Choć mamy obecnie do czynienia z tzw. rynkiem pracownika, to wiele osób wciąż nie może znaleźć stabilnego, dobrze płatnego zatrudnienia. Kariera zawodowa we współczesnym świecie rzeczywiście jest wymagająca, a osiągnięcie wymarzonego sukcesu wcale nie jest tak proste, jak to się może wydawać. Jak odnaleźć się na rynku pracy? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę?
Rynek pracy w 2023 roku – co warto wiedzieć?
Choć w większości branż i sektorów wciąż występują ogromne niedobory pracowników, to ekonomiści coraz częściej straszą widmem nadchodzącej recesji. Statystyki dotyczące polskiej gospodarki faktycznie nie dają powodu do zadowolenia – po raz pierwszy od 1991 roku doszło do realnego spadku wartości wynagrodzeń, a firmy coraz oszczędniej dysponują budżetami i unikają dużych wydatków na inwestycje. Niektóre wręcz planują masowe zwolnienia, także wśród wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Kryzys gospodarczy już trwa, choć na szczęście nie jest on aż tak dotkliwy, jak poprzednie recesje.
Jak znaleźć pracę w 2023 roku?
Poszukiwanie pracy podczas kryzysu gospodarczego jest trudnym zadaniem. Musimy wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów. Obecnie pracodawcy doceniają przede wszystkim osoby z dużym doświadczeniem oraz praktycznymi umiejętnościami. Ważna jest dodatkowa aktywność i zaangażowanie (np. przez wolontariaty), nie można też zaniedbać dokumentów rekrutacyjnych. Kandydaci często zastanawiają się, jak napisać list motywacyjny i atrakcyjne CV, które zwiększy prawdopodobieństwo otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Warto poświęcić czas i dopracować oba dokumenty – na pewno przełoży się to na zainteresowanie ze strony rekruterów!
Umowa o pracę czy umowa zlecenie?
Niektórzy pracodawcy oferują zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie. Takie rozwiązanie może się opłacać dla studentów i uczniów, którzy nie ukończyli 26 roku życia, ale w większości przypadków warto wybrać umowę o pracę. Zapewnia ona szereg benefitów i praw pracowniczych, gwarantowanych przez Kodeks pracy. To m.in. urlop wypoczynkowy oraz płatne zwolnienia lekarskie – o prawach pracowniczych dowiecie się więcej na blogu Aleo. Co istotne, umowa o pracę zapewnia okres wypowiedzenia zależny od stażu pracy, co przekłada się na większą stabilność zatrudnienia.
Jak zaplanować urlop?
Zgodnie z Kodeksem pracy osoby zatrudnione na umowie o pracę mają możliwość wzięcia 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w trakcie jednego roku. To niezbywalne prawo pracownika, co oznacza, że nie możemy „sprzedać” urlopu pracodawcy – ekwiwalent pieniężny otrzymamy jedynie po rozwiązaniu umowy i zakończeniu stosunku pracy.
Urlop należy zaplanować z wyprzedzeniem, uzgadniając szczegóły z pracodawcą. Dobrym pomysłem jest dłuższy, przynajmniej 14-dniowy odpoczynek przynajmniej raz w roku. Wniosek o urlop możemy złożyć w każdej chwili, jednak najpierw warto sprawdzić jakie są dni wolne od pracy 2023. W ten sposób możemy przedłużyć wypoczynek o dodatkowe wolne dni. Jeśli nie chcemy wykorzystać całego urlopu, to możemy przenieść go na następny rok, choć wówczas trzeba zużyć wolne najpóźniej do 30 września. Jeżeli tego nie zrobimy, to szef przymusowo skieruje nas na zaległy urlop w terminie dogodnym dla firmy.
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com