Pikniki, letnie festiwale, grille, wypady na plażę, łódkę czy kemping – to wszystko sprzyja spotkaniom towarzyskim, często zakrapianym alkoholem. Stanowe służby ds. bezpieczeństwa związanego z alkoholem przypominają, że upał w połączeniu z napojami wyskokowymi to może być śmiertelny koktajl.
Każdego lata słyszymy o utonięciach oraz innych wypadkach podczas korzystania z letnich atrakcji. Jednak nie zawsze na forum publiczne dociera wiadomość, że miały one miejsce pod wpływem alkoholu.
Stanowa Komisja ds. Kontroli Alkoholu (Illinois Liquor Control Commission, ILCC) przypomina, że lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące w roku. Upały, z jakimi mamy do czynienia w niektórych częściach kraju, w tym w Illinois, są niebezpieczne same w sobie, a gdy w grę wchodzi alkohol, ryzyko dla zdrowia jest jeszcze większe.
Gorące i wilgotne powietrze powoduje utratę płynów przez pocenie się, zaś konsumpcja alkoholu powoduje dodatkową utratę płynów przez częste oddawanie moczu. Te dwa czynniki w połączeniu mogą okazać się śmiertelne, gdyż mogą doprowadzić do szybkiego odwodnienia się nawet u bardzo zdrowej osoby.
W słońcu i upale trudno jest regulować temperaturę ciała. To może prowadzić do przegrzania i chorób związanych z wyczerpaniem cieplnym. Odwodnienie, udar słoneczny i wyczerpanie cieplne mogą pojawić się szybko i zagrozić nawet najzdrowszym osobom.
Według krajowych służb meteorologicznych (National Weather Service, NWS), każdy, kto zaczyna odczuwać zawroty głowy lub mdłości, powinien schronić się przed słońcem, odpocząć w chłodniejszym miejscu i napić się wody. Jeśli pojawiają się wymioty lub jeśli objawy nasilają się albo trwają dłużej niż godzinę, należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej.
„Chcemy zaapelować do wszystkich korzystających z letnich atrakcji na świeżym powietrzu, aby uważali na upały” – powiedziała Lisa Gardner, dyrektor wykonawcza Stanowej Komisji ds. Kontroli Alkoholu . „Jak zawsze chcemy, aby ludzie dobrze się bawili, ale byli przy tym bezpieczni, ponieważ ekstremalne upały w połączeniu z alkoholem mogą być niebezpiecznym koktajlem”.
Stanowe służby podpowiadają, aby pijąc alkohol podczas upałów, zawsze równocześnie pić dużo wody. Należy robić częste przerwy od słońca i chłodzić się w pomieszczeniach. Zawsze używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym, chronić głowę czapką z daszkiem i ograniczyć przebywanie na zewnątrz w czasie największego nasilenia promieni słonecznych. Według agencji ochrony środowiska, słońce jest najmocniejsze między 10 am a 4 pm.
(jm)