Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:29
Reklama KD Market

Polonijne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru 2023

Polonijne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru 2023

Międzynarodowy Dzień Teatru jest zawsze obchodzony 27 marca. To Święto wszystkich Ludzi Teatru – aktorów, reżyserów, scenografów, twórców, muzyków, jak również święto wszystkich widzów. 

Nie wszyscy wiedzą, iż Dzień Teatru uchwalono w czerwcu 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. 

W ten właśnie dzień wiele teatrów na całym świecie przygotowuje atrakcje dla swoich widzów. Są to zniżkowe bilety na przedstawienia, oprowadzanie po kulisach i warsztaty z zadań aktorskich, czy premiery sztuk. Także nasi polonijni przedstawiciele Melpomeny przygotowali dla widzów atrakcje. Przez trzy weekendowe dni na scenie Art Gallery Kafe Teatr Nasz, pod auspicjami Kongresu Teatru Polskiego, wystawiał sztukę pt. „Gąska” według scenariusza Nikolaja Kolyada w przekładzie Jerzego Czecha. Ta gorzka komedia o zwykłych, prostych ludziach, którzy przeżywają swoje ważne życiowo dramaty, przypadła do gustu polonijnej widowni – na wszystkie trzy przedstawienia bilety zostały wyprzedane do ostatniego miejsca.

W poniedziałek, 27 marca, także w AGK, Kongres Teatru Polskiego i Teatr Nasz zorganizowali spotkanie z okazji Dnia Teatru, którego głównym tematem było odczytanie orędzia. Co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Pierwsze w 1962 r. napisał francuski pisarz Jean Cocteau. W ubiegłym roku jego autorem był amerykański reżyser teatralny i operowy Peter Sellars. Tym razem autorką międzynarodowego przesłania jest egipska aktorka Samiha Ayoub. Odczytał je jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polonijnego środowiska artystycznego – Andrzej Krukowski, aktor, reżyser i założyciel teatru. 

„Naszą misją od pierwszego występu aktora na scenie jest stała konfrontacja z tym, co brzydkie, krwawe i nieludzkie. Naprzeciw stawiamy wszystko, co piękne, czyste i humanitarne” – napisała  Samiha Ayoub w światowym orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru. 

Oceniła również w swoim przesłaniu sytuację na świecie: „Mówię do Was dzisiaj, czując jednocześnie, że świat stał się samotną wyspą lub statkiem we mgle, który składa żagle i dryfuje bez sternika i punktów orientacyjnych. Kontynuuje jednak podróż z nadzieją, że dotrze do bezpiecznej przystani po długiej, morskiej wędrówce”. 

Na zakończenie części oficjalnej głos jeszcze zabrali aktorzy Ryszard Gajewski-Gębka i  Andrzej Piekarski wraz z żoną Lilianną. Muzycznie imprezę oprawiła Lilianna Zofia Wośko. Po części oficjalnej Andrzej Krukowski zaprosił gości na poczęstunek. Podczas kameralnego spotkania długo dyskutowano o kondycji polonijnego teatru, sytuacji aktorów, nie tylko w Chicago, i o planach na najbliższą przyszłość. Miły wieczór w gronie znajomych i przyjaciół przeciągnął się do późnych godzin, a to także jest zasługą magicznego klimatu, jaki zazwyczaj towarzyszy spotkaniom w AGK.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka


C77A7649

C77A7649

C77A7647

C77A7647

C77A7644

C77A7644

C77A7642

C77A7642

C77A7639

C77A7639

C77A7637

C77A7637

C77A7634

C77A7634

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama