Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:24
Reklama KD Market

Proste sposoby na bycie bardziej eko

Proste sposoby na bycie bardziej eko

Jak możemy chronić środowisko teraz, gdy spędzamy więcej czasu w domu? Niekoniecznie musimy poświęcać dużo czasu i wysiłku. Dzięki tym prostym wskazówkom będziesz w stanie zmniejszyć wpływ swoich codziennych czynności na środowisko i znacznie obniżyć rachunki za prąd na koniec miesiąca, w efekcie czego będziesz mógł wydać nieco więcej na granie w Spin City — co oczywiście może przełożyć się na uzyskanie wysokich wygranych przy odrobinie szczęścia!

Kilka prostych sposobów na bycie bardziej ekologicznym

Postępując zgodnie ze wszystkimi wskazówkami zawartymi w tekście, przyczynisz się do lepszego świata. Wszelkie zmiany zaczynają się od małych gestów, które nawet bez naszej wiedzy mają ogromną siłę. I pamiętaj, zmiana nawyków zaczyna się od nas samych!

Ograniczaj zużycie, używaj ponownie i poddawaj recyklingowi

Zaadoptuj w swoim codziennym życiu słynną zasadę „3R” i rób to w następującej kolejności:

  • Nie kupuj zbędnych rzeczy.
  • Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, czy istnieje możliwość dania temu przedmiotowi drugiego życia (np. szklane słoiki mogą służyć do przechowywania cukru lub soli).
  • Wyrzuć odpady do odpowiednich pojemników na surowce wtórne.

Ogranicz zużycie wody

Idziesz pod prysznic, a gorąca woda długo z niego wypływa? Nie marnuj tych litrów. Aby być bardziej przyjaznym dla środowiska, możesz przechowywać tę zużytą wodę w wiadrze i używać jej potem do sprzątania domu, spłukiwania toalety lub podlewania roślin (w tym ostatnim wypadku oczywiście bez mydła).

Wyłączaj światło

Wyłącz światło, gdy nie ma Cię w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że w przypadku lamp energooszczędnych i świetlówek (najczęściej w kuchniach) moment ich włączenia pochłania dużo energii, więc jeśli wrócisz za mniej niż 20 minut, lepiej zostawić jednak je włączone.

Używaj pralki w rozsądny sposób

Poczekaj, aż będziesz mieć wystarczającą ilość prania, aby napełnić pralkę. Wybieraj programy o krótkim czasie trwania i pierz na tych bardziej zaawansowanych tylko wtedy, gdy Twoje ubrania są bardzo brudne. Nie nadużywaj również proszku i płynu do płukania tkanin: ten ostatni jest dość zanieczyszczający dla środowiska i nie zaleca się jego stosowania na delikatnych ubraniach.

Naucz się oszczędzać energię w przypadku piekarnika

Piekarnik i płyta elektryczna jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu. Korzystaj więc z każdego włączenia tego urządzenia, aby gotować kilka posiłków jednocześnie. Wyłącz go przed końcem czasu gotowania: zgromadzone w nim ciepło resztkowe wystarczy do dokończenia procesu.

Ekologiczne sprzątanie

Wiele produktów czyszczących jest wytwarzanych z chemikaliów, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Spróbuj zminimalizować jego użycie i poznaj inne zdrowsze możliwości i domowe środki czystości. Czy wiesz, że biały ocet ma właściwości dezynfekujące, odtłuszcza i usuwa rdzę?

Zużyty olej? Nigdy nie wylewaj go do kanalizacji

Każdy litr zużytego oleju, który spuszczamy do kanalizacji, może zanieczyścić tysiące litrów wody. Możesz tego uniknąć prostym sposobem, takim jak przechowywanie go w butelce i zabranie do punktu zbiórki odpadów. Można też zrobić domowej roboty mydło ze zużytego oleju spożywczego.

Uważaj na klimatyzację i ogrzewanie

Niezależnie od tego, czy jest gorąco, czy zimno, nie nadużywaj klimatyzacji i/lub ogrzewania. Przed włączeniem któregoś z tych urządzeń sprawdź, czy nie możesz zamknąć okien i opuścić rolet w czasie najgorętszych godzin lata. Te wskazówki są również przydatne w zimie, ponieważ można w ten sposób zatrzymać naturalne ciepło w domu.

Urządzenia w stanie czuwania

Nie pozostawiaj podłączonej ładowarki do telefonu komórkowego ani urządzeń w trybie gotowości, ponieważ łącznie mogą one stanowić nawet do 20% udziału w zużyciu na rachunku za energię elektryczną.

Konsumuj odpowiedzialnie

Częściej kupuj produkty ekologiczne, najlepiej lokalne i sezonowe. Wybieraj te, które mają mniej plastikowych opakowań i prostsze procesy produkcyjne, a więc są mniej zanieczyszczające środowisko.

Wybierz transport zbiorowy lub niezanieczyszczający środowiska

Według Instytutu Energii i Środowiska (IEMA) samochody odpowiadają za 72,6% emisji gazów cieplarnianych (GHG) w Europie! Ten postęp efektu cieplarnianego nasila globalne ocieplenie, zwiększając temperaturę planety, redukując polarne czapy lodowe, szkodząc kilku gatunkom i naszej jakości życia.

Jak tego wszystkiego uniknąć? To proste, zostaw samochód w garażu i zdecyduj się na środek transportu, który nie zanieczyszcza środowiska, na przykład rower. Możesz na tym tylko zyskać, zwiększając aktywność fizyczną, pozbywając się zatorów i przyczyniając się do zrównoważonego świata!

Promuj selektywną zbiórkę w swoim domu, sąsiedztwie i w pracy

Selektywna zbiórka, choć już zachęcana przez agencje rządowe, jest czymś, czego w Polsce jeszcze się nie stosuje powszechnie, a szkoda. W rezultacie utrudnia to proces recyklingu, który ma fundamentalne znaczenie dla zrównoważonego świata. Dzięki ponownemu wykorzystaniu śmieci wskaźniki konsumpcji mają tendencję spadkową, a główne problemy, takie jak zanieczyszczenie, powodzie, śmierć zwierząt morskich i wiele innych, zostają ograniczone.

Możesz przyczynić się do rozpowszechnienia tego nawyku, stymulując ten proces w swoim domu, sąsiedztwie i firmie. Ale jak to zrobić? W pierwszym przypadku możesz porozmawiać o inicjatywie ze swoim zarządcą komunalnym. W swoim regionie musisz porozmawiać z radnymi lub prezesem stowarzyszenia mieszkańców. W firmie po prostu porozmawiaj z działem HR. Ale podstawową rzeczą jest rozpoczęcie stosowania odpowiednich zasad w domu, czyli oddzielenie odpadów organicznych od surowców wtórnych, co już jest dużym krokiem!

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama