Tyle nowych nieruchomości, ile pojawiło się na rynku w ostatnich dwóch miesiącach, nie było przez całe dwa lata pandemii. W tym samym czasie coraz więcej konsumentów wydaje się podzielić opinie ekonomistów, że szczyty oprocentowania pożyczek hipotecznych mamy już za sobą, To wynikać może z comiesięcznej ankiety opublikowanej przez agencję rządową – bank Fannie Mae.
Niechęć kupujących domy wzrosła w grudniu drugi miesiąc z rzędu w czasie gdy coraz więcej konsumentów podziela opinię ekonomistów według, której ceny domów i oprocentowanie pożyczek osiągnęły już szczytowe poziomy w zeszłym roku. Wynika tak z comiesięcznej ankiety – banku Fannie Mae. Pomimo optymistycznych sygnałów, Home Purchase Sentiment Index (HPSI) wynosił w grudniu 61 punktów, co jest rezultatem zbliżonym do najgorszego w historii, zanotowanego w październiku na poziomie 56.7 po wzroście 3.7 punkta od listopada do grudnia.
“W grudniu indeks badający nastroje kupujących nieruchomości wzrósł nieco w czasie, gdy konsumenci wyrażali optymizm oraz oczekiwania, że zarówno stopy procentowe jak i ceny samych domów mogą opaść w ciągu następnego roku” – poinformował naczelny ekonomista Fannie Mae Doug Duncan dodając, iż “sam indeks pozostaje na bardzo niskim poziomie, jeśli spojrzymy na historyczne trendy, szczególnie w kategorii ‘dobry czas na zakup’”. W grudniu konsumenci za powód do pesymizmu uważali wysokie ceny nieruchomości i nieprzychylne oprocentowanie pożyczek.
Ankieta bazowana jest na sześciu pytaniach, które zadawano tysiącu właścicieli domów oraz lokatorom. Oto kilka przykładów pytań: Czy zdaniem ankietowanego to dobry lub niedobry czas na zakup czy sprzedaż domu? W którą stronę zdaniem ankietowanego zmierza oprocentowanie pożyczek i ceny domów? Jak bardzo zaniepokojeni perspektywą utraty pracy są ankietowani? Czy ich zdaniem zarobki w tym roku będą wyższe niż w roku poprzednim?
W czasie gdy Bank Rezerw Federalnych sygnalizuje początek końca kampanii podnoszenia oprocentowania, aby walczyć z inflacją, ekonomiści Fannie Mae oraz Stowarzyszenia Bankierów Hipotecznych przewidują, że oprocentowanie pożyczek spadnie jeszcze w tym roku i następnym. Zdaniem owych ekonomistów, oprocentowanie stałe 30-letniej pożyczki osiągnęło szczyt wynoszący 6.6% w IV kwartale 2022 roku i jeszcze w pierwszym kwartale tego roku może spaść poniżej 6%. W prognozie z 19 grudnia Mortgage Bankers Association przewiduje natomiast, że oprocentowanie spadnie poniżej 6% w drugim kwartale tego roku, a poziom 4-5% osiągnie w 2024 roku.
Warto pamiętać, że Koszty obsługi kredytu nie są jedynie zmorą Ameryki AD 2023 lecz globalnym fenomenem, który daje się we znaki praktycznie na całym świecie, szczególnie w strefie euro czy w państwie, które ją niedawno opuściło. Wielka Brytania otwarcie mówi o Wielkim Kryzysie Kosztów Życia 2023. Jak wynika z raportu Resolution Foundation rząd Zjednoczonego Królestwa zdecydował się walczyć z inflacją oprocentowaniem pożyczek hipotecznych, co sprawiło, że miliony pożyczkobiorców znalazło się w tarapatach. Jak wskazuje raport trzyosobowa rodzina zapłaci pod koniec roku fiskalnego 2023-2024 nawet £3,000 rocznie więcej w oprocentowaniu. Wzrost oprocentowania i wpływ inflacji na ceny żywności i transportu powodują realny spadek dochodów mieszkańców typowego domu o 12%, jeśli porównamy lata 2021-22 i 2023-24 – cytuje brytyjski think tank.
Tymczasem w regionie Chicago – również w powiecie DuPage – widzimy nadal “zdrowy” rynek, który pomimo wyzwań związanych z oprocentowaniem i inflacją nadal stanowi doskonałą okazję dla tych, którzy pragną sprzedać swoją nieruchomość. Za przykład niech posłużą dane: w grudniu w powiecie DuPage na sprzedaż wystawionych było w sumie 1979 nieruchomości. W grudniu 2021 było ich 2514, a w 2020 – 3706. Prawo popytu i podaży podpowiada, iż tak niska ilość nieruchomości dostępnych na sprzedaż hamowała będzie potencjalne spadki cenowe.
O tym, że rynek nieruchomosci w Chicago jako jeden z kilku na Środkowym Zachodzie najłagodniej przejdzie korektę – w której znajdujemy się już od września – pisaliśmy jeszcze w starym roku. Przed nami dobry, zdrowy rynek wiosenny, w którym okazje na “deal” będą mieli nie tylko kupujący po raz pierwszy ale także remontujący domy “flippery” – po raz pierwszy od początku pandemii oni także będą mieli w czym wybierać.
Sergiusz “Sergio” Zgrzębski
pośrednik handlu nieruchomościami/przedsiębiorca prowadzący działalność pod szyldem franczyzy Keller Williams Premiere Properties, Real Estate Coach (instruktor w branży nieruchomości) w EtoP Group zrzeszającej 1200+ agentów KW w 5 biurach na zachodnich przedmieściach Chicago. Tytuł Top Agent 2018-2022 oraz złota nagroda za reprezentowanie sprzedających za 2021 rok od Keller Williams International.Ur. 12.15.1980 w Gdyni w Polsce. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im M. Wańkowicza na kierunku dziennikarstwo prasowe (Licencjat) oraz Columbia College Chicago na kierunku Produkcja Telewizyjna w specjalizacji reżyseria TV (Bachelor).Dziennikarz radiowy i telewizyjny przez lata związany z Polvision TV, laureat nagrody Better Business Bureau Diogenes Award for Excellence in Media.“Public servant” czyli sługa publiczny i kandydat w lokalnych wyborach. W przeszłości wiceprezes Bensenville Community Public Library.www.sergiosellschicago.comtel. (630) 935-6135