Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 8 stycznia 2025 16:01

Dr Anna Maria Węgierek: Dla mnie najważniejsze jest zdrowie psychiczne rodaków

Dr Anna Maria Węgierek

Dr Anna Maria Węgierek jest psychologiem od 30 lat. Jej pasją jest i od zawsze była praca z ludźmi. Karierę zaczęła od aktorstwa, następna była psychologia, potem neuropsychologia, a ostatnim osiągnięciem jest praca w zawodzie doktora psychologii klinicznej z możliwością przepisywania lekarstw. Dr Węgierek znajduje się w gronie kilkunastu psychologów w Illinois, mogących przepisywać na receptę lekarstwa psychotropowe. Prawdopodobnie jest jedynym polskojęzycznym psychologiem w skali światowej mogącym przepisywać takie preparaty.

Kariera zawodowa dr Węgierek trwa już około trzy dekady. W tym czasie skończyła ona trzy magisteria i doktorat, i uzyskała podoktorancki certyfikat i wiele innych licencji oraz certyfikatów. Jeden z ostatnich certyfikatów został nadany przez Krajową Radę Ewaluatorów Sądowych. Takich ewaluatorów jest w USA tylko ponad 220.

Dr  Węgierek poprzez realizację i spełnianie swoich marzeń i celów pomaga innym ludziom. Jej praca to nie tylko pomoc, leczenie, testowanie oraz diagnoza pacjentów, aby polepszyć ich życie, ale również uczenie i przygotowywanie studentów. Wiele działań i zajęć, jakich się podejmuje i jakie oferuje, jest bezpłatnych. Dr Węgierek jest wolontariuszem pod wieloma względami.

Motto dr Węgierek brzmi: „Życie jest krótkie, więc korzystaj z każdej jego minuty i nie żyj życiem innych”. Jej kariera zawodowa jest żywym tego przykładem. Jej dni są wypełnione po brzegi działaniem i pracą, dlatego nie trwoni czasu na rzeczy nieważne i nieistotne, ale ciągle się uczy, rozwija i zawsze chce więcej i lepiej. Tylko żałuje, że dzień jest za krótki, by zrealizować jej wszystkie cele i pomysły, i dlatego wiele rzeczy i projektów jest zmuszona odkładać na dalszy plan. Jednak zawsze każdy kolejny zrealizowany projekt i ukończony cel są kolejną cegiełką na drodze do lepszego zrozumienia i skuteczniejszej, lepszej pomocy pacjentom. Jej życie to ciągła nauka i chęć rozwijania się, aby móc lepiej, łatwiej i skuteczniej pomagać swoim pacjentom i ludziom w jej otoczeniu.

Jeszcze w Polsce ukończyła studia magisterskie z pedagogiki i resocjalizacji. Po przyjeździe do Ameryki, założyła pierwszy w Stanach Zjednoczonych całodobowy program dla Polaków zmagających się z alkoholizmem. W tym samym czasie ukończyła drugie studia magisterskie z doradztwa psychologicznego. Jako jedna z pierwszych w Chicago, brała udział w założeniu pionierskiego programu obejmującego i łączącego leczenie uzależnień i leczenie psychiatryczne. Efektem jej pracy doktorskiej było stworzenie i określenie Wskaźnika Podwójnej Diagnozy.

Jej pasją zawsze były testy psychologiczne i neuropsychologiczne, jak również leczenie preparatami psychotropowymi. Dlatego zaraz po studiach magisterskich, rozpoczęła studia doktoranckie w tym kierunku, które ukończyła w 2003 r., po zaliczeniu i ukończeniu wielu zajęć i wykładów oraz rocznych praktyk i staży. Odbywały się one głównie w szpitalach na oddziałach medycznych oraz psychiatrycznych, ale nie tylko, bo jedna z takich praktyk miała miejsce również w zakładzie karnym w samym centrum Chicago.

W 1998 r., jeszcze gdy studiowała, założyła w Chicago swoją klinikę, gdzie do dzisiaj przyjmuje pacjentów. Jej klinika rozwija się bardzo prężnie i dynamicznie. Każdego roku dołączają do niej nowi psychologowie, jak i studenci.

Dr Anna Maria Węgierek była również wykładowcą na Uniwersytecie Illinois School of Professional Psychology i DePaul University. Musiała jednak odłożyć na dalszy plan pracę wykładowcy z powodu braku czasu. Praca we własnej klinice i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy na kolejnych uczelniach pochłaniały niemal cały jej czas. A przecież potrzebna była jeszcze odrobina tego czasu dla własnej rodziny, bo dr Węgierek jest żoną i matką.

W 2011 r. dr Węgierek podjęła dalszą naukę i w 2015 r. uzyskała podoktorancki certyfikat z neuropsychologii, odbywając roczny staż na University of Illinois. Jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych polskojęzyczny neuropsycholog, dr Węgierek była w stanie wzbogacić diagnostykę urazu mózgu wśród polskich pacjentów proponując im testy neuropsychologiczne. Zwykle pacjenci z urazem mózgu są jedynie poddawani testom rentgena czy też rezonansowi magnetycznemu. Badania te są w stanie pokazać tylko skalę uszkodzenia mózgu i jak on wygląda. Natomiast testy neuropsychologiczne uzupełniają tę wiedzę o informacje, jak mózg funkcjonuje pomimo uszkodzeń. Aby w pełni zdiagnozować i poznać kognitywne funkcjonowanie mózgu potrzebne są testy neuropsychologiczne. Testy te są długie, ale ich wyniki rzetelnie pokazują kognitywne funkcjonowanie mózgu pacjenta. Takie testy są najczęściej rekomendowane u pacjentów z problemami obejmującymi pamięć, uwagę, koncentrację, podejmowanie decyzji, jak i problemy w nauce.

Dr Anna Maria Wegierek

Korzystającymi z tych usług są najczęściej:

– Ofiary wypadków samochodowych czy też osoby, które w trakcie pracy doznały urazów głowy.

– Uczniowie, którzy mają problemy z nauką. Wielu rodziców chce pomóc swoim dzieciom, mającym problemy z uwagą i koncentracją, ponieważ szanse takich dzieci na edukacyjne sukcesy drastycznie maleją. W perspektywie długofalowej może to skutkować gorszą prognozą na sukcesy zawodowe. Dodatkowo, wielu rodziców podchodzi sceptycznie do podawania leków psychotropowych swoim dzieciom, a szczególnie stymulantów. Dlatego testy neuropsychologiczne pomagają w takich decyzjach dostarczając obiektywnych wyników, które dokładnie określają stan uwagi, umiejętności i koncentracji czy też uczenia się.

– Osoby starsze, które mogą mieć świadomość, że potrzebują pomocy. Podobne spostrzeżenia mogą mieć ich lekarze czy też rodzina. Zastanawiają się oni, czy dana osoba na pewno powinna mieszkać sama, czy może potrzebuje pomocy z zewnątrz? Nie wszystkie, ale jednak znaczna część osób starszych, nie powinna mieszkać sama i być pozostawiona bez opieki. Są osoby starsze, które zapominają brać lekarstwa w sposób przepisany przez lekarza. Są osoby starsze, które zapominają o codziennej higienie i posiłkach, czy też mają problemy z wydatkami i ich kontrolą. Aby zabezpieczyć te osoby przed takimi i wieloma innymi niebezpieczeństwami, niezbędne są testy neuropsychologiczne. Testy te pokazują wszystko to, czego nie widzi lekarz pierwszego kontaktu czy rodzina. Lekarze bardzo często proszą o wyniki testów neuropsychologicznych, które obiektywnie ilustrują kognitywne funkcjonowanie ich pacjenta. Test pozwala na wykrycie zmian w zachowaniu i pojmowaniu świata przez osobę starszą. Należy pamiętać, że zmiany te zachodzą bardzo powoli i dzieci, mimo częstego kontaktu z rodzicami, mogą zmian nie zauważyć. Dodatkowo, dzieci mają nadzieję, że ich rodzice są i zawsze będą zdrowi, dlatego nie dopuszczają myśli, że coś mogłoby być nie tak. A jeszcze trudniej dostrzec pierwsze symptomy choroby, gdy kontakt z rodzicami jest tylko telefoniczny. Dzieci nie widzą codziennego funkcjonowania swoich rodziców, a rozmowa telefoniczna zwykle ma taki sam przebieg, jaki miała 20 lat temu. Dlatego testy są tak ważne. Pozwalają one określić faktyczny stan funkcjonowania starszej osoby, jej rozumowanie i pojmowanie świata oraz poznać jej faktyczny stan umysłu. Testy są obiektywne i pozwalają pacjentom, lekarzom oraz rodzinie podjąć odpowiednie kroki i decyzje w kwestii swoich rodziców i rodziny. Decyzje takie są często trudne, ale również konieczne dla zdrowia samych pacjentów i osób w ich otoczeniu. Jest wiele pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przy ich podejmowaniu: Czy mój ojciec powinien mieszkać sam? Czy moja mama powinna prowadzić samochód? Czy na pewno moi rodzice przyjmują wszystkie leki? Czy mama nie zapomina, że ma włączoną kuchenkę/piekarnik? Czy mama jest w stanie gotować bezpiecznie? Czy będzie pamiętała o cieście, które jest w piekarniku? Czy tata pamięta, w której szafce znajdują się określone przedmioty codziennego użytku?

Pacjenci, którzy korzystają z tych usług, przyjeżdżają nie tylko z Chicago i okolic, ale także z Polski i z różnych stron świata. Dla dr Węgierek ważne jest zdrowie psychiczne jej rodaków w Polsce, jak i za granicą. Aby dotrzeć do większej ilości ludzi, postanowiła dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem również poza kliniką i pracą. Ponad 15 lat można było jej słuchać na falach polskich rozgłośni radiowych. Pracę tę traktowała jako konieczny wolontariat, aby polscy słuchacze mogli zapoznać się z problemami psychologicznymi i potrzebie ich leczenia. To zajęcie, niestety, z czasem również musiało zejść na dalszy plan ze względu na dalsze cele naukowe oraz chroniczny brak czasu.

Kolejny cel i wyzwanie związane było z wcześniej wspomnianą fascynacją i zainteresowaniem lekarstwami i farmakologią. Latem, 2015 r., dr Węgierek uzyskała podoktorancki certyfikat z neuropsychologii, a w sierpniu już zaczęła następne studia. Tym razem psychofarmakologię. Było to olbrzymie przedsięwzięcie z uwagi na konieczność połączenia pracy w klinice, życia rodzinnego i studiów w stanie New Mexico. Chicago w tym czasie nie miało na żadnej uczelni programu farmakologii. Przez następne dwa lata  uczęszczała na zajęcia do szkoły, uczyła się, pracowała, udzielała się w radiu i pomagała w polskiej szkole. Co w efekcie zaowocowało ukończeniem praktyk i kolejnym magisterium. Ponieważ wymagania stanu Illinois są inne od New Mexico w dziedzinie przepisywania lekarstw, musiała dodatkowo skończyć 8 przedmedycznych kursów oraz odbyć dodatkowe 1800 godzin stażu. Swój staż rozpoczęła w 2020 r. i zbiegł się on ze startem pandemii. Staż ten obejmował rotacje kliniczne na wydziałach psychiatrii, ginekologii, neurochirurgii, pogotowia, pediatrii, medycyny rodzinnej, medycyny wewnętrznej i geriatrii. Był to bardzo trudny okres w jej życiu, i jak ona sama to określa, było to „czyste szaleństwo”!

Był to ciężki czas dla całego świata. Kto mógł, to omijał szpitale i wszelkie placówki medyczne szerokim łukiem, a ona dobrowolnie spędzała w szpitalu trzy dni w tygodniu na wolontariacie. W październiku 2021 r. dr Węgierek pomyślnie ukończyła staż, w grudniu 2021 r. zdała ostatni egzamin, a 3 stycznia 2022 r. wysłała aplikacje do władz stanu Illinois. W międzyczasie, dr Węgierek wydała dziesiątki artykułów, a jej liczne publikacje wydane w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej kliniki. 

Dr Węgierek pracuje w swojej klinice, jest lekarzem przyjmującym pacjentów z AMITA Health, w Community First Medical Center i Christ Hospital. Aktualnie jej zespół składa się z samych kobiet.

Pani Aleksandra Poplawski jest głównym menedżerem kliniki, która zastąpiła Paulinę Węgierek, mamę dr Węgierek, która prowadziła klinikę przez ponad dziesięć lat. Mama dr Węgierek urodziła się w Krakowie. Po studiach pracowała jako główna księgowa dla Inspekcji Nasiennej w Katowicach, a po przeprowadzce do Chicago pracowała jako dyplomowana asystentka pielęgniarki. Teraz asystuje swojej wnuczce i zabiera ją na koncerty do filharmonii i teatrów. Tańczy w klubie tańca na linie, a także czyta niezliczone ilości książek. Wracając do Pani Aleksandry, jest ona sumiennym szefem, dokładną księgową i wspaniałym przyjacielem w jednej osobie.

Dr Patrycja Nykiel jest doktorem psychologii klinicznej pracującym z dr Węgierek już od ponad piętnastu lat. Jej pasją jest prowadzenie psychoterapii z dorosłymi i młodzieżą. Jej praca w klinice jest podzielona z pracą w ośrodku dla osób mających problem z uzależnieniami. Ma ogromną wiedzę i jest ceniona przez tysiące osób, którym pomogła.

Dr Katarzyna Leśniak jest doktorem psychologii klinicznej, która dołączyła do praktyki prawie pięć lat temu. Prowadzenie psychoterapii oraz testy neuropsychologiczne są jej pasją. Dr Leśniak jako jedyna z trójki klinicystów, prowadzi psychoterapię z dziećmi.

Dr Węgierek jest niezmiernie wdzięczna swojej żeńskiej grupie, która pracuje z klientami nie zważając na żadne przeszkody – ciężkie czasy, złą pogodę czy też pandemię. Jest ona również wdzięczna swojemu mężowi i córeczce, którzy stali przy niej jak Achilles i Artemis przy boku Perseusza.

Ostatnie podziękowania należą się: dr Beth Rom-Rhymer, dr Rocco Domanico, dr Thomas Lee, dr Markowi Malko, dr Godwin D’Souza, dr Marii Staisz, dr Bensen Yang with Kelly Niemaszyk PA, dr Fazan Shakeel, dr Scott Multak, dr Khachig Ishkhan, którzy jako jedyni podali pomocną dłoń dr Węgierek w tak nowatorskim i wielkim przedsięwzięciu. To dzięki ich otwartości oraz giętkości intelektualnej dr Węgierek jest w stanie przepisywać lekarstwa psychotropowe.

(Informacja własna, tekst i zdjęcia: klinika dr Węgierek)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama