Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 07:33
Reklama KD Market

Washington Post: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dowiedział się o wycieku dokumentów amerykańskiego wywiadu z mediów

Washington Post: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dowiedział się o wycieku dokumentów amerykańskiego wywiadu z mediów
Wołodymyr Zełenski fot. KIMMO BRANDT/EPA-EFE/Shutterstock

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z dziennikiem "Washington Post" przyznał, że o masowym wycieku dokumentów amerykańskiego wywiadu dowiedział się z mediów.

"Nie otrzymałem wcześniej informacji z Białego Domu lub Pentagonu" - powiedział Zełenski w we wtorek opublikowanym wywiadzie.

"Nie mieliśmy takich informacji. Ja osobiście nie miałem. To zdecydowanie kiepska historia" - dodał.

W rozmowie z "Washington Post" Zełenski określił rewelacje jako niekorzystne dla Kijowa. Nie są one również dobre dla reputacji Białego Domu i Stanów Zjednoczonych - powiedział.

W reakcji na komentarze Zełenskiego rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera, powiedział: "Jesteśmy w stałej komunikacji z naszymi ukraińskimi kolegami na temat szeregu kwestii, w tym nad nieautoryzowanymi publikacjami, ale nie zamierzamy wchodzić w szczegóły tych prywatnych dyskusji".

Amerykańskie media po raz pierwszy poinformowały o wycieku na krótko przed Wielkanocą. Wówczas od tygodni krążyły w sieci tajne dokumenty amerykańskich agencji na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainie - z informacjami o transportach broni, ocenami przebiegu wojny i szczegółami rzekomych amerykańskich operacji szpiegowskich wymierzonych w sojuszników.

FBI aresztowała 13 kwietnia Jacka Teixeirę, 21-letniego żołnierza sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts, który został oskarżony o bezprawne wydobywanie, przechowywanie i przekazywanie niejawnych dokumentów związanych z obroną narodową.

Według dziennikarzy "NYT" Teixeira, który służył w jednostce wywiadowczej Sił Powietrznej Gwardii Narodowej, był administratorem liczącej 20-30 osób grupy dyskusyjnej na portalu Discord, złożonej w dużej mierze z nastolatków, w której przez miesiące zamieszczono ponad 300 niejawnych dokumentów. Dziennikarze ustalili to na podstawie rozmów z innymi członkami grupy i cyfrowych śladów, które pozostawił po sobie autor przecieku. Grupa skupiona była wokół dyskusji na temat broni, gier wideo i rasistowskich memów.(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama