Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 05:30
Reklama KD Market

Daj się porwać magii folkloru…

Daj się porwać magii folkloru…

Koncert Związku Narodowego Polskiego na powitanie wiosny

Wielkie artystyczne wydarzenie powróciło do chicagowskiego kalendarza prestiżowych imprez polonijnych i to przy wielkim aplauzie entuzjastycznej publiczności. Już 35. edycja koncertu odbyła się w niedzielę, 19 marca w Lake Zurich, w przededniu wiosny. Organizatorem wydarzenia, zgodnie z długoletnią tradycją, był Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA).

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa polonijne zespoły folklorystyczne powróciły na scenę i do publiczności. Podczas trzygodzinnego występu zaprezentowali się artyści różnych grup tanecznych: Teatr Tańca i Muzyki „Wici” – Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego, Lajkonik – zespół działający przy Polskiej Misji Duszpasterskiej, przy kościele św. Trójcy i pod patronatem Grupy 3241 ZNP oraz Gaik i Gaiczek ze Szkoły im. Juliusza Słowackiego, Hejnał ze Szkoły im. Fryderyka Chopina, Zespół Pieśni i Tańca Szepty (Whispers Center for Artistic Exp.) pod patronatem Grupy 3237 ZNP, Świtezianie ze Szkoły im. Adama Mickiewicza, Żaki ze Szkoły Króla Kazimierza Wielkiego.

Grupy wykonały tańce z różnych rejonów Polski. Koncert zainaugurowano polonezem we wspaniałym wykonaniu Wici – Grupy ZNP, składającej się z rodziców tańczących dzieci, której kierownikiem artystycznym jest Elżbieta Stolarczuk, a choreografem Magdalena Solarz. 

Tańce Beskidu Śląskiego uroczo zatańczyły dzieci z Małego Lajkonika. W ich wykonaniu podziwialiśmy zręczne podskoki w przysiadzie, przez kapelusz czy widowiskowe pompki.

Tańce rybackie z Kaszub pięknie wykonały zespoły Gaiczek i Gaik, którym jako rekwizyty posłużyły sieci rybackie i ogromne ryby.

Usłyszeliśmy też przyśpiewki ludowe w świetnym solowym wykonaniu Katarzyny Pijanowskiej i  Cleve’a Williamsa.

Małe Wici – Łany, których choreografem jest Anna Strojny, brawurowo zatańczyły skoczną polkę warszawską.

Magdalena Solarz – założycielka i dyrektor artystyczna Teatr Tańca i Muzyki „Wici” oraz choreograf słowa uznania skierowała do tancerzy, choreografów, muzyków, akompaniatorów i organizatorów.

Zaapelowała do rodziców, opiekunów i dziadków:  – Przyprowadzajcie do nas dzieci, a my będziemy coraz lepiej dla was tańczyć.

Serdecznie podziękowała Związkowi Narodowemu Polskiemu, który od 35 lat organizuje koncerty oraz Frankowi Spuli – prezesowi Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Alicji Kuklińskiej – sekretarz krajowej ZNP-PNA za obecność oraz finansowy patronat i zaprosiła Franka Spulę do zabrania głosu.

Prezes Frank Spula przypomniał, że Związek Narodowy Polski obchodził w zeszłym miesiącu 140. rocznicę powstania i patronatu organizacji nad różnymi przedsięwzięciami edukacyjnymi, kulturalnymi i patriotycznymi. 

– Patronat nad tego rodzaju wydarzeniami czy polskimi szkołami nie byłby możliwy, gdyby nie państwa poparcie. To był wspaniale, profesjonalnie przygotowany koncert. Panowała wyjątkowa atmosfera. Byliśmy dumni z naszych dzieci i choreografów. Dziękuję rodzicom i dziadkom, że przyprowadzają dzieci na zajęcia. Kontynuowanie tego rodzaju programów jest bardzo ważne. Rodzice i dziadkowie, angażując młodych do udziału w nich, kontynuują polskość – podsumował prezes Spula. 

Przypomniał też o świadczeniach ubezpieczeniowych oferowanych przez ZNP-PNA, które mogą przynieść wymierną pomoc finansową między innymi w procesie rozliczania podatków.

Frank Spula, składając życzenia radosnej wiosny, zaprosił na koncert w przyszłym roku. 

Podsumowując wieczór, Magdalena Solarz z uznaniem mówiła o spektaklu.

– Co roku koncert jest coraz lepszy. Jestem zadowolona. Wszystkie zespoły bardzo podniosły swój poziom. Mają coraz lepszą choreografię, muzykę i coraz piękniejsze kostiumy. Zespoły są na coraz wyższym poziomie artystycznym, choreograficznym i wykonawczym. Mieliśmy całą salę ludzi. Cieszę się, że był obecny prezes Frank Spula, sekretarz Alicja Kuklińska i że po pandemii to wydarzenie nie zatraciło się, tylko dynamicznie się rozwija. Wspaniałe wykonanie oberka Zespołu Lajkonik, grupy młodzieżowej Wici, która zatańczyła żywieckie, także tańce kurpiowskie w wykonaniu Wici Pierwszej Grupy Reprezentacyjnej na zakończenie części pierwszej koncertu i walca Straussa w wykonaniu Wici Drugiej Grupy Reprezentacyjnej – stwierdziła Solarz.

Koncert poprowadzili rodzice dzieci tańczących w zespole Wici: Magda Dzikowski i Przemek Wrona.

Nad sprawną organizacją koncertu czuwała Maria Środoń ze Związku Narodowego Polskiego, koordynując pracę grupy wolontariuszy, w której składzie byli między innymi: Wanda Juda, Jolanta Walaszek i młodzież z Polsko-Amerykańskiego Klubu działającego przy Stevenson High School w Lincolnshire. 

– Cieszymy się, że jesteśmy na koncercie po trzech latach przerwy. Witamy wiosnę śpiewem i tańcem – powiedziała Maria Środoń.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


m_DAR_1844

m_DAR_1844

m_DAR_1841

m_DAR_1841

m_DAR_1837

m_DAR_1837

m_DAR_1813

m_DAR_1813

m_DAR_1828

m_DAR_1828

m_DAR_1808

m_DAR_1808

m_DAR_1746

m_DAR_1746

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama