Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 00:39
Reklama KD Market

Tusk o uznaniu języka śląskiego za język regionalny: jeśli Ślązacy tego chcą, nie powinien tego nikt blokować

Tusk o uznaniu języka śląskiego za język regionalny: jeśli Ślązacy tego chcą, nie powinien tego nikt blokować
Donald Tusk w Bytomiu fot. Donald Tusk/Facebook/screenshot

Język śląski to jest cześć polskiego dziedzictwa, skoro Ślązacy chcą uznania go za język regionalny to nie widzę powodu, żeby koś to blokował - mówił w piątek w Bytomiu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Tusk został zapytany w piątek podczas konferencji prasowej w Bytomiu o stanowisko Platformy ws. postulatu uznania języka śląskiego za język regionalny.

"Jako Kaszeba mogę powiedzieć, że bardzo życzę wam konsekwencji w tej kwestii. Będę o tym rozmawiał m.in. w Radzionkowie. (...) Dobrze byłoby, żeby zrozumieli to ci, którzy do dzisiaj tego nie rozumieją, że dobrze pojęty regionalizm, kultura lokalna, regionalna to jest coś, co jest istotą polskości, a nie przeciwko polskości. Język śląski to jest część polskiego dziedzictwa" - podkreślił szef PO.

Jego zdaniem, wielkość Polski polegała w przeszłości i będzie polegała w przyszłości na różnorodność etnicznej, religijnej, kulturowej i językowej. "Skoro Ślązacy tego chcą nie widzę powodu, żeby ktoś to blokował" - dodał Tusk.

Inicjatywy związane z prawnym usankcjonowaniem języka śląskiego nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie. Ustawa obecnie wskazuje jako język regionalny kaszubski. Dopisanie do niego śląskiego umożliwiłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od wielu lat zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji. Jedną z takich organizacji jest Ślonsko Ferajna.

Z raportu UNESCO, które w 1999 r. ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących wynika, że połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie, jest zagrożona wyginięciem.

Czarny scenariusz przewiduje, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta z obecnie używanych języków; optymiści szacują, że pod koniec obecnego stulecia będzie w użyciu jeszcze połowa z nich. Z ostatnich statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Krzysztof Konopka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama