Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:42
Reklama KD Market

Wystawa „Kościoły polskie w Chicago” w kościele św. Konstancji

Wystawę fotograficzną „Kościoły polskie w Chicago” można było zobaczyć w kościele św. Konstancji w Chicago w niedzielę, 27 sierpnia po mszy o godzinie 9 rano. To druga tego typu wystawa, która jest owocem projektu uwieczniania wyglądu polskich kościołów prowadzonego przez polskich naukowców. Pierwsza odbyła się rok temu w kościele św. Trójcy w Chicago. W planach jest trzecia, lecz terminu i lokalizacji jeszcze nie znamy.

Interesująca ekspozycja fotokopii zdigitalizowanych polskich kościołów w USA została zaprezentowana w sali Borowczyka usytuowanej obok kościoła św. Konstancji przy 5843 W. Strong St. w Chicago.

Ksiądz Robert Łojek, proboszcz kościoła św. Konstancji, wyjaśnił, dlaczego wystawa ma tak duże znaczenie:

– Wystawa jest bardzo potrzebna, aby uświadomić nowemu pokoleniu Polaków mieszkających w naszej diecezji, którzy nie znają historii polskich kościołów, że były tu budowane kościoły ponad sto lat temu, chociażby Matki Bożej Anielskiej, Trójcowo, Jackowo, kościół św. Jana Kantego. Pierwsza grupa Polaków, która przybyła z księdzem Moczygembą do Teksasu założyła pierwszą parafię Matki Bożej Popolo. Tu przyjeżdżali ludzie z zaborów, kiedy Polska nie istniała na mapie Europy, z Galicji, spod Austro-Węgier. Przyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych za chlebem. Zaczynali nowe życie. Budowali kościoły. Gromadzili się wokół kościołów. Wiara trzymała ich razem – tłumaczył ksiądz Łojek.

Ksiądz proboszcz odniósł się do tego, dlaczego chętnie zgodził się na propozycję Małgorzaty Tys, polskiej koordynatorki z Archidiecezji Chicago, na to, aby ekspozycja miała miejsce w kościele św. Konstancji:

– Zawsze jestem otwarty. Kościół św. Konstancji został założony przez działający od 1914 roku Klub Polonia, przez Polaków, którzy w tej chwili gromadzą się na trzech polskich mszach świętych. W kościele św. Konstancji trwa cały czas polskie duszpasterstwo – z satysfakcją podkreślił duszpasterz.

Zwiedzających po wystawie oprowadzała Małgorzata Tys z Archidiecezji Chicago. Udzieliła „Dziennikowi Związkowemu” szczegółowych informacji o kontynuowanym, ważnym dla Polonii i Polaków projekcie.

Projekt „Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci” rozpoczął się w 2022 r. i będzie kontynuowany do roku 2024 przez Fundację ECCC (Europejski Certyfikat Kompetencji Cyfrowych) w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki.

W projekcie uczestniczyli pracownicy Fundacji ECCC, naukowcy z Politechniki Lubelskiej, z Katedry Informatyki, Laboratorium Lab3D oraz historycy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym.

Celem projektu było przeprowadzenie badań historycznych i digitalizacja obiektów polskiego dziedzictwa narodowego w USA przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik cyfrowych 3D oraz popularyzacja rezultatu badań poprzez zorganizowanie wystawy, opracowanie i utrzymanie portalu internetowego i publikację dwóch monografii naukowych.

Podczas pierwszej wyprawy naukowej w październiku 2022 roku naukowcy przeprowadzili badania w 6 obiektach kościelnych zbudowanych przez środowiska polonijne na terenie Chicago i Milwaukee. Były to: Bazylika św. Jacka w Chicago, Kościół Świętej Trójcy  w Chicago, Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milwaukee, Kościół św. Stanisława Kostki w Chicago, Kościół św. Jadwigi w Chicago, zamknięty Kościół św. Michała Archanioła w Chicago.

Podczas drugiej wyprawy naukowej w 2023 roku prace i badania prowadzono wChicago i miejscowości Radom w stanie Illinois oraz w Milwaukee w stanie Wisconsin.Przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik cyfrowych 3D badaniami zostały objęte następujące kościoły: św. Błażeja w Summit, św. Maksymiliana Kolbe w Marytown, św. Jozefata w Chicago, św. Brunona w Chicago, św. Michała Archanioła w Radomiu, Bazylika św. Jozefata w Milwaukee oraz zamknięty Kościół św. Wojciecha w Chicago.

Dodatkowo naukowcy przeprowadzili skanowanie relikwii, krzyży, kielichów, monstrancji, dzwonu, rzeźby Pieta pochodzącej z kościoła św. Wojciecha.

Pierwsza wystawa fotograficzna miała miejsce w kościele św. Trójcy w Chicago w lipcu ubiegłego roku, kolejna w kościele św. Konstancji.

Dotychczas udostępnione wystawy spotkały się z dużym zainteresowaniem Polonii w Chicago.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka

[email protected]


m_DAR_6306

m_DAR_6306

m_DAR_6308

m_DAR_6308

m_DAR_6302

m_DAR_6302

m_DAR_6301

m_DAR_6301

m_DAR_6295

m_DAR_6295

m_DAR_6298

m_DAR_6298

m_DAR_6294

m_DAR_6294

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama