Wręczeniu stypendiów towarzyszyły gratulacje, radość wspólnego spotkania, uroczysta kolacja i pamiątkowe zdjęcia. Szósta edycja wręczenia stypendiów świętego Jana Pawła Wielkiego Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii na rok akademicki 2023/24 była ważnym wydarzeniem w życiu pilnie uczącej się i studiującej młodzieży polonijnej.
17 maja w Centrum Kopernikowskim w Chicago z księdzem biskupem Andrzejem J. Wypychem – biskupem pomocniczym w Archidiecezji Chicago oraz dyrektorem wykonawczym Ligi spotkali się stypendyści, ich rodzice, księża, sponsorzy, przedstawiciele Komitetu Stypendialnego i Formacyjnego. Zgromadzonych podczas gali w imieniu Komitetu Stypendialnego i Formacyjnego powitała Anna Dunajewski – wiceskrabnik, sekretarz finansowa komitetu i prowadząca uroczystość. Ksiądz Wojciech Kwiecień z parafii Błogosławionych Męczenników odmówił modlitwę inauguracyjną.
Został zaprezentowany Komitet Stypendialny, któremu przewodniczy dr Łucja Mirowska Kopeć, wiceprzewodniczący – ksiądz Rafał Stecz i Urszula Gawlik, sekretarz – Konrad Pawelek, wicesekretarz – Jolanta Plesiewicz, skarbnik – Mario Mikoda, Anna Dunajewski – wiceskarbnik, sekretarz finansowa oraz członkowie: Patrycja Urbaniak, ksiądz Łukasz Pyka, ksiądz Idzi Stacherczak, Ewa Krasoń, Małgorzata Ptaszyńska, Jessica Mastalski, Robert Fermelli.
Ksiądz biskup Andrzej J. Wypych – biskup pomocniczy w Archidiecezji Chicago oraz dyrektor wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii opowiedział o trzech rodzajach radości, które go bardzo cieszą.
– Największa moja radość rozpoczyna się, kiedy jesteśmy razem, kiedy jeden duch polonijny, jak i katolicki nas łączy. (…) Zależy nam na sobie. (…) Polonia jest razem. Po drugie, to, że potrafiliśmy się zorganizować przy wielkim wysiłku, jak również miłości ludzi z komitetu świętego Jana Pawła Wielkiego przy Lidze Katolickiej. (…) Dobre dzieła są kontynuowane i odnawiane. Po trzecie, że mamy księży, ludzi świeckich, sponsorów, którzy pomagają. (…) To nie tylko jest pomoc finansowa. To jest świadomość młodych, że mają oparcie w Polonii. My szczepimy piękne drzewka. Owoce będą później. Owoce należą do Pana Jezusa, ale oni wzrastają w tej świadomości, że mają za sobą ludzi, którzy chcą im pomóc. Błogosławię dzieło, inspirację świętego Jana Pawła Wielkiego, który jest przez to w sposób pozytywny i wstawienniczy obecny wśród nas. Niektórzy już nie pamiętają świętego Jana Pawła II. To jest to codzienne przypomnienie, że był taki wielki Polak, papież, brat w wierze, który może nas inspirować, żebyśmy wiele dobra w świecie mogli promować i budować. Niech wam Pan Bóg błogosławi wszystkim – powiedział ksiądz biskup Andrzej Wypych.
Odnawialne stypendia w wysokości 5 tysięcy dolarów były uroczyście wręczane przez księdza biskupa Andrzeja J. Wypycha – dyrektora wykonawczego Ligi oraz sponsora.Stypendia otrzymali: David Barnas, Arthur Malyszko, Daniel Plewa z parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard; Monika Cachro ze św. Tomasza z Villanova w Lake Zurich; David Christopher Gora ze św. Juliana Eymarda w Elk Grove Village; Damian Jan Lassak ze św. Ferdynanda w Chicago; Filip Majka, Oliwia Anna Mucha, Bartosz Skubik ze św. Borgiasza w Chicago; Emilia Tatarczuch z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; Ann Walus z parafii świętych Cyryla i Metodego w Lemont; Kamila Danuta Wilhelm oraz Magda Maria Wilhelm ze św. Tomasza Becketa w Mt. Prospect; Victor Wiski ze św. Alfonsa Lignori w Prospect Hts.
W grupie tegorocznych beneficjentów byli również ci, którym stypendium przyznano po raz pierwszy: Maksymilian Hudyka z parafii św. Daniela w Chicago; Adrian Mroz ze św. Błażeja w Summit; Bartosz Chramiec ze św. Alberta Grea w Burbank; Nicloe Gieres ze św. Borgiasza w Chicago, jak również Jakub Swierczek oraz Eryk Józef Swiatek i Justyna Maria Szkaradek z parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard.Robert Groszek reprezentujący Fundację Kopernikowską, która obok rodziców księdza biskupa Wypycha i rodziny Guzior jest w gronie zacnych sponsorów zapewnił, że stypendyści mają i będą mieli w Polonii wsparcie, a ich obowiązkiem jest pamięć o swoich korzeniach.
Ksiądz Peter Gnoinski, proboszcz parafii św. Ferdynanda obecnością i hojnością zaakcentował oddanie idei finansowego wsparcia studiujących.Warto przypomnieć, że od 2018 do 2023 roku wręczonych zostało 87 odnawialnych stypendiów po 5 tysięcy dolarów.
Przewodnicząca Komitetu Stypendialnego dr Łucja Mirowska Kopeć opowiedziała o trudnej sztuce wyselekcjonowania stypendystów i odpowiedzialnej, żmudnej pracy członków komitetu. Młodym przypomniano myśl przewodnią jednego ze spotkań świętego Jana Pawła II z młodzieżą, kiedy papież ich upominał, aby wymagali od siebie, nawet gdyby inni od nich nie wymagali.
Podczas kameralnego występu słowno-muzycznego wystąpili: Konrad Pawelek, sekretarz Komitetu Stypendialnego grający na klarnecie, Ola Wozniak – wiolonczela oraz stypendyści: sopranistka Monika Cachro –śpiew, recytatorzy: Emilia Tatarczuch i Daniel Plewa.
Konrad Pawelek i Ola Wozniak zagrali nokturn Fryderyka Chopina, Monika Cachro solo zaśpiewała pieśni Paderewskiego i Szymanowskiego. Muzyczne trio wykonało wspólnie „Barkę”, a Emilia Tatarczuch i Daniel Plewa recytowali „Polskie dziecko” Konarskiego.Emilia Tatarczuch podziękowała w imieniu stypendystów Jego Ekscelencji księdzu biskupowi Andrzejowi Wypychowi za utworzenie funduszu stypendialnego, komitetowi stypendialnemu i formacyjnemu za wyróżnienie stypendiami oraz rodzicom za wychowanie w duchu wartości katolickich:
– Otrzymanie tego stypendium nie tylko pomaga nam finansowo, ale także w utrzymaniu silnej i głębokiej wiary. (…) Dziękujemy bardzo Lidze Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii za szczególne wyróżnienie i za pomoc finansową, dzięki której możemy podążać za dalszymi osiągnięciami edukacyjnymi – powiedziała Emilia Tatarczuch.Uroczysta kolacja i pamiątkowe zdjęcia zakończyły galę wręczenia stypendiów.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]