Ekonomia i koszty życia były wśród najważniejszych dla wyborców kwestii podczas tegorocznych wyborów połówkowych. Obok cen benzyny przywoływanych przez kandydatów niezliczoną ilość razy, przytoczono też gwałtownie rosnące ceny energii i czynszu. Na kartach do głosowania w całym kraju widniały rozliczne inicjatywy ustawodawcze, których celem była poprawa dostępności do mieszkalnictwa.
W czasach rosnących kosztów mieszkaniowych coraz więcej rodzin ma problemy z utrzymaniem swoich domów czy płaceniem czynszu. Z pomocą przychodzą lokalne i stanowe władze: w tegorocznych wyborach połówkowych prawie 80 stanowych i lokalnych wyścigów było z przynajmniej jednym postulatem dotyczącym spraw domu. Od tamtego czasu wyborcy pozytywnie zatwierdzili wiele z nich.
Colorado
W Colorado wyborcy głosowali nad przyznaniem dodatkowych funduszy na cele przystępnego cenowo mieszkalnictwa, by zachęcać miasto do realizacji największych w historii projektów mieszkaniowych. Jak podała agencja Associated Press, wyborcy Colorado zaakceptowali propozycje zmieniające prawo podatkowe stanu ustanawiając fundusz w wysokości 300 milionów dolarów rocznie na przystępne cenowo mieszkalnictwo. Propozycja ustawy nie podnosi podatków, a fundusze pochodzić będą ze zwrotów podatkowych, jakie stan płaci mieszkańcom, gdy przekracza przewidziany limit. Mieszkania zbudowane z użyciem owych funduszy wynajmowane będą w cenie nie przekraczającej 30% dochodów rodziny.
Austin
W stolicy Teksasu i szybko rosnącym zagłębiu technologicznym ceny nieruchomości i czynszu poszybowały w ostatnich latach w czasie, gdy coraz więcej firm technologicznych wybiera stolicę stanu samotnej gwiazdy. Wyborcy zaaprobowali 350 millionow dolarów w formie obligacji, aby stymulować mieszkalnictwo i wynajem dla osób czy rodzin o niskich dochodach. Pieniądze wydane zostaną na naprawę już istniejącego portfolio dostępnych finansowo budynków mieszkalnych, promocję posiadania domu pośród rodzin o niskich dochodach, a także zakup ziemi pod budowę nowych budynków mieszkalnych. Obecna runda obligacji jest drugą po tej cztery lata temu, z której fundusze zostały już wydane.
Los Angeles
Jeden z największych i najdroższych rynków nieruchomości w kraju pytał wyborców o ich zdanie na temat wprowadzenia tak zwanego podatku od rezydencji, by pomóc w finansowaniu dostępnego finansowo budownictwa mieszkaniowego oraz zapobiegać bezdomności. Miasto Aniołów posiada największą w kraju populację bezdomnych mieszkańców. Spodziewane jest, że inicjatywa znajdzie poparcie mieszkańców pomimo braku poparcia ze strony któregokolwiek z kandydatów na burmistrza. Według projektu ustanowiony ma zostać podatek w wysokości 4% od sprzedaży nieruchomości za więcej niż 5 milionów dolarów. Zdaniem autorów, fundusz ma uzbierać między 600 milionów a $1,1 miliarda dolarów, a dochody przeznaczone będą na dziesiątki tysięcy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Z podatku finansowany będzie także fundusz zapobiegania utracie najmowanego lokalu. Miasto zaaprobowało już wydatek 50 milionów dolarów w formie obligacji na naprawę portfolio miejskich budynków pod wynajem i budowę nowych.
Kansas City
Kansas City dąży do stworzenia łatwo dostępnego finansowo mieszkalnictwa. Inicjatywa ma za zadanie stworzenie opcji mieszkaniowych dla mieszkańców o bardzo niskich do umiarkowanych dochodach z cenami czynszu wahającymi się między 550 dol. do 750 dol. w skali miesięcznej. Jak zauważa Tara Raghuveer z organizacji People’s Action oraz KC Tenants: “Nie ma obecnie w naszym kraju powiatu, w którym pracownika zarabiającego minimalną stawkę na pełnym etacie stać na czynsz w 2-sypialniowym apartamencie”. Zdaniem działaczy społecznych Kansas City szybko staje się miastem nieosiągalnym cenowo do życia dla pracowników zarabiających stawkę podstawową.
Palm Beach County, FL
Powiat nad oceanem graniczący z Miami i Fort Lauderdale zaaprobował nowe finansowanie, które ma zachęcić deweloperów do budowy domów, których cena odpowiadać będzie średniemu wynagrodzeniu w regionie. Komisarz powiatu Palm Beach Mack Bernard, który sponsorował propozycję mówi, że program ma za zadanie pomóc pracownikom zarabiającym dobre wynagrodzenie, którzy w przeciwnym razie mieliby kłopoty z opłatą kosztów mieszkaniowych w okolicy, w jakiej zamieszkuje wielu policjantów, strażaków, nauczycieli czy pracowników powiatowych. Propozycja zakłada wypuszczenie obligacji na sumę 200 milionów dolarów, z których finansowana ma być budowa i zakup nieruchomości przez kwalifikujących się aplikantów. Aby zakwalifikować się, rodzina w jednym domu nie może zarabiać więcej niż 140% średniego dochodu w powiecie.
Na poziomie ogólnokrajowym niespotykanie słabe wyniki Republikanów w wyborach połówkowych to przede wszystkim gwarancja kontynuacji polityki nakreślonej przez Demokratę Joe Bidena. 46 prezydent Stanów Zjednoczonych był pierwszym, który braki w mieszkalnictwie zaklasyfikował jako ogólnokrajowy stan pogotowia – obok takich tematów jak epidemia przedawkowania leków opioidowych czy morderstwa Amerykanów z użyciem broni palnej. Historyczna porażka kandydatów namaszczonych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w większości wyścigów oznacza utrzymanie przez demokratów kontroli w Senacie, w rękach którego jest każda inicjatywa na poziomie ogólnokrajowym, a także na poziomie stanowym w stanach kierowanych przez demokratycznych gubernatorów. Prezydent Joe Biden zaproponował masywne inwestycje w budownictwo mieszkaniowe, jednak projekt nie przetrwał rygoru legislacyjnego w Kongresie i spodziewane jest, że zdobycie przez Republikanów kontroli w Izbie Reprezentantów odsunie w niepewną przyszłość jakąkolwiek debatę nad rozwiązywaniem problemów Amerykanów z najniższego pułapu zarobkowego. Administracja Bidena wciąż pracuje z miastami nad rozwiązaniem problemu niewystarczającej ilości jednostek mieszkalnych, jednak brakujące szacowane 5 milionów domów na wszystkich chętnych to braki, których uzupełnienie może zająć wiele lat.
Rosnące oprocentowanie pożyczek hipotecznych zaczyna hamować wzrost cenowy, jednak jak informuje Krajowe Zrzeszenie Pośredników Nieruchomości w ubiegłym tygodniu odsetek kupujących dom czy mieszkanie po raz pierwszy spadł do historycznie niskich wartości. Jak dodaje analityk Zrzeszenia Jessica Lautz, dzisiejszy kupujący jest coraz starszy, przeważnie biały i ma wiele osób (jak rodzice) pomagających mu w pierwszej wpłacie.
Sergiusz “Sergio” Zgrzębski
pośrednik handlu nieruchomościami/przedsiębiorca prowadzący działalność pod szyldem franczyzy Keller Williams Premiere Properties, Real Estate Coach (instruktor w branży nieruchomości) w EtoP Group zrzeszającej 1200+ agentów KW w 5 biurach na zachodnich przedmieściach Chicago. Tytuł Top Agent 2018-2022 oraz złota nagroda za reprezentowanie sprzedających za 2021 rok od Keller Williams International.Ur. 12.15.1980 w Gdyni w Polsce. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im M. Wańkowicza na kierunku dziennikarstwo prasowe (Licencjat) oraz Columbia College Chicago na kierunku Produkcja Telewizyjna w specjalizacji reżyseria TV (Bachelor).Dziennikarz radiowy i telewizyjny przez lata związany z Polvision TV, laureat nagrody Better Business Bureau Diogenes Award for Excellence in Media.“Public servant” czyli sługa publiczny i kandydat w lokalnych wyborach. W przeszłości wiceprezes Bensenville Community Public Library.www.sergiosellschicago.comtel. (630) 935-6135