Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 13:48
Reklama KD Market

Na co zwrócić uwagę kupując mieszadło laboratoryjne?

Mieszadła są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w laboratorium. Wśród mieszadeł rozróżniamy mieszadła mechaniczne oraz mieszadła magnetyczne. Mieszadła mechaniczne są zbudowane zwykle z silnika elektrycznego napędzającego pręt zwieńczony łopatkami, który zanurzony jest w mieszanym roztworze. W przypadku mieszadeł mechanicznych można dodatkowo zastosować płytę do podgrzewania roztworów, łaźnie wodą lub nawet innego rodzaju łaźnię (piaskowa, olejowa) w której można zanurzyć naczynie z mieszanym medium.

 Dobór odpowiedniego typu i kształtu, wielkości łopatek jest również bardzo istotny w celu optymalizacji procesu mieszania. Nie każdy typ łopatek nadaje się do danego medium. Pod uwagę powinno się wziąć również gęstość oraz lepkość substancji mieszanej. Pręt, jaki łączy silnik z łopatkami mieszadła może być wykonany ze szkła, teflonu lub metalu. Pręt taki musi być odporny mechanicznie oraz odporny na mieszane medium. Bardzo istotne jest również, w jaki sposób połączony jest pręt z kolbą reakcyjną, połączenie takie musi być bardzo szczelne, a jednocześnie musi umożliwiać niezakłóconą rotację. 

Mieszadła magnetyczne są wykorzystywane do bezkontaktowego mieszania roztworów. Działanie mieszadła magnetycznego jest oparte na wykorzystaniu rotującego pola magnetycznego. Rotujące pole elektromagnetyczne w mieszadłach magnetycznych wywołane jest przez generator zmiennego pola magnetycznego, generatorem może być komplet trwałych magnesów umieszczony na rotującej tarczy lub układ magnesów statycznych. Układ statycznych elektromagnesów naprzemiennie jest włączany i wyłączany, rotacja pola jest podobna ja w silnikach elektromagnetycznych. Siła takich mieszadeł jest niewielka ich przydatność jest ograniczona, również przez to, że nie można podgrzewać mieszanego medium, gdyż nie ma możliwość umieszczenia elektrycznej płyty grzejnej w pobliżu mieszadła, ponieważ zakłócałoby to jego pracę. Dużo częściej wykorzystywanymi mieszadłami magnetycznymi są mieszadła oparte o konstrukcję magnesów trwałych, które umieszczone są na tarczy i obracają się razem z nią, która napędzana jest przez niezależny silnik elektryczny. Takie mieszadła generują o wiele mocniejsze pole, a regulacja obrotów jest płynna i w pełnym zakresie pracy. Mieszadła oparte o rotujące magnesy trwałe mogą być podgrzewane, co czyni je znacznie bardziej uniwersalnymi. Do prawidłowego działania mieszadeł magnetycznych niezbędne jest użycie mieszadełka magnetycznego o odpowiednim kształcie i wielkości – dopasowanych do rodzaju i objętości substancji mieszanej. 

Na co zwrócić uwagę kupując mieszadło laboratoryjne? Kupując mieszadło na pewno w pierwszej kolejności użytkownik powinien kierować się swoimi potrzebami – musi wybrać pomiędzy mieszadłem mechanicznym, a magnetycznym oraz wielkością roztworu, który będzie mieszany. Kolejnym krokiem jest dobór pręta z łopatkami w przypadku wybory mieszadła mechanicznego lub odpowiedniego dipola magnetycznego dla mieszadeł magnetycznych. Laborant również na tym etapie powinien wiedzieć czy niezbędne będzie podgrzewanie roztworu podczas procesu mieszania, jeżeli tak to, do jakiej temperatury? Czy niezbędne będzie bardzo dokładne termostatyzowanie roztworu? Mieszadło, jakie laborant wybiera do swojego laboratorium powinno być niezawodnego producenta, zakupione w sprawdzonej firmie, która świadczy nie tylko usługę sprzedaży, ale również serwisowania (np. firma Danlab z Białegostoku). Zakup mieszadła nie jest dużym obciążeniem dla laboratorium - proste mieszadła można zakupić już za kilkaset złotych, podczas, gdy na mieszadła termostatyzowane, wyposażone w łaźnią i bardzo dokładną regulację obrotów trzeba przeznaczyć od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama