Poziom chicagowskich uczniów w zakresie czytania i matematyki spadł do poziomu nie widzianego przez ostatnią dekadę – jak wynika z Nation’s Report Card, czyli zestawienia rezultatów nauczania w największych okręgach szkolnych w USA.
Ogólnokrajowe badanie National Assessment of Educational Progress (NAEP), znane również jako Nation’s Report Card, ocenia poziom nauczania z czytania i matematyki na poziomie czwartej i ósmej klasy szkoły podstawowej w największych dystryktach szkolnych w kraju.
Według opublikowanych w poniedziałek danych, rezultaty testów uzyskane przez uczniów publicznych szkół podstawowych w Chicago spadły do poziomu, jakiego nie widziano od około dziesięciu lat. Odwrócony został tym samym pozytywny trend w chicagowskim szkolnictwie, w którym od około 2009 r. wyniki testów poprawiały się w szybszym tempie niż jakimkolwiek innym dystrykcie w kraju.
Podobny trend spadku poziomu wiedzy oraz umiejętności uczniów szkół podstawowych zaobserwowano w szkołach w całym kraju. Trend ten przypisywany jest skutkom pandemii. Zdaniem autorów badania, nie tylko zwiększyła się liczba uczniów zakwalifikowanych do poziomu „poniżej podstawowego”, lecz alarmujące jest też zwiększenie przepaści między białymi i czarnymi uczniami oraz białymi i Latynosami.
Zdaniem niektórych ekspertów, pogorszenie się uczniowskich rezultatów ma związek z czasem spędzonym na nauczaniu zdalnym. Większość uczniów CPS uczyła się zdalnie przez ponad rok, czyli dłużej niż uczniowie w innych okręgach oświatowych.
Szczególnie słabo wypadły wyniki z matematyki, zarówno w Chicago, jak i całym kraju. W Chicago na poziomie „poniżej podstawowego” uplasowało się 41 proc. czwartoklasistów i 51 proc. ośmioklasistów.
Wyniki z czytania, choć też nie są dobre, to nie pogorszyły się znacząco od 2019 r. Na poziomie „poniżej podstawowego” było 51 proc. czwartoklasistów i 39 proc. ośmioklasistów.
Dobrą wiadomością jest fakt, że według NAEP ośmioklasiści z latynoskich rodzin oraz dzieci z rodzin imigranckich, które dopiero uczą się języka angielskiego, przewyższają w wynikach swoich rówieśników z innych części kraju.
(jm)