Praca w UK daje ogromne perspektywy na lepsze zarobki. To fakt, że w wielu miejscach można zarobić zdecydowanie więcej niż w Polsce. Do tego każda osoba otrzymuje szansę na to, aby "darmowo" podszkolić swój język. Oby każdy Polak miał szansę na to, aby znaleźć dobrego i uczciwego pracodawcę. Takiego, który na czas będzie wypłacał należne wynagrodzenie. Co jednak zrobić gdy pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia w UK?
Brak wynagrodzenia
Z nieoczekiwanych powodów pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia w UK. Dlaczego? Pracownik tak naprawdę nie jest w stanie odpowiedzieć na tego typu pytanie. Pomimo licznych próśb, pracodawca milczy lub też udziela enigmatycznych odpowiedzi. Nie ma co czekać na to, aż jego puste obietnice zostaną spełnione. Należy działać. Tym bardziej że pracownik wie, iż prawo jest po jego stronie. Każdy Polak powinien zapewnić sobie wsparcie osób, które wiedzą jak działać. W szczególności, że ma się do czynienia z zupełnie innym rynkiem pracy, który na dodatek odnosi się do strony brytyjskiej. Nawet osoby swobodnie posługujące się językiem angielskim mogą mieć problem z wyegzekwowaniem swoich prac. Wsparciem w tego typu sprawach może okazać się dobra kancelaria prawnicza (najlepiej taka działająca w języku polskim) lub towarzystwo odszkodowawcze.
Skarga do właściwych urzędów
W Polsce ma się do czynienia z PIP, czyli Państwową Inspekcją Pracy. W Anglii nie brakuje również odpowiednika tego urzędu, gdzie należy wysłać stosowną skargę. Decydując się na wysłanie pisma, najlepiej zachować potwierdzenie, że dokonało się takiego czynu. Skarga powinna mieć odpowiednią formę. Nie powinno w niej zabraknąć takich elementów jak:
- miejscowość i datę sporządzenia skargi,
- dane osoby wnoszącej skargę, czyli imię, nazwisko oraz adres,
- treść skargi wraz z krótkim opisem.
Właściwie to można pokusić się o nieco dłuższy opis, aby właściwie organy miały jasność sytuacji. Warto również nadmienić, czy w przeszłości miało już się do czynienia z taką sytuacja, czy jest to też jednorazowa sytuacja. Aczkolwiek nawet jeśli - i tak nie można pozwolić sobie na odpuszczenie tematu. Teraz już wiadomo gdzie zgłosić nieuczciwego pracodawcę w UK.
Pozew do sądu
Jeżeli pomimo ponagleń z urzędu pracodawca jednak unika wypłacenia odszkodowania, czas na to aby udać się do sądu. To tam należy złożyć właściwie pismo. Każda osoba pokrzywdzona powinna pomyśleć o tym, aby złożyć pismo procesowe. Jeżeli takich osób jest więcej, może warto pomyśleć o złożeniu pozwu zbiorowego? Im więcej osób, tym większe szanse na uzyskanie pozytywnego wyroku. Trzeba jednak być świadomym tego, że nawet pozytywny wyrok nie jest w stanie zagwarantować faktu natychmiastowej wypłaty wynagrodzenia. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jaką dokładnie sytuacją będzie się miało do czynienia. Warto jednak walczyć o swoje prawa. W szczególności jeżeli w grę wchodzą duże pieniądze. Nigdy nie można pozwolić na tak nieuczciwe zachowania ze strony pracodawców, którzy mogą w przyszłości krzywdzić inne osoby.