Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 8 stycznia 2025 15:18

Nowe standardy bezpieczeństwa identyfikatora cyfrowego

Poznaj nowe standardy bezpieczeństwa identyfikatora cyfrowego w internecie. Sprawdź, jak obecnie chroniona jest cyfrowa tożsamość oraz do czego można ją wykorzystać.

Identyfikator cyfrowy: nowy standard bezpieczeństwa online

Tożsamość cyfrowa jest dobrze ugruntowana jako jeden z najważniejszych trendów technologicznych na świecie. W tym artykule zwrócimy uwagę na najbardziej transformujące trendów w zakresie tożsamości cyfrowej, które mają kształtować się w 2022 roku i w przyszłości. Zilustrujemy te trendy kilkoma przykładami od Europy po USA i Australię. Zobaczymy również fundamentalną rolę tożsamości cyfrowej w gospodarce cyfrowej, która jest dobrze chroniona także w branży hazardowej na przykład w Verde Casino.

Czym jest tożsamość cyfrowa?

Tożsamość cyfrowa to zestaw zweryfikowanych cyfrowych atrybutów i danych uwierzytelniających dla świata wirtualnego, podobny do tożsamości osoby w świecie rzeczywistym. Zwykle jest ona wydawana lub regulowana przez krajowy system tożsamości, tożsamość cyfrowa jednoznacznie identyfikuje osobę w trybie online lub offline.

Może zawierać takie atrybuty, jak niepowtarzalny numer identyfikacyjny, numer ubezpieczenia społecznego, kod szczepienia, imię i nazwisko, miejsce, data urodzenia, obywatelstwo, dane biometryczne i inne, zgodnie z prawem krajowym. Ową tożsamością cyfrową, można posłużyć się do uwierzytelnienia wielu operacji dokonywanych w internecie.

Te poświadczenia mogą również obejmować certyfikat tożsamości cyfrowej do podpisywania elektronicznego, czyli do wyrażania zgody. To nowe rozwiązanie ułatwia załatwianie wielu spraw urzędowych zdalnie, bez konieczności udawania się osobiście do danego urzędu.

Przełomowe zmiany cyfrowego identyfikatora

Zanim spojrzymy w przyszłość, przyjrzyjmy się wielkim pomysłom, które zyskały popularność w ciągu ostatnich kilku lat.

Wzrosła liczba, widoczność i zasięg systemów identyfikacji narodowej

Na szczycie ID 2020 w maju 2016 roku w Nowym Jorku, ONZ zainicjowała dyskusję na temat tożsamości cyfrowej, blockchain, technologii kryptograficznych i korzyści z nich płynących dla osób nieuprzywilejowanych. Czterystu ekspertów podzieliło się najlepszymi praktykami i pomysłami na zapewnienie wszystkim uniwersalnej tożsamości.

Uruchomiono lub zainicjowano wiele nowych krajowych programów eID w tym systemów kartowych i mobilnych niezwiązanych z ID2020. Przykłady obejmują nowe projekty w Algierii, Belgii, Kamerunie, Ekwadorze, Jordanii, Filipinach, Kirgistanie, Włoszech, Iranie, Japonii, Senegalu, Tajwanie, Tajlandii, Turcji, Ukrainie oraz główne zapowiedzi w Danii, Holandia, Bułgaria, Malediwy, Norwegia, Liberia, Polska, Jamajka, Sri Lanka i Zambia.

Niektóre z tych programów obejmują obecnie dane biometryczne, większość w postaci odcisków palców. Programy takie jak inicjatywa Gov.UK Verify rozpoczęły się w 2016 roku. W sierpniu 2021 roku rząd opublikował nową wersję swojej cyfrowej tożsamości. Australia uruchomiła pierwszą fazę swojego programu tożsamości cyfrowej w sierpniu 2017 roku.

Niemcy ogłosiły w lutym 2021 roku, że ich obywatele będą mogli przechowywać cyfrową wersję swojego dowodu osobistego na swoim telefonie i używać go jako cyfrowego dowodu tożsamości z kodem PIN do uwierzytelniania do jesieni 2021 roku w ramach testów.

Z kolei Kanada rozwija się również dzięki federalnemu systemowi tożsamości cyfrowej o nazwie Pan-Canadian Trust Framework, pilotowanemu przez Kanadyjską Radę Uwierzytelniania Identyfikatorów Cyfrowych. Krajowy projekt weryfikacji koncepcji ujednoliconej usługi uwierzytelniania logowania o nazwie Sign In Canada rozpoczął się jesienią 2018 roku.

Aadhaar to krajowy system eID w Indiach, który przekroczył granicę 1 miliarda użytkowników​ w 2016 roku. Pod koniec sierpnia 2021 roku wygenerowano ponad 1,3 mld elektronicznych identyfikatorów Aadhaar. Tę tożsamość cyfrową można uzyskać na podstawie danych biometrycznych i demograficznych. Aadhaar to oficjalna aplikacja dostępna w 13 językach na Androida i iOS. Działa ona jak wirtualna karta identyfikacyjna.

Nowe technologie i regulacje wspierające nadchodzącą transformację

Inicjatywa ID4D ONZ i Banku Światowego ma na celu zapewnienie każdemu na świecie tożsamości prawnej do 2030 roku. Projekty dotyczące cyfrowych praw jazdy znanych również jako mobilne prawa jazdy, nabrały rozmachu w USA, Korei, Wielkiej Brytanii, Australia, Dania i Holandia.

W kwietniu 2021 roku Biuro Strategii i Polityki Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wystosowało publiczne żądanie komentarza na temat standardów i platform bezpieczeństwa cyfrowych identyfikatorów. Celem tego było umożliwienie agencjom federalnym akceptowania tych poświadczeń do celów urzędowych w całym kraju.

Testy technologii blockchain odbyły się także i w Estonii, aby wspomóc rozwój przełomowego ponadnarodowego programu e-rezydencji, a także w Wielkiej Brytanii, aby zobaczyć, w jaki sposób można go wykorzystać do sprawnego wypłacania obywatelom świadczeń socjalnych. Samodzielna tożsamość oparta na blockchain jest badana pod kątem zdecentralizowanej architektury cyfrowego identyfikatora od 2018 roku.

Paszporty biometryczne

W połączeniu z 1,2 miliarda e-paszportów, które są obecnie w obiegu i silnym naciskiem na biometrię w szczególności rozpoznawanie twarzy, zaoferowały podróżnym ruch transgraniczny, który jest tak bezpieczny, jak szybki i bezproblemowy.

Branża zabezpieczeń intensywnie pracuje nad udoskonaleniem rozwiązań nad zarządzanie tożsamością i dostępem oraz weryfikacją tożsamości, w szczególności dzięki nowym bezpiecznym aplikacjom wprowadzającym, w tym rozpoznawaniu twarzy z funkcją rozpoznawania na żywo. Postęp jest imponujący. Dzięki sztucznej inteligencji dokładność najlepszych algorytmów rozpoznawania twarzy wzrosła 50-krotnie w ciągu 6 lat.

Nowe rozwiązania w zakresie portfela identyfikatorów mają poważnie pobudzić systemy identyfikacji cyfrowej na całym świecie. Ta najnowsza technologia definiuje bezpieczną aplikację mobilną do przechowywania cyfrowych i zaszyfrowanych wersji dokumentów tożsamości, takich jak:

  • tożsamość;
  • prawo jazdy;
  • rejestracja karty pojazdu;
  • poświadczenia opieki zdrowotnej.

Innymi słowy, obywatele mogą mieć pod ręką wszystkie swoje dane identyfikacyjne w jednym, bezpiecznym źródle na potrzeby usług identyfikacji i weryfikacji tożsamości. Takie portfele umożliwiają obywatelom udowodnienie swojej tożsamości i praw online i osobiście funkcjonariuszom organów ścigania, pracownikom służby zdrowia lub obywatelom. Co najważniejsze, portfel pozwala posiadaczowi dzielić się tym, co jest niezbędne do weryfikacji transakcji w sieci.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


window-5850628_1280 (1)

window-5850628_1280 (1)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama