Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:14
Reklama KD Market

Wielkanocne pisanki w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce (PODCAST)

Wielkanocne pisanki w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce (PODCAST)

Jednym z symboli Świąt Wielkanocnych są śliczne, różnokolorowe, ciekawie przyozdobione jajka. Przywołują ducha świąt i symbolizują wiarę i nadzieję na zmartwychwstanie Chrystusa. Muzeum Polskie w Ameryce kultywuje tę starą, piękną polską tradycję, organizując od kilkunastu lat warsztaty pisanek.

W sobotnie przedpołudnie przed świętami ponownie muzealna świetlica zapełniła się zarówno dziećmi, jak i osobami dorosłymi, aby poznać i podzielić się różnymi technikami dekorowania jaj wielkanocnych. Miłośnicy popularnych pisanek zaznajamiali się także z wieloma sposobami i obyczajami zdobienia wielkanocnych jajek. Nikt z uczestników nie został bez opieki. Organizatorzy cierpliwie tłumaczyli i pokazywali jak farbować, drapać i malować.

Spotkanie rozpoczęli prezes placówki Richard Owsiany i jej dyrektor wykonawcza Małgorzata Kot. O tym, jak zdobić jajka i tworzyć piękne pisanki, mówiła podczas warsztatów Krystyna Frankowicz-Burd, artystka plastyczka, zainteresowana pisankami polskimi i ukraińskimi. – Urodziłam się w Chicago. Rodzice przyjechali tutaj w latach sześćdziesiątych. Zamiłowanie do polskich tradycji, świąt czy pisanek to zasługa moich rodziców, a przeważnie taty. Skończyłam architekturę, to jest kierunek artystyczny, do którego zawsze miałam zamiłowanie. Ale dopiero w latach dorosłych zajęłam się pisankami i malowankami. Teraz bardzo chętnie przekazuję swoje umiejętności na różnego rodzaju warsztatach – stwierdziła.

Podczas dwugodzinnych zajęć uczestnicy mieli okazję podziwiać pięknie pomalowane i wydrapane wielkanocne jajka autorstwa pani Krystyny. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się technika malowania woskiem przy pomocy narzędzia zwanego kistką.

Dzieci najbardziej interesowały się farbowaniem jajek kolorowymi farbami na bazie octu. Ich radość z niecodziennego zajęcia odwróciła nawet uwagę od widoku poplamionych w barwach tęczy ubrań.

Jedna z uczestniczek warsztatów Anna Majecka podzieliła się swoimi wrażeniami. – Jestem tutaj już nie pierwszy raz. Dzisiaj przyprowadziłam wnuczkę. Niech się uczy naszych tradycji świątecznych. Na pewno jej się to przyda w życiu – wskazała.Z kolei pani Teresa Wójtowicz dodała: – Naturalne farbowanie jajek to najprostszy sposób na piękne pisanki. Barwne jajka należy już tylko podrapać z mniejszymi czy większymi umiejętnościami i gotowe – zauważyła.

W czasie spotkania dyrektor artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”, Halina Misterka, zaprosiła wszystkich na warsztaty nauki robienia wielkanocnych palm do polskiej szkoły przy parafii św. Trójcy w Chicago. Organizatorzy postarali się także o słodki poczęstunek, kawę i herbatę, aby jeszcze bardziej umilić zajęcia.

Pełne radości i podziwu twarze najmłodszych uczestników już po raz kolejny potwierdziły zainteresowanie folklorem i obrzędami kraju pochodzenia ich rodziców. To też pozwala mieć nadzieję, że polskie tradycje świąteczne będą kultywowane i przekazywane przez najmłodsze pokolenia ich potomkom.Na zakończenie tegorocznego spotkania dyrektor Małgorzata Kot zaprosiła wszystkich obecnych do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z pięknie pomalowanymi jajkami, które zapewne ozdobią w Wielką Sobotę wielkanocne koszyczki.Przypomnijmy, że MPA znajduje się przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Więcej informacji o placówce można znaleźć w internecie: https://www.polishmuseumofamerica.org/

Tekst i zdjęcia:


C77A7608

C77A7608

C77A7601

C77A7601

C77A7600

C77A7600

C77A7596

C77A7596

C77A7593

C77A7593

C77A7589

C77A7589

C77A7584

C77A7584

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama