Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 18:16
Reklama KD Market

Nagrody Polskiego Dziedzictwa Narodowego 2022 zostały przyznane przez wydział stanowy KPA

Nagrody Polskiego Dziedzictwa Narodowego 2022 zostały przyznane przez wydział stanowy KPA

Już 52. z kolei Bankiet Polskiego Dziedzictwa Narodowego, zorganizowany jak co roku przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej 30 października, był bardzo udany. Tradycyjnie w październiku w Illinois oficjalnie celebrujemy Miesiąc Polsko-Amerykańskiego Dziedzictwa i wydział stanowy KPA przyznaje swoje prestiżowe wyróżnienia.

Gala wręczenia nagród odbyła się w sali bankietowej Allegra Banquets w Schiller Park. Bożenna Haszlakiewicz, koordynująca galę, dała sygnał do rozpoczęcia celebracji. Po raz kolejny program prowadził Łukasz Dudka.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem flag narodowych Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przez ułanów z historycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. 

Hymny narodowe polski i amerykański zaśpiewała Marianna Mosz, której akompaniował Mieczysław Dziś.

Prezes wydziału stanowego KPA Michael Niedziński powitał gości. Wyraził wdzięczność obecnym za udział w uroczystości, której celebrowanie nie tak dawno temu było niemożliwe z powodu pandemii koronawirusa.

Nawiązał do aktualnego kryzysu politycznego w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, podkreślając znaczenie solidarności i wspólnych działań państw Zachodniej Europy i wolnego świata. 

Prezes Niedziński przypomniał o akcjach pomocy humanitarnej zorganizowanych przez Kongres Polonii Amerykańskiej wraz z wydziałami stanowymi i polonijnymi organizacjami w Stanach Zjednoczonych. 

Minutą ciszy uczczono pamięć Bohaterów niezłomnej Ukrainy.

Prezes krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula wyraził ogromne zadowolenie, że Polonia, celebrując Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, uczestniczy w tak wielu wydarzeniach.

Patrząc po sali, prezes Spula z dumą mówił o Polakach wielu profesji: lekarzach, prawnikach, nauczycielach, którzy w Ameryce odnieśli sukces.

Podkreślił, że osiągnięcia wydziału KPA na stan Illinois pod kierownictwem Niedzińskiego są zauważane i wysoko oceniane przez krajowy Kongres Polonii Amerykańskiej.

W obliczu szybko zbliżających się wyborów apelował gorąco o wzięcie w nich udziału, bo jeśli polska społeczność nie będzie głosowała w USA, to będzie ignorowana przez rządzących. Przypomniał o trwającej na Ukrainie wojnie, o akcjach pomocy humanitarnej zorganizowanych przez KPA i współpracy dyplomacji polskiej i ukraińskiej, których przedstawiciele byli obecni podczas bankietu.

Konsul generalny RP Paweł Zyzak pogratulował KPA wielopokoleniowego i wielowymiarowego pozytywnego wpływu na promowanie Polski i polskości w Stanach Zjednoczonych.

Konsul generalny Ukrainy Serhiy Koldov mówił o szczególnym wkładzie wydziału stanowego KPA w pielęgnowanie polskości oraz przyjemności, jaką sprawiają mu wizyty w Muzeum Polskim w Ameryce. Podziękował za pomoc humanitarną Ukrainie i bezpiecznie schronienie w Polsce udzielone Ukraińcom, gdzie polskie i ukraińskie dzieci razem uczęszczają do szkoły.

W programie artystycznym wystąpili Mirosława Sojka-Topór (sopran) i Khary „K.F. Jacques” Laurent, wybitny śpiewak operowy i kompozytor.

W wykonaniu niezwykłego duetu usłyszeliśmy po polsku piękną arię „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki Franza Lehara „Wesoła wdówka” nagrodzoną ogromnymi brawami.

Prezes Michael Niedziński i wiceprezes Bożenna Haszlakiewicz, odpowiedzialna za galę, wręczyli coroczne prestiżowe nagrody działaczom zasłużonym dla Polonii i wyróżniającym się wieloletnią postawą godną szacunku i naśladowania.

Nagrodę Główną Dziedzictwa Narodowego (Heritage Award) otrzymał James J. Robaczewski, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (Polish Roman Catholic Union) za kultywowanie polskiej kultury i historii w Stanach Zjednoczonych.

Life Achievement Award nagrodą za całokształt działalności została uhonorowana Lady Blanka A. Rosenstiel, konsul honorowa RP i prezes Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (The American Institute of Polish Culture). W jej imieniu nagrodę odebrał Jacek Schindler, dyrektor instytutu.

Nagrodę za działalność artystyczną (Artistic Award) przyznano Barbarze Kożuchowskiej, aktorce, obecnie związanej z Muzeum Polskim w Ameryce i Julicie Mroczkowskiej-Brecher, aktorce i założycielce Teatru Ad-Hoc.

W kategorii działalności biznesowej Nagrodę Dziedzictwa (Business Award) odebrał Dariusz Godlewski, prezes firmy Financial Wealth Alliance.

Nagrodę za służbę społeczną (Community Service Award) otrzymał Łukasz Dudka, dyrektor wykonawczy Dziennika Związkowego – Polish Daily News. 

Łukasz Dudka, Dyrektor Wykonawczy „Dziennika Związkowego” po odebraniu nagrody powiedział: – To bardzo wielki zaszczyt znaleźć się na tej samej liście, na której znalazło się tak wiele wyśmienitych nazwisk. Cieszę się bardzo, że cokolwiek jestem w stanie zrobić dla Polonii, zostało zauważone przez Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois. 

Otrzymaną nagrodę dedykował „Dziennikowi Związkowemu” – gazecie, w której pracuje, ponieważ cokolwiek był w stanie zrobić w służbie Polonii, było to możliwe dzięki współpracy z wieloma ludźmi, których tam spotyka, począwszy od wydawcy, przez redaktor naczelną, pracowników i przedstawicieli organizacji, zwracających się do gazety po pomoc. 

Dodał, że „jest to dodatkowa motywacja, bo nie chodzi o to, żeby zbierać nagrody, ale żeby później pozytywną energię wykorzystywać w pracy dla dobra Polonii.

Za działalność filantropijną nagrodę (Philantropic Award) otrzymała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (Polish & Slavic Federal Credit Union). Odebrał ją wiceprezes Unii na Dystrykt Midwestu – Robert Radkowski. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa jest największą etniczną unią kredytową w Ameryce. Ma 22 oddziały w 4 stanach, a na stypendia dla 5500 studentów przeznaczyła już 6 i pół miliona dolarów.

Nagrodą specjalną Dziedzictwa Narodowego ufundowaną przez prezesa wydziału stanowego KPA (President’s Award) została uhonorowana Szkoła Języka Polskiego im. Tadeusza Kościuszki z okazji 70. rocznicy założenia placówki. Nagrodę odebrała dyrektor Urszula Gawlik.

Specjalnym wyróżnieniem Wydział Stanowy KPA uhonorował konsul RP w Chicago Małgorzatę Bąk-Guzik z wyrazami uznania za wieloletnią współpracę w budowaniu i umacnianiu Polonii.

Prezes Michael Niedziński i Bożenna Haszlakiewicz zaprezentowali pamiątkową plakietkę, którą już wkrótce otrzyma Alan Krashesky, wybitny chicagowski dziennikarz telewizyjny, który nie mógł być obecny na uroczystości.

Dr George Otto zaprezentował proklamację gubernatora J. B. Pritzkera honorującą Miesiąc Polskiego Dziedzictwa Narodowego.

Modlitwę przed obiadem odmówił ksiądz Piotr Gnoinski, proboszcz parafii św. Ferdynanda.

Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia” ZPRK, którego dyrektorem artystycznym jest Jaclyn Krysiński, zatańczyli walca.

Z okazji Bankietu Dziedzictwa Narodowego i gali wręczenia nagród uroczysty toast wzniosła Iwona Filipiak, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (Polish American Chamber of Commerce).

Wyrazy uznania stanowemu Kongresowi Polonii Amerykańskiej i najlepsze życzenia Polonii złożyli: szef sądu okręgowego powiatu Cook Timothy C. Evans, radny miejski Ariel E. Reboyras, Kathy Salvi startująca do Senatu Stanów Zjednoczonych, radny Raymond Lopez, ubiegający się o urząd burmistrza w Chicago i Daniel Pogorzelski, który ubiega się o urząd komisarza Wydziału Gospodarki Wodnej Metropolii Chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago). 

Wspólną celebrację Miesiąca Dziedzictwa Narodowego i sukcesu nagrodzonych rozpoczęto polonezem, do którego tancerze Polonii poprosili gości.

Prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej uznał 52. Bankiet Dziedzictwa Narodowego za bardzo udany. Wyraził przekonanie, że Polonia coraz bardziej zaczyna doceniać działalność KPA i zadowolenie z obecności wielu osobistości i kandydatów w wyborach na ważne urzędy.

–  Wszyscy dobrze się bawili. Było 320 osób na sali, pomimo że były w tym czasie konkurencyjne imprezy. Nie mieliśmy tego poprzednio – podsumował prezes Niedziński.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama