wtorek, 1 października 2024 17:39

MŚ koszykarzy - wygrane USA i Hiszpanii, 37 punktów Doncica

Paolo Banchero zdobył najwięcej punktów dla Amerykanów w meczu przeciwko Nowej Zelandii fot. Francis Malasig/EPA-EFE/Shutterstock

Faworyci turnieju, USA i Hiszpania, wygrali swoje pierwsze mecze w mistrzostwach świata koszykarzy. Amerykanie pokonali Nową Zelandię 99:72, a obrońcy tytułu - Wybrzeże Kości Słoniowej 94:64. Luka Doncic zdobył dla Słowenii 37 pkt, a jego zespół zwyciężył Wenezuelę 100:85.

Najwięcej punktów dla zespołu USA uzyskał wybrany w drafcie 2022 z numerem pierwszym 20-letni Paolo Banchero - 21, który ma włoskie korzenie i długo nie mógł się zdecydować, w barwach, jakiego kraju będzie występował. Amerykanie słabo rozpoczęli mecz, w połowie pierwszej kwarty przegrywali różnicą 10 punktów (4:14), ale jeszcze w tej odsłonie wyszli na prowadzenie.

Wśród Hiszpanów najlepszą skutecznością popisał się jeden z braci Hernangomezów - Willy, który uzyskał, 22 pkt trafiając 9 z 12 rzutów za dwa punkty oraz cztery z sześciu wolnych.

W najciekawszym meczu drugiego dnia czempionatu Portoryko potrzebowało dogrywki, by zwyciężyć debiutanta Sudan Południowy 101:96. Dla zespołu z Afryki 35 punktów, 11 asyst i sześć zbiórek uzyskał Carlik Jones, rozgrywający Chicago Bulls.

Jeszcze skuteczniejszy był Słoweniec Doncic z Dallas Mavericks, który poprowadził swoją reprezentację do wygranej z Wenezuelę 100:85. Zanotował 37 pkt, co daje mu pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców, miał także siedem zbiórek i sześć asyst.

Wyniki meczów 1. kolejki MŚ:

grupa A (Manila)

Angola - Włochy   67:81 (17:23, 23:20, 17:18, 10:20)

Dominikana - Filipiny 87:81 (22:18, 20:24, 24:22, 21:17)

grupa B (Quezon)

Sudan Południowy - Portoryko  96:101 po dogr. (29:24, 23:18, 15:18, 14:21, 15:20)

Serbia - Chiny      105:63 (25:14, 30:20, 22:13, 28:16)