Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 20:49

Sprawdź, na jakim etapie nauczania aktualnie się znajdujesz

Obecnie wszyscy mają do czynienia z językiem angielskim, który z roku na rok odgrywa w życiu przeciętnego Polaka coraz istotniejszą rolę. Niektórzy przyswajają go w większym, inni w mniejszym stopniu i trudno byłoby znaleźć osobę, która w ogóle nie znałaby przynajmniej pojedynczych słów czy wrażeń po angielsku. Mimo wszystko niewielki odsetek społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, na jakim poziomie zaawansowania aktualnie się znajduje.

Chodzisz do szkoły lub już ją skończyłeś i czujesz, że zapomniałeś sporo rzeczy i właściwie nie jesteś w stanie określić, swojego poziomu zaawansowania? Sprawdź swój poziom angielskiego online i przekonaj się, co już potrafisz i nad czym warto popracować. Mówi się, że zawsze warto dążyć do samodoskonalenia, a w dzisiejszych czasach trudno znaleźć lepszy kierunek niż języki obce.

Poziomy zaawansowania znajomości języka angielskiego

Gdyby zapytać znajomych, jak oceniliby swój język angielski, to z pewnością znaczna większość powiedziałaby słabo, średnio, dobrze lub bardzo dobrze. Czy to wystarczające informacje? Te oznaczenia mają charakter subiektywny i ktoś, kto bardzo dobrze zna język, określi siebie na średnim poziomie, a ktoś, kto potrafi składać zdania i podstawowe sformułowania, powie o sobie, że jest na dobrym poziomie. W ten sposób można narazić się na różne nieporozumienia – zwłaszcza w pracy, gdzie znajomość języka może mieć kluczowe znaczenie.

Kiedy ktoś wpisze sobie poziom dobry w CV i pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej zacznie to weryfikować, według swoich standardów słowa „dobry”, wszelkie różnice może odebrać jako kłamstwo, co automatycznie dyskwalifikuje kandydata na dane stanowisko.

Dlatego w różnych rejonach świata stosuje się klasyfikację poziomu umiejętności, która określa konkretny poziom zaawansowania. W ten sposób, kiedy ktoś określi swój poziom jako B1, lub C1, potencjalny pracodawca dokładnie wie, czego może się po danej osobie spodziewać. Najpopularniejszy system klasyfikowania, który został zatwierdzony przez Radę Europy, to CEFR i określa on trzy główne stopnie zaawansowania, które dzielą się na poziomy.

Poszczególne stopnie zaawansowania użytkowania języka prezentują się następująco:

  • A (A0, A1, A2) – podstawowy poziom umiejętności, który oznacza rozumienie podstawowych słów i sformułowań oraz formowanie prostych wypowiedzi. Na tych poziomach najczęściej znajdują się dzieci ze szkoły podstawowej.
  • B (B1, B2) – średnio zaawansowany poziom, oznaczający rozumienie większości wypowiedzi i swobodne formułowanie wyrażeń oraz wypowiedzi na różne interesujące tematy. Na tych poziomach znajdują się nastolatkowie ze szkół średnich i dorośli, którzy przeszli pełen etap nauczania szkolnego.
  • C (C1, C2) – zaawansowane osoby, które płynnie formułują wypowiedzi na dowolne tematy i potrafią nawiązać swobodną rozmowę z native speakerami. Te poziomy najczęściej określają umiejętności na poziomie akademickim lub native speakera.

Upewnienie się, co do poziomu swoich umiejętności jest pierwszym krokiem w celu usprawnienia swoich umiejętności.

Jak wygląda test określający stopień zaawansowania w języku?

Egzamin został skonstruowany w taki sposób, żeby każdy mógł go bez większych problemów wykonać. W tym przypadku celem nie jest osiągnięcie maksymalnego wyniku, a ewaluacja swoich umiejętności, więc jeżeli ktoś ma problemy z rozwiązaniem konkretnego zadania, to nie jest koniec świata. Należy przebrnąć do końca, a ewentualne błędy wpłyną na wyświetlenie rzeczywistego rezultatu.

Sprawdzian jest dostępny całkowicie za darmo i przez Internet. Całość składa się z kilkudziesięciu zróżnicowanych pytań na wielu poziomach zaawansowania, czego wykonanie nie powinno zająć więcej niż 20 minut. Czas odgrywa tutaj istotną rolę, ponieważ szybkie i poprawne odpowiedzi dają sygnał, że dana osoba płynnie posługuje się danym językiem. Wypełnienie wszystkiego na 100% w długim czasie nie jest zapewnieniem osiągnięcia najwyższego poziomu.

Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest cel ewaluacji. Osoba podchodząca do testu ma zamiar sprawdzić, na jakim poziomie aktualnie się znajduje. Nie należy traktować go jako wyzwania, którego celem jest osiągnięcie poziomu C2. Wszystkie odpowiedzi powinny zostać udzielone zgodnie z umiejętnościami danej osoby, wszelkie naciąganie wyniku nie ma tutaj najmilejszego sensu, bo jedynie doprowadzi do niepoprawnego rezultatu. To z kolei może doprowadzić do niepotrzebnych nieporozumień w pracy lub podczas dostosowanych do danego poziomu lekcji prywatnych.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama