonego tego sanktuarium ks. Mikołaja Markiewicza stworzona została kapliczka ku czci patronki Śląska z repliką cudownego obrazu. Mam nadzieję, że od tej pory w każdą drugą niedzielę września Ślązacy z całej Ameryki i Kanady będą pielgrzymować do Merrillville. Kult Matki Boskiej Piekarskiej jest dla nas kamieniem węgielnym naszej wiary, śląskich tradycji i kultury. Zapraszamy tutaj nie tylko mieszkańców Śląska. Przynoście tutaj swoje troski i prośby. Matka Boska Piekarska słynie z miłości i sprawiedliwości społecznej tak bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach – opowiadał nam Piotr Brzęk.

Kolejna grupa regionalna z Polski ma w okolicach Chicago swój przybytek duchowy. Górale pielgrzymują do Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster Indiana. Jest Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, a teraz doczekaliśmy się Kaplicy i obrazu Matki Boskiej Piekarskiej.

– Kościoły i Sanktuaria w Stanach Zjednoczonych są takimi miejscami, gdzie Polonia się jednoczy. Obecnie do całego konglomeratu sanktuariów polonijnych doszła kapliczka poświęcona patronce Ślązaków. To jeszcze jeden dowód na to, że Sanktuarium w Merrillville jest takim miejscem, gdzie Polonia potrafi się jednoczyć – powiedział po ceremonii odsłonięcia obrazu i poświęcenia kaplicy konsul generalny Paweł Zyzak.

Uczestnikami nabożeństwa byli państwo Krystyna i Stanisław Wolasowie, którzy odnowili przysięgę małżeńską z okazji 50. rocznicy ślubu. W uroczystościach wzięli udział górnicy w mundurach galowych, którzy po nabożeństwie w kościele nieśli w procesji do kaplicy figurę Matki Bożej Fatimskiej. Nad oprawą muzyczną liturgii oraz dalszych uroczystości w sali parafialnej czuwała orkiestra dęta pod batutą Konrada Pawełka. W części artystycznej w wiązance tańców śląskich i ludowych wystąpił zespół Pieśni i Tańca Wesoły Lud.Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_8814

DSC_8814

DSC_8426

DSC_8426

DSC_8468

DSC_8468

DSC_8546

DSC_8546

DSC_8811

DSC_8811

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama