Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 11:02
Reklama KD Market

Konflikty rodzinne

Konflikty rodzinne
fot. Depositphotos.com

Skąd wiesz, że w rodzinie nie dzieje się dobrze? Możesz odczuwać zmęczenie emocjonalne, nerwowość i irytację, gdy słyszysz ich drobne przycinki, gdy czujesz za plecami ich niechęć, gdy czekasz aż tylko kolejny skandal wybuchnie, gdy znowu ciebie będą winić za wszystko.

Może dzielą się twoimi osobistymi zwierzeniami, plotkują i z braku kozła ofiarnego kierują na ciebie swoje niepowodzenia, a może uważają, że jesteś niewdzięczny lub wywyższasz się. W każdej rodzinie konflikt jest nie do uniknięcia. Ale to matki, ojcowie, rodzeństwo, kuzyni, ciotki tworzą twój system wsparcia. Świętują z tobą sukcesy, dają komfort, gdy jesteś na dnie. Nieporozumienia, niezgoda, drobne konflikty są normalne i mogą być rozwiązane zdrowym dialogiem. Gorzej, gdy poważne konflikty następują, gdy w relacje wkrada się uraza i toksyczne zachowania – wówczas są one długotrwałym źródłem frustracji i mogą rozdzielić na zawsze.

Źródła normalnych konfliktów rodzinnych

Pierwszym krokiem w drodze do zdrowych relacji rodzinnych jest rozpoznanie konfliktu, następnie przyjęcie odpowiedzialności za swoje zachowania i ustalenie granic. Jeśli ty nie będziesz sam siebie szanował, to nikt ciebie nie uszanuje. Gdy pozwolisz się ranić, przyczyniasz się do narażania siebie na dalsze nieodpowiednie zachowania, a konflikt i uraza pozostaną. Poniższe, niektóre typowe źródła konfliktów w rodzinie są do rozwiązania:

1. Sytuacje i nieporozumienia z przeszłości, które pozostały zepchnięte pod dywan, a mają wciąż wpływ na obecne relacje z najbliższymi. Może rodzice faworyzowali cię jako dziecko, a teraz rodzeństwo nadal uważa, że byłeś uprzywilejowany, co nasila ich urazę i napięcie, gdy się spotykacie? Nierozwiązane konflikty wypływają zazwyczaj na dużych uroczystościach rodzinnych, gdy niektórzy członkowie rodziny czują się w obowiązku oceniać postępowanie innych. Mimo że plotki i krytyka bolą, postaraj się zrozumieć członka rodziny i jego uczucia dotyczące przeszłości. Nie bój się przeprosić, jeśli sprawiłeś komuś ból, podziel się swoją perspektywą w spokojny sposób, aby inni zrozumieli twój punkt widzenia. To pomoże wam ruszyć do przodu i oczyścić atmosferę.

2. Innym źródłem konfliktów są różnice polityczne i religijne. Opiniotwórczy i radykalni w swoich poglądach członkowie rodziny, przekonani o swojej racji mogą wywołać niezłe zamieszanie, gdy zetkną się z odmienną opinią. Nie staraj się zmienić ich perspektywy, możesz się nie zgadzać, ale bądź otwarty na dialog. Wówczas łatwiej zaakceptować odmienność i ruszyć z relacją do przodu.

3. Gdy rodzina się powiększa i przybywają nowi członkowie. Każda rodzina ma inne wartości, oczekiwania, granice indywidualne i sposób komunikacji. Nieporozumienia często się zdarzają, gdy członkowie rodziny interpretują zachowania innych według swoich subiektywnych kryteriów. Dla kogoś powiedzenie „dziękuję za przysługę” może być aktem niewdzięczności, bo nie dostał materialnej korzyści, a dla innego podziękowania z głębi serca będą znaczyć wiele. Jeden może się obrazić, że państwo młodzi osobiście nie przybyli w jego progi, aby zaprosić na ślub, ale dla drugiego szczere zaproszenie przez telefon będzie wystarczające. Aby rozwiązać tego typu konflikty i nie zostawiać spraw w zawieszeniu, spójrz na to z innej perspektywy, bo nie zawsze można wszystkich zadowolić. Zwróć uwagę na pozytywne cechy osoby, zaakceptuj różnice i spróbuj zrozumieć drugą stronę.

Konsekwencje konfliktów rodzinnych

Rodzina jest źródłem dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Nierozwiązane konflikty sprawiają, że oddalasz się od swojego źródła wsparcia, bo wahasz się poprosić o pomoc, zaczynasz winić się za niezdrowe relacje, nerwowo czekasz na kolejną uroczystość, gdy wszyscy zejdziecie się razem. Stres związany z konfliktem w rodzinie pozbawia cię snu, koncentracji i zwiększa prawdopodobieństwo nerwic i depresji. Nie zawsze masz jednak wpływ na rozwiązanie konfliktu, do tego potrzebna jest współpraca drugiej strony. Nie masz wpływu na to, jak członkowie twojej rodziny się zachowają, oni ponoszą odpowiedzialność za swoje zachowanie, a ty za swoje, nie staraj się wdawać w przetargi słowne, nikt na tym nie wygra. Ustal jasne granice, to do ciebie należy twoje życie i ty nim kierujesz. Nie pozwalaj nikomu na granie na twoim poczuciu winy i manipulowanie tobą. Gdy wciąż dominują gierki, obwinianie, plotki, osąd i niewłaściwe zachowania, rozważ usunięcie się z tego grona i odpuść sobie. Twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama