Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 12:29
Reklama KD Market
Reklama

W polskich szkołach sobotnich zabrzmiał pierwszy dzwonek (PODCAST)

W polskich szkołach sobotnich zabrzmiał pierwszy dzwonek (PODCAST)
8 września uroczyście rok szkolny rozpoczęli uczniowie szkoły im. św. Błażeja w Summit fot. Andrzej Baraniak

W drugi weekend września, w ponad 40 polskich szkołach sobotnich na terenie aglomeracji chicagowskiej rozpoczęło naukę kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży. Uroczystość inauguracji nauki w większości przypadków miała miejsce w kościołach, a później odbywały się spotkania klasowe i zajęcia zapoznawcze połączone z zakupami podręczników.

W sobotę, 8 września w Polskiej Szkole Katolickiej przy parafii pw. św. Błażeja w Summit uczniowie zapoczątkowali rok szkolny 2023/24 udziałem w mszy św. W procesji do ołtarza młodzież niosła sztandar szkoły. Nabożeństwo w intencji dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli sprawowali o. Roman Deyna i o. Eugeniusz Włodarczyk, który wygłosił kazanie.

– Rozpoczynamy nowy rok szkolny, ale również i nowy rok katechetyczny jako, że uczęszczamy do szkoły katolickiej. Dlatego wiedza, którą zdobywamy łączy się z tymi wartościami, które zostawił nam Chrystus, a według których chcemy wykorzystywać w przyszłości tę wiedzę, którą zdobędziemy w szkole. Rozpoczynamy nowy etap w naszym życiu. Życie składa się z nowych etapów, które wyznacza szkoła. To jest krótki etap 10 miesięcy, w czasie którego będziecie rozwijać nie tylko swój intelekt, swój umysł, nie tylko pogłębiać i poszerzać swoją wiedzę o świecie, o tym kraju, w którym żyjecie, ale przede wszystkim o kraju, z którego pochodzicie, z Polski, ale również będziecie starali się w tym roku rozwijać od strony duchowej. Przyswajać sobie te wartości, którymi powinniśmy kierować się w swoim życiu. I ten krótki etap, bo jest krótki w porównaniu długości ludzkiego życia, jest bardzo ważny i istotny, bo to jest czas, który nam daje Pan Bóg po to, abyśmy się rozwijali. Nie wolno nam, tego czasu zmarnować, bo byłby to grzech przeciwko Panu Bogu – powiedział między innymi duszpasterz do zgromadzonych w świątyni uczniów, rodziców i nauczycieli.

Relację dźwiękową przygotował Andrzej Baraniak. 

Podcast „Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos

Przed błogosławieństwem o. Roman Deyna poświęcił przyniesione przez uczniów plecaki i tornistry życząc im sukcesów w nauce, a rodzicom i nauczycielom wytrwałości w zapewnianiu możliwości zdobywania wiedzy. Po zakończeniu piątkowej liturgii dyrektor placówki Małgorzata Tys poinformowała rodziców i dziatwę szkolną o tym, w których salach i z jakimi nauczycielami będą mieli naukę, po czym wszyscy udali się do klas, aby rozpocząć pierwsze zajęcia.

– Rozpoczynamy naukę z entuzjazmem. Przynajmniej mam taką nadzieję. Są jednak uczniowie, którzy niechętnie przychodzą do szkoły polskiej, bo rodzice im każą. Nie rozumieją, że w przyszłości to zaowocuje i przyjdzie moment, że podziękują i rodzicom i nauczycielom. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby dzieci chętnie chodziły do polskiej szkoły. Pomimo tego, że nasze dzieci widzą swoich amerykańskich kolegów, którzy weekendy mają wolne, a one muszą się uczyć, to jesteśmy przekonani, że w przyszłości te decyzje zaowocują. Dwa tygodnie temu mieliśmy radę pedagogiczną.

Wcześniej trzeba było ustawić klasy i przydzielić nauczycieli. Nasza szkoła obok oferty programowej ma również naukę religii z przygotowaniem do Sakramentu I Komunii i bierzmowania oraz wiele projektów pozalekcyjnych. Nasi uczniowie odnoszą liczne sukcesy. Biorą udział w różnego rodzaju konkursach szkolnych, międzyszkolnych i na poziomie krajowym. W szkole organizowane są różnego rodzaju uroczystości z okazji świąt i rocznic. To wszystko stanowi jedną całość z edukacją. W przyszłym roku planujemy wyjazd do Polski dla starszych uczniów. Będą przyjmowane zapisy. Dzisiaj nadal trwają przyjęcia do szkoły i rozdajemy podręczniki. Zapraszamy do szkoły im. św. Błażeja. Dla każdego miejsce się znajdzie – oświadczyła Elżbieta Sokołowska, wicedyrektor szkoły im. św. Błażeja.

– Jestem koordynatorką klas maturalnych. W tym roku zajmuję się przygotowaniem do egzaminu końcowego 12 dziewcząt i 2 chłopców. To już moja 17. klasa maturalna w tej szkole – powiedziała Helena Golec. – Już w grudniu młodzież będzie miała maturę z geografii. Będą mieli kilka tematów do wyboru. Zadaniem będzie wykonanie plansz ukazujących wybrany przez nich temat. Ostatnim etapem tej części egzaminu będzie prezentacja i obrona tej pracy przed komisją. W kwietniu natomiast maturzyści przystąpią do egzaminu pisemnego z języka polskiego i historii. Uczniowie mają dwie godziny na napisanie pracy z języka polskiego i historii oraz godzinę na tematy z gramatyki i ortografii. Do tego wszystkiego trzeba się przygotować, powtórzyć materiał i utrwalić, żeby w najważniejszym momencie podejść do egzaminu bez zbytniego stresu. Bardzo oczekiwanym przez młodzież wydarzeniem jest udział w studniówce, która odbędzie się pod koniec stycznia. Zbieramy się wspólnie i limuzyną jedziemy na salę do Oak Brook W znakomitych nastrojach młodzież bawi się od godziny 6 wieczorem do północy. Gdyby nie kolacja, to maturzyści cały czas spędzili by na parkiecie. To naprawdę jest imponujący widok grupy ponad 500 młodych ludzi bawiących się wspólnie na olbrzymim parkiecie. Jest tradycyjne przejście przez „100” i deszcz balonów spadających w finale zabawy na głowy roztańczonej młodzieży. Obok zdobycia wiedzy, to nawet dla takich momentów warto pójść do liceum. Podobno w tym roku ponad 600 maturzystów pojawi się na balu – podsumowała Helena Golec.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_7788

DSC_7788

DSC_7734

DSC_7734

DSC_7764-Medium

DSC_7764-Medium

DSC_7783-Medium

DSC_7783-Medium

DSC_7788-Medium

DSC_7788-Medium

DSC_7817-Medium

DSC_7817-Medium


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama