„Ukraine: From War to Reconstruction” – pod takim nagłówkiem, 17 maja br. w porze lunchowej, Polsko Amerykańska Izba Handlowa (PACC) we współpracy z International Trade Club of Chicago (ITCC) zorganizowała panel dyskusyjny poświęcony odbudowie Ukrainy po wojnie. Celem tego wydarzenia było uświadomienie oraz przekaz informacji na temat tego, w jaki sposób amerykańskie i europejskie firmy mogą łączyć się z firmami ukraińskimi, aby przygotować się do odbudowy. Wstępnie szacuje się, że koszt rekonstrukcji i odbudowy Ukrainy wyniesie około 411 miliardów dolarów (równowartość 383 miliardów euro).
Na początku wydarzenia, które odbyło się w siedzibie ServCorp przy 155 N. Wacker Dr. w centrum Chicago, wiceprezes PACC Anna Tukiendorf przywitała licznie zgromadzonych gości w imieniu organizatorów. Po wstępnych wypowiedziach prezesa ITCC Fabrice Bonvoisin i dyrektora wykonawczego PACC Bogdana Pukszty, z przemówieniem głównym wystąpił konsul generalny Ukrainy w Chicago Serhiy Koledov. Podczas swego przemówienia, które ilustrowane było slajdami prezentacyjnymi i krótkimi filmami, konsul Koledov przekazał najnowszą informację z pierwszej ręki na temat trwającej wojny i wygłosił inspirujące uwagi, podkreślając wytrwałość Ukrainy i wskazując na istniejące i przyszłe wyzwania do pokonania i potrzeby.
Przemówienie konsula generalnego Koledova było znakomitym wstępem do kompetentnych wypowiedzi i dynamicznej dyskusji panelistów. Podczas tej głównej części eventu, którą umiejętnie poprowadził sekretarz ITCC Ron Given, wystąpili następujący eksperci:
– Yuriy Ostapyak, Dyrektor Operacyjny firmy Logistics Plus, który dzięki swojemu głębokiemu zrozumieniu zarządzania łańcuchem dostaw, podzielił się praktycznymi informacjami na temat wyzwań logistycznych i możliwości związanych z odbudową Ukrainy.
– Michał Rzeźnik, szef Biura Handlu Zagranicznego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Chicago, który przekazał najnowsze informacje na temat wpływu wojny na handel i gospodarkę, podkreślając wysiłki podjęte przez Polskę w celu wsparcia Ukrainy.
– Justyna Regan, pryncypał w kancelarii prawnej Miller Canfield, która przedstawiła szczegółowe i pomocne informacje i rady na temat ram prawnych dla firm współpracujących z Ukrainą.
– Ross Lund, CEO firmy ProEx Food, LLC, który omówił bariery napotykane podczas prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie i przedstawił cenne strategie ich pokonywania, podkreślając znaczenie wytrwałości i zdolności adaptacyjnych.
– Monica Toporkiewicz, specjalista ds. Handlu Międzynarodowego w Departamencie Handlu USA, która podkreśliła kluczową rolę społeczności międzynarodowej we wspieraniu ukraińskich przedsiębiorstw, podkreślając potrzebę współpracy i partnerstwa.
Wszyscy uczestnicy panelu przekazali zgromadzonym cenne informacje o zasobach, możliwościach i kontaktach w swych firmach i agencjach.
Dyskusja panelowa zapewniła uczestnikom wyjątkową okazję do uzyskania kompleksowego wglądu w obecny i powojenny krajobraz gospodarczy Ukrainy i potencjał współpracy. Uczestnicy wyszli z głębszym zrozumieniem potrzeb Ukrainy i roli, jaką firmy mogą pełnić w jej trwającej odbudowie i rewitalizacji.
W końcowej części programu, organizatorzy podziękowali następującym sponsorom, dzięki którym wydarzenie stało się możliwe: Polish Investment and Trade Agency (PAIH), Logistics Plus, Inc., TTI Medical Training School, H2 Power oraz Picote Solutions. Słowa podzięki skierowali też do partnerów organizacyjnych i medialnych: ServCorp, Eventors, Charp Consulting, „Dziennik Związkowy” i Polvision.
(Komunikat prasowy PACC)
Zdjęcia: 2023©dimitre.com | Photos by 2023 ©dimitre.com