Nabycie auta, używanego lub nowego, to wydatek, który większość Polaków musi odpowiednio wcześnie uwzględnić w swoim budżecie. Na szczęście zakup samochodu za gotówkę lub na łamach pojedynczej transakcji nie jest już koniecznością. Istnieje kilka alternatywnych form finansowania, którym przyjrzymy się w tym artykule.
Kredyt samochodowy
To niezwykle popularne rozwiązanie, które jest wykorzystywane w Polsce już od dekad. Co prawda nie można zaliczyć go do „elastycznych”, lecz uważamy, że warto ująć je w naszym zestawieniu. Kredyt pozwala bowiem szybko i skutecznie wypełnić braki w budżecie kupującego, tak by ten mógł dokonać zakupu.
Kredyt samochodowy z reguły jest spłacany pożyczkodawcy w miesięcznych ratach. Twoja rata będzie zależała od kwoty kredytu, okresu kredytowania, odsetek oraz wysokości wkładu własnego (jeśli taki istnieje). Warto wspomnieć, że dłuższe pożyczki na ogół oznaczają niższe raty. Im dłuższy jednak okres kredytowania, tym wyższa jest ostateczna kwota, którą osoba dłużna musi zwrócić. Jeśli chcesz oszacować koszty takiego przedsięwzięcia, wykorzystaj kalkulator kredytu samochodowego. Narzędzia tego typu są z reguły dostępne na stronach internetowych producentów i dystrybutorów aut.
Leasing
Leasing stanowi atrakcyjną opcję, jeśli nie jesteś zainteresowany posiadaniem samochodu na własność. To również świetne rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć nowym autem, ale z powodu kosztów nie są w stanie go nabyć. Przed zawarciem umowy leasingowej warto jednak zrozumieć, jak działa ta forma finansowania. Czym różni się ona od zakupu auta?
Kupując samochód, przejmujesz go na własność. Z kolei korzystając z leasingu, możesz stać się właścicielem pojazdu, dopiero gdy spłacisz w całości raty. Innymi słowy, wybierając leasing, płacisz dealerowi za prawo do korzystania z pojazdu przez określony czas, zazwyczaj od dwóch do czterech lat. Płatności dokonywane są co miesiąc, w taki sam sposób, jak w przypadku spłaty kredytu.
Leasing zasłynął jako rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorców. Rzeczywiście, cieszy się ono wśród nich ogromną popularnością. Nie zmienia to jednak faktu, że jest dostępne dla wszystkich. Obecnie na rynku nie brakuje ofert leasingu konsumenckiego dedykowanego osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Wynajem długoterminowy
Potrzebujesz jeszcze więcej wolności niż leasingobiorcy? Szukasz auta na krótki lub średni termin? Być może rozwiązaniem idealnym okaże się wynajem – ten na krótszy i dłuższy okres. To świetny sposób na uzyskanie dostępu do pojazdu bez konieczności zawierania zobowiązującej umowy lub ponoszenia wysokich kosztów.
Możesz wynająć samochód zarówno na kilka dni, jak i kilka miesięcy — wybór należy do ciebie. Jeśli będziesz zmuszony zwrócić auto wcześniej, niż zakładałeś, również będziesz mógł to zrobić. Z wynajmu najczęściej korzystają osoby, które odwiedzają dane miejsce na określony czas i chcą uzyskać „własny” środek transportu na ten okres. Nie trzeba jednak ograniczać się do takich okoliczności. Wynajem oraz wynajem długoterminowy mogą znaleźć zastosowanie w wielu innych sytuacjach, takich jak przeprowadzka, wyjazd na wakacje, spotkanie biznesowe lub podróż służbowa.