Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 00:35
Reklama KD Market

Europa. Raport: w 2022 roku z powodu letnich upałów zmarło blisko 62 tysiące osób

Europa. Raport: w 2022 roku z powodu letnich upałów zmarło blisko 62 tysiące osób
Rzym fot. MASSIMO PERCOSSI/EPA-EFE/Shutterstock

Blisko 62 tysiące Europejczyków zmarło w 2022 roku z powodu upałów. Naukowcy oceniają, że lato ubiegłego roku było w Europie najgorętsze w tym stuleciu - wynika z raportu opublikowanego przez czasopismo naukowe "Nature Medicine".

Według danych opublikowanych w poniedziałek przez ten magazyn ponad 60 tysięcy Europejczyków zmarło poprzedniego lata z powodu upałów w 35 krajach w okresie od 30 maja do 4 września 2022 roku. Najwięcej zgonów odnotowano we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. Angielskie czasopismo powołuje się na zespół naukowców z ISGlobal - hiszpańskiego instytutu zdrowia globalnego, a także na francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM).

"To bardzo duża liczba (ofiar śmiertelnych)" - powiedział CNN Joan Ballester, epidemiolog z ISGlobal. Jak podaje amerykańska telewizja informacyjna, wysoka temperatura jest szczególnie groźna dla starszych kobiet.

Wcześniej organizacje międzynarodowe jak Światowa Organizacja Zdrowia i Światowa Organizacja Meteorologiczna szacowały, że liczba ofiar sięgnie około 15-16 tys. Jak informuje francuski dziennik "Le Figaro", organizacje te przyjrzały się jedynie skutkom najwyższych temperatur. Naukowcy podejrzewają, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ dane Eurostatu są niedoszacowane.

Dla porównania w latach 2018 - 2019 w Europie odnotowano około 40 tys. zgonów związanych z upałami. W 2020 roku - 33 tys. Jak podaje CNN, szacuje się, że w 2030 roku liczba ofiar wzrośnie do 68 tys., a w 2040 roku może wynieść około 94 tys. W Meksyku do lipca zmarło już ponad 100 osób, podobnie w Indiach, gdzie liczba zgonów wynosi 94. W USA zmarło z powodu upałów 14 osób.

Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach z powodu globalnego ocieplenia. Jak wskazują eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, istnieje aż 66 procentowe prawdopodobieństwo, że do 2027 roku średnia temperatura wzrośnie o 1,5°C w stosunku do czasów przedindustrialnych, czyli okresu, w którym gospodarka była słabo rozwinięta i opierała się głównie na rolnictwie. Skutkiem wzrostu temperatury będą częstsze upały, liczne susze i pożary, gwałtowne zjawiska pogodowe, wymieranie gatunków, a także wzrost liczby zgonów spowodowanych upałami. (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama